اقتصادی و بازار سرمایهپیشنهاد سردبیرکردستانکردستان- سردبیر

کارخانه فراوری معدن طلای سقز به زودی کلنگ‌زنی می‌شود/پیش‌بینی تولید سالانه 240 کیلوگرم طلای خالص در سقز

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سقز گفت: کارخانه طلای این شهرستان در مرحله مطالعات و آزمایش خاک قرار دارد که به زودی احداث آن کلنگ‌زنی خواهد شد.

بهنام میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سقز اظهار کرد: راه‌اندازی کارخانه استحصال طلای مازوجدار موجب رونق اقتصادی و ایجاد شغل در سطح شهرستان می‌شود.

وی افزود: بعد از مخالفت وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست با راه‌اندازی کارخانه در بالای کاسه سد چراغ ویس، موضوع با شرکت‌های متخصص در این زمینه برای کار مطالعاتی بیشتر واگذار شد که در نهایت با مطالعات صورت گرفته بهترین مکان که کمترین آسیب‌های زیست‌محیطی پدید آورد مکان روستای مازوجدار مورد تایید قرار گرفت.

میرزایی تاکید کرد: تا این لحظه هیچ گونه برداشتی صورت نگرفته و به همین دلیل از طرف شرکت نیز پرداختی انجام نشده است.

وی افزود: احداث کارخانه فعلا در مرحله مطالعات و آزمایش خاک قرار دارد که بعد از این مرحله به زودی شاهد کلنگ زنی احداث کارخانه خواهیم بود.

میرزایی با بیان اینکه مجوز بهره‌برداری از معدن تا ۱۰ سال به شرکت واگذار شده است، گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته استخراج سالانه ۲۰۰هزار تن سنگ طلا با ۱/۲گرم در تن است که سالانه ۲۴۰ کیلوگرم طلای خالص تولید می‌شود.

وی گفت: با توجه به نگرانی به حق مردم روستای مازوجدار، با ورود فرماندار سقز به موضوع و دعوت از مجری پروژه‌ از تهران، مدیران کل صنعت و معدن، حفاظت محیط زیست و اداره امور آب استان به توضیح پیامدها و شیوه کار از جمله استفاده از سیستم‌های به روز دنیا در واحد فرآوری کارخانه و بحث احتمال بسیار کم نشتی در حد صفر پرداختند که در نهایت مردم روستای مازوجدار به اقناع رسیدند.

به گفته وی، استفاده از نیروهای منطقه، آسفالت جاده خاکی روستا و مشارکت شرکت توسعه معادن طلای استان کردستان به عنوان مجری پروژه در انجام مدرسه‌سازی و یا هر گونه کار عام‌المنفعه از جمله مطالبات مردم روستای مازوجدار سقز از سرمایه‌گذاران طلای سقز است.

میرزایی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات بسیار ارزنده که با همکاری شستا قرار است در آینده نه چندان دور انجام شود انتقال دفتر مرکزی شرکت از تهران به سقز است که از محاسن آن می‌توان عنوان کرد که این شرکت هر چقدر درآمد داشته باشد قستمی از آن به عنوان مالیات عاید این شهر می‌شود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا