خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

استاندار: خودروسازی یکی از صنایع مادر خراسان رضوی است

به گزارش بازارکار و به نقل از ایرنا، یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی در بازدید از مجموعه ایران خودرو خراسان گفت: صنایع خودروسازی یکی از صنایع مادر و پیشران در این استان محسوب می‌شود که تکمیل زنجیره صنایع در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد.

 وی  افزود: کیفیت محصولات در کنار کمیت آن مورد توجه است و امیدوار هستیم خطوط تولیدی متعددی نیز در این مجموعه راه اندازی و تولیدات ساخته شده رضایت مشتریان را نیز در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: بر طبق گزارش ها، در حال حاضر مجموعه ایران خودرو توانسته است، پنج هزار اشتغال مستقیم ایجاد کند و این در حالی است که اشتغال غیر مستقیم آن چندین برابر بیشتر است.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: امیدواریم که بتوانیم صنایع پیشران و مرتبط را در استان خراسان رضوی به زنجیره ای تبدیل کنیم تا منجر به افزایش اشتغال در سطح استان شود.

وی با بیان اینکه حمایت و پشتیبانی از صنایع موجود مورد تاکید است، افزود: ایران خودرو خراسان رضوی دارای تاثیرگذار جدی در استان از نظر اشتغالزایی و فعال سازی بخش های جانبی همچون قطعه سازی را دارد.

نظری گفت: در حال حاضر حدود ۲۰ درصد قطعات این مجموعه در داخل استان تولید می‌شود که این موضوع، می تواند باعث گسترش سایر کارخانجات قطعه سازی استان شود زیرا یکی از راهبردهای ما حفظ وضع موجود و در عین حال پیگیری برای جلوگیری از تعطیل شدن بنگاه های اقتصادی و صنعتی است.

به گفته وی، این در حالی است که باید با نگاه به آینده ظرفیت های تولیدی نیز به حداکثر خود برسد و بر همین اساس نیاز به گسترش واحدهای توسعه ای در صنایع هستیم.

استاندار خراسان رضوی به ارتباط بین کارگر و کارفرما نیز اشاره کرد و گفت: در کنار موضوعات مختلفی که بین کارگر و کارفرما وجود دارد، ارتباط معنوی این دو عنصر اصلی است که باعث پایداری اشتغال در صنعت می شود.

مدیر عامل ایران خودرو خراسان نیز گفت: مجموعه خودروسازی باعث مهاجرت معکوس در بخش احمدآباد شهرستان مشهد شده است و بیشتر نیروهایی این مجموعه از ساکنان این منطقه تامین شده اند.

بیژن زاهدی‌فرد افزود: در حال حاضر تولید ۵۰ هزار دستگاه از تولیدات خانواده‌ “هایما” تا پایان سال جاری در دست ساخت قرار دارد و حال آنکه این مجموعه در سال ظرفیت ساخت ۱۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو را دارد.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ۲۰ درصد محصولات هایما در حال حاضر داخل سازی شده است و در سال آینده به ۴۰ درصد خواهد رسید.

شرکت ایران خودروخراسان به صورت سهامی خاص و در سال ۱۳۷۹تاسیس شد. این شرکت در ۶۰ کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در مسیر جاده ابریشم، در منطقه ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد، مسیر ترانزیت کالا به آسیای میانه و افغانستان و قرارگرفتن در مرکز جمعیتی شرق کشور، مزیت های لجستیکی مناسبی برای بازارهای داخلی و صادراتی از این طریق فراهم آورده است.

فعالیت احداث کارخانه تولید خودرو مشتمل بر خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری در زمینی به مساحت ۷۳۰ هکتار که در تملک شرکت است، هم زمان با تاسیس شرکت و با هدف تولید ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو سواری در سال آغاز گردید که در سال ۱۳۹۵ از سوی گروه صنعتی ایران خودرو ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار دستگاه در سال برای سایت خراسان در نظر گرفته شد.

سالن تزئینات در سال ۱۳۸۴ بهره برداری و شروع به مونتاژ خودروهای پژو پارس و پژو ۴۰۵ نمود. سالن بدنه و سالن رنگ که پیشرفته ترین خط رنگ بدنه در خاورمیانه می باشد در سال۱۳۸۷ با حضور ریاست جمهور افتتاح و با تولید و رنگ آمیزی بدنه های پژو ۴۰۵، پژو پارس و گرندویتارا و همچنین رنگ آمیزی خودروی چری شروع به کار نمود که هم اکنون رنگ آمیزی بدنه محصولات جدید ایران خودرو خراسان با نام هایما S۷ و هایما S۵ نیز در سالن رنگ سایت خراسان انجام می شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا