پیشنهاد سردبیرلرستانلرستان- سردبیر

مدیریت شهری را نمی‌توان بدون امر پژوهش به انجام رساند

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: مدیریت شهری را نمی‌توان بدون امر پژوهش به انجام رساند.

به گزارش بازار کار لرستان، دکتر پرویز سروری در گردهمایی روسای مراکز پژوهشی شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها که در محل اتاق بازرگانی خرم‌آباد برگزار شد با بیان اینکه درگذشته شهرداری‌ها را به عنوان نهادهای خدماتی می‌شناختیم، افزود: از وقوع انقلاب تاکنون، شهرداری‌ها از نهاد خدماتی به نهادی اجتماعی تبدیل شدند و این سبب شده رابطه مردم با شهرداری‌ها مستمر و مشارکت‌جویانه باشد.

وی اضافه کرد: آنچه که مردم از شهرداری‌ها می‌خواهند زندگی مبتنی بر رفاه، آرامش و آسایش است.

رئیس شورای عالی استان‌ها بیان کرد: نمی‌توانیم با مدل‌های گذشته شهر را اداره کنیم و برای خدماتی که به مردم ارائه می‌دهیم باید پیوست مطالعاتی مبتنی بر پژوهش‌های روشن و نیازهای مردم داشته باشیم.

سروری تصریح کرد: نیازهای مردم دائماً در حال تکامل و تبلور است که این نیازها باید مبتنی بر مطالعه و پژوهش انجام شود چرا که هر اقدام شهرداری منبعث از هزینه‌هایی است که از جیب مردم تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع مطالعه و پژوهش هر روز در شوراها و شهرداری‌ها جای خود را باز می‌کند، تاکید کرد: تمام اقداماتی که شهرداری انجام می‌دهد باید مبتنی بر پیوست‌های پژوهشی و مطالعاتی باشد.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: وجود نیروهای خوش فکر در استان‌های مختلف خوشحال کننده است چرا که آنان موضوع پژوهش را خوب درک کرده‌اند.

وی افزود: در بسیاری از شهرداری و شوراها مراکز مطالعاتی داریم و سوالی که اینجا مطرح بوده این است که نسبت مراکز پژوهشی و شوراها مراکز مطالعاتی شهرداری ها چه می‌شود؟ چه مدلی طراحی شود که از این دو مرکز پژوهش‌های کاربردی استخراج و پژوهش‌ها موازی انجام نشود.

سروری با تاکید بر اینکه موضوعات مطالعاتی در مرکز پژوهشی شوراها متبلور و متمرکز شود، خاطرنشان کرد: یکی از آفت‌های مرکز پژوهش برون سپاری‌های ناکارآمدی است که در مدیریت شهری انجام می‌شود در حالی‌که برون سپاری باید در قاعده روشنی انجام و دستورالعمل‌هایی را در نظر بگیریم که این  برون سپاری‌ها تبدیل به کار اقتصادی و کسب نشود.

وی با انتقاد از اینکه در مراکز پژوهشی تحقیقات بی‌خاصیتی وجود دارد که در برون سپاری‌های معیوب مشهور هستند، گفت: این برون‌سپاری‌های ناکارآمد به شدت هزینه‌های شهرداری را افزایش می‌دهد.

این مسئول عنوان کرد: مخالف برون‌سپاری نیستم بلکه در کار مطالعاتی مجبور به برون‌سپاری هستیم اما متاسفانه در کشور ما برون سپاری‌ها تشریفاتی، تبلیغاتی و بی‌خاصیت هستند و نباید مراکز پژوهشی شوراها تبدیل به یک مرکزی برای برون سپاری‌های نامطلوب باشد.

وی بر رفع موانع بر سر راه پژوهش تاکید کرد و یادآور شد: مدیریت شهری را نمی‌توان بدون امر پژوهش به انجام رساند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا