اجتماعیدسته‌بندی نشده

سهم بخش تعاون در اقتصاد تغییر کرده است؟

بر اساس اعلام معاونت تعاون وزارت کار، عدد سهم بخش تعاون در اقتصاد به معنای واقعی تغییر کرده و پایش و ارزیابی سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی و GDP توسط مرکز آمار ایران آغاز شده است.


به گزارش  بازارکار به نقل از ایسنا، محاسبه آمارهای بخش تعاون و سهم آن در اشتغال و اقتصاد کل کشور یکی از دغدغه‌هایی است که متولیان بخش تعاون همواره بر آن تاکید دارند؛ لذا تعیین دقیق سهم بخش تعاون لزوم سرشماری از تعاونی‌های کشور را بیش از پیش نشان می‌دهد.
به اعتقاد کارشناسان، سرشماری تعاونی‌ها باعث می شود که چارچوب‌های آماری بخش تعاون با نوع فعالیت‌های آنها به شکل دقیقی مشخص شود و استخراج آمارهای مورد نیاز، به تعیین سهم و جایگاه بخش تعاون در اقتصاد ملی کمک کند.
بر اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مقرر شد که سهم تعاونی‌ها از اقتصاد کشور تا پایان برنامه پنجم به ۲۵ درصد برسد اما به دلایل متعددی از جمله عدم اجرای قانون و برخی مصوبات آن، عدم تامین مالی، نبود اعتقاد و باور به بخش تعاون، پایین بودن نرخ رشد اقتصادی، عدم واگذاری‌ها با اولویت بخش تعاونی و دولتی بودن اقتصاد، بخش تعاون به جایگاه واقعی خود نرسیده و آمارها سهم فعلی تعاون در اقتصاد را بین ۵ تا ۷ درصد اعلام می‌کنند که از این منظر نیازمند پایش سهم حقیقی بخش تعاون در اقتصاد هستیم.
بهمن ماه سال گذشته معاون تعاون وزارت کار و رئیس مرکز آمار ایران، درنشستی به چگونگی محاسبه سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی و نحوه اجرای طرح پرداختند و با توجه به محاسبه سهم بخش تعاون در اقتصاد بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۹ شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴، مقرر شد با همکاری پژوهشکده آمار و بر اساس اطلاعات موجود، طرح نمونه‌گیری از تعاونی‌های فعال در جهت تعیین سهم تعاون از اقتصاد کشور به اجرا درآید.
در این نشست، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ آمادگی وزارتخانه به منظور هم افزایی و همکاری با مرکز آمار ایران را اعلام کرد.
مهدی مسکنی ـ معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ در نشست هفته تعاون نیز از پایش و ارزیابی سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی خبر داد و گفت: یکی از اقدامات مهمی که دنبال می‌کنیم، پایش و ارزیابی سهم تعاون در اقتصاد ملی و GDP است که این کار در دولت بر عهده مرکز آمار گذاشته شده است و با جلساتی که در دفتر توسعه تعاون و مرکز آمار ایران داشتیم، این کار را عملیاتی و به روز کردیم.
معاون تعاون وزیرکار افزود: ‌آخرین نمونه سرشماری مربوط به سال ۱۳۸۹ بوده که به صورت نمونه‌گیری از جامعه آماری بوده و به شکل ثبت دیتا از مبدا نبوده است. از آنجا که کار زمان بر است از پژوهشکده مرکز آمار خواسته‌ایم که در این خصوص مساعدت کنند تا از آن طرف بتوانیم بحثهایی که مربوط به جامعه آماری جدید است را ارائه دهیم و سهم بخش تعاون در تولید ناخالص ملی را مشخص کنیم.
وی می گوید: ادعای ما این است که عدد سهم تعاون در اقتصاد به معنای واقعی تغییر یافته است.
پیشتر حجت الله عبدالملکی ـ وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ سهم بخش تعاون تا پایان برنامه ششم توسعه را ۳.۵ درصد عنوان کرده و گفته بود:” بخش تعاون در ادغام وزارت خانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی مظلوم واقع شده است اما در دولت سیزدهم تلاش خواهیم کرد که سهم تعاون افزایش یابد چرا که این بخش منجر به ایجاد رفاه اجتماعی و اشتغالزایی می شود.
بهمن عبداللهی ـ رئیس اتاق تعاون ایران ـ نیز پیش از این از مکاتبه با مرکز آمار برای شفاف سازی آمارهای بخش تعاون خبر داده و گفته بود: حسابهای ملی مرکز آمار مالکیتی نیست و آمار دقیقی از بخش وجود ندارد که البته مکاتباتی در این خصوص با مرکز آمار صورت گرفته تا آمار شفاف بخش ها به تفکیک مشخص شود.
به اعتقاد وی، در حال حاضر سهم تعاون در اقتصاد ۶ تا ۸ درصد است در حالی که بر اساس قانون اجرایی سیاستهای اصل ۴۴، سهم ۲۵ درصد برای بخش تعاون در نظر گرفته شده که لازمه رسیدن به این سهم، پیش بینی ظرفیت‌ها و بسترهای قانونی لازم است.
به گزارش بازارکار ، به موجب تصویب‌نامه شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، مرکز آمار ایران مکلف شده با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق تعاون ایران نسبت به محاسبه ارزش افزوده بخش تعاونی اقدام کند. بر اساس این مصوبه، وزارت تعاون متولی ارائه شاخص در خصوص نسبت تعداد تعاونی های فعال به کل تعاونی های ثبت شده به تفکیک استان ها و نسبت شاغلین بخش تعاونی به کل شاغلین کشور و مرکز آمار ایران متولی ارائه شاخص در خصوص نسبت ارزش افزوده بخش تعاونی به تولید ناخالص داخلی شدند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا