آموزش عالیآموزش های مهارتی و تخصصیگزارشمازندرانمازندران- سردبیر

نخستین همایش دیپلماسی اقتصادی در بابل برگزار می شود

نخستین همایش دیپلماسی اقتصادی مازندران با هدف افزایش دانش اقتصادی فعالان اقتصادی و همچنین شناسایی ظرفیت های اقتصادی منطقه با ایجاد بانک اطلاعاتی اقتصادی استان در بابل برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار بازارکار مازندران ، رامین مهمان پرست در نشست خبری خود در بابل یکی از مشکلات فعلی کشور را بحث دیپلماسی اقتصادی برشمرد و تصریح کرد: با وجود تحریم ها و مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد معتقدیم که اگر در بخش دیپلماسی با محوریت اقتصاد فعالیت موثرتری داشته باشیم دستآورد حاصله شامل مردم وکشورمی شود.
وی افزود: با توجه به منویات مقام معظم رهبری که همواره به تولید، اقتصاد، صادرات وخصوصی سازی تاکید دارند و همچنین با توجه به دغدغه دولت جدید، وزیرامورخارجی و مسئولان حوزه دیپلماسی خارجی ، وظیفه ماست دیپلماسی اقتصادی را در عمل شکل داده ومشکلات آن را مرتفع کنیم.
این دیپلمات ارشد با اشاره به اینکه باید دیپلماسی اقتصادی ساختارمشخص و تعریف شده ای داشته باشد تصریح کرد: همه دستگاه هایی که در دیپلماسی اقتصادی تاثیرگذار هستند نیازمند نوعی هماهنگی، برنامه ریزی و هدفگذاری برای رسیدن به هدف نهایی خود هستند.
سخنگوی اسبق وزارت امورخارجه از برگزاری همایش بزرگ دیپلماسی اقتصادی در سالن صدا و سیمای کشور با حضور دولت، مجلس،مصلحت تشخیص نظام و بخش خصوصی و فعالان شرکت های اقتصادی خبر داد ویادآور شد: این همایش با هدف پیشنهاد ایجاد ساختار مناسب برای دیپلماسی اقتصادی بود، 100 نفر از بازنشستگان دیپلمات های کشور که سابقه سفارت، معاون وزیر ومدیرکل وزارت خارجه داشتند اعضای اصلی این همایش بودند.
وی با اشاره به اینکه فعالیت ما بعد از همایش نیز تداوم داشته است، گفت: پیشنهادی برای ساختار دیپلماسی اقتصادی طراحی کردیم که از طریق مجلس، ریاست جمهور و وزارت خارجه پیگیر هستیم.
مهمان پرست افزود: اگر این ساختار به تصویب برسد به عقیده ما نوع هماهنگی دستگاه های مختلف بهتر خواهد بود، پیشنهاد ما این است که شورای عالی دیپلماسی اقتصادی زیرنظر رئیس جهور تشکیل شود که دبیر این شورا وزیرامورخارجه باشد.
این دیپلمات ارشد با اشاره به هزینه اتمام دوره تصریح کرد: نخستین استان مد نظر مازندران است زیرا مازندران مهم ترین استان کشور در بحث تولید بوده ضمن اینکه در بحران اخیر روسیه مازندران بابت ظرفیت های ارزنده ای که دارد می تواند در بخش اقتصادی از آن بهره ببرد..
مهمان پرست با اشاره به اینکه پایه اصلی فعالیت خانه دیپلماسی بحث آموزش است گفت: ارتباط با بنگاه های اقتصادی استان، مشاوره برای فعالین شرکت کننده، برگزاری تورهای اقتصادی با هماهنگی که با سفرای خارجی وایرانی داریم از دیگر برنامه های ما برای کمک به اهداف اقتصادی کسانی است که در این دوره شرکت می کنند.
وی همچنین از برگزاری نخستین همایش دیپلماسی اقتصادی مازندران در بابل با حضور فعالین اقتصادی خبرداد وتصریح کرد:یکی از اهداف مهم ما در این استانها شناسایی ظرفیت های اقتصادی با ایجاد بانک اطلاعاتی برای دست یابی به نتایج مطلوب تراست.
مهمان پرست تصریح کرد: خانه دیپلماسی فضای ملی است که با هدف ارتقا و تحول اقتصاد ملی شکل گرفت لذا به دنبال جریان سیاسی و تنش زا نیستیم هرکس ملی فکر کند می توانیم از ظرفیت آن استفاده کنیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا