آموزش و مهارتیزدیزد- سردبیر

کمبود نیرو در مقطع متوسطه اول و دوم در شهرستان‌های دور از مرکز و کمتر توسعه‌یافته استان

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در آستانه بازگشایی مدارس گفت در سال‌ تحصیلی جدید کسری نیروی انسانی حوزه آموزش استان ۲ هزار و ۷۲۰ نفر و معادل ۶۵ هزار و ۲۷۴ ساعت است که از طریق نیروهای حق‌التدریس شاغل، بازنشسته و خرید خدمات آموزشی جبران می‌شود.

محمدکاظم رحیمی نژاد عنوان کرد: این کمبود نیرو در مقطع متوسطه اول و دوم و عمدتا در شهرستان‌های دور از مرکز و کمتر توسعه‌یافته استان است.

وی اظهار کرد: در مقطع ابتدایی با توجه به فارغ التحصیلی و آغاز به کار ۹۱۹ دانشجو معلم امسال به کادر مدارس افزوده می شوند و کمبودی در این مقطع وجود ندارد، زیرا بخش عمده نیروی مورد نیاز از طریق دانشجو معلمان فارغ التحصیل، جبران شده است و اگر کمبود معلم در بخشی از مناطق استان وجود داشته باشد از دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان ورودی سال ۹۸ استفاده می شود.

رحیمی نژاد اضافه کرد: علاوه بر این امسال ۴۹۰ معلم از طریق برگزاری آزمون استخدامی ماده ۲۸ و ۱۳۳ معلم به صورت سرباز معلم جذب شده است.

وی در خصوص نقل و انتقالات فرهنگیان در استان نیز گفت: در سال تحصیلی ۱۴۰۲_ ۱۴۰۱ ، ۱۸۰ فرهنگی به استان وارد و ۱۴۸ نفر خارج شدند که ورودی معلمان به استان بیشتر از خروجی بوده است.

رحیمی نژاد اضافه کرد: در مجموع با توجه به اقدامات انجام شده برای جبران کمبود نیروی انسانی، نگرانی در این زمینه وجود ندارد و امیدواریم سال تحصیلی جدید را با تامین فضای مناسب و معلم آغاز کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در ادامه افزود: در سال تحصیلی جدید حدود ۳۰۵ هزار و ۲۲۴ دانش آموز در ۲ هزار و ۲۱۵ مدرسه در قالب ۱۱ هزار و ۸۵۵ کلاس درس مشغول به تحصیل می شوند که از این تعداد ۲۶ هزار ۷۳۵ نفر پیش دبستانی ، ۱۶۴ هزار و ۱۳۱ دانش آموز در مقطع ابتدایی ، ۶۳ هزار و ۸۰۹ نفر متوسطه اول و ۵۰ هزار و ۵۴۹ دانش آموز هم در مقطع متوسطه دوم تحصیل می کنند.

رحیمی نژاد ادامه داد: آمار دانش آموزان بدون احتساب دانش آموزان پیش دبستانی و بزرگسالان که حدود پنج هزار و ۱۷۶ نفر هستند، حدود ۲۷۳ هزار و ۳۱۳ نفر است که از این تعداد تاکنون ۲۵۶ هزار و ۵۷۸ نفر ثبت نام کرده اند و از اولیا دانش آموزان انتظار می رود در روزهای باقی مانده نسبت به ثبت نام فرزندان به ویژه دانش آموزان پایه های اول ابتدایی، هفتم و دهم اقدام کنند.

وی شعار سال تحصیلی جدید را “تحول در آموزش و تامل در تربیت ” عنوان کرد و گفت: زنگ غنچه ها ویژه دانش آموزان پیش دبستانی در روز ۳۰ شهریورماه (فردا / چهارشنبه) و زنگ شکوفه‌ها ویژه دانش آموزان کلاس اولی در ۳۱ شهریور (پنجشنبه) در مدارس نواخته می شود و زنگ مهر و مقاومت و طنین بانک توحید نیز در دوم مهرماه در مدارس استان به صدا درمی آید.

رحیمی نژاد تعداد دانش آموزان اتباع بیگانه در استان را ۱۷ هزار نفر بیان کرد و گفت: از این تعداد تاکنون ۱۴ هزار نفر ثبت نام کردند و مابقی معمولا در روزهای باقی مانده اقدام به ثبت نام می کنند.

وی خاطرنشان کرد: تفکیک خاصی در زمینه دانش آموزان اتباع در استان وجود ندارد و این دانش آموزان در مدارس عادی در کنار دیگر دانش آموزان تحصیل می کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد تعداد دانش آموزان بازمانده از تحصیل استان را یکهزار و ۵۰۰ نفر بیان کرد و گفت: اکثریت این دانش آموزان از اتباع بیگانه هستند که با توجه به مهاجرپذیر بودن استان امکان تغییر آمار آنان وجود دارد.

رحیمی‌نژاد در خصوص تامین سرویس مدارس نیز گفت: تامین و تعیین نرخ سرویس برعهده مدارس نیست، اما مدیران مدارس هر سال به شرکت‌ها مراجعات متعددی دارند تا بتوانند سرویس مناسبی برای مدارس تامین کنند. امسال به علت افزایش هزینه‌ها، مشکلاتی در این زمینه به وجود آمده که پیگیری‌های زیادی برای کاهش آن صورت گرفته است.

وی در ادامه توسعه رشته های فنی و حرفه ای و کار دانش را از اولویت های آموزش و پرورش استان بیان کرد و گفت: در این زمینه اقدامات قابل توجهی انجام شده است و سه هنرستان در جوار معدن در مروست، بهادران و چادرملو فعالیت خود را همزمان با شروع سال تحصیلی آغاز می کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد هدف از این اقدام را سوق دادن دانش آموزان به رشته های مهارتی و تربیت نیروی ماهر مورد نیاز صنایع و کارخانجات استان بیان کرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا