کردستانکردستان- سردبیر

صدور اسناد اراضی کشاورزی کردستان تسریع یابد

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان بر لزوم تسریع در صدور اسناد اراضی کشاورزی استان تاکید کرد و آن را در افزایش رفاه بهره‌برداران و توسعه بخش کشاورزی موثر دانست.

به گزارش بازار کار ، پیمان اسکندری، در سیزدهمین قرارگاه مرکزی صدور اسناد و حفظ کاربری اراضی استان اظهار داشت: بر اساس بخشنامه وظایف هر دستگاه برای صدور سند مشخص شده و انتظار می رود کشاورزان هر چه سریعتر به اسناد اراضی خود دست یابند.

وی بر مقابله با تغییر کاربری اراضی کشاورزی و استفاده از ظرفیت سایر دستگاه‌های دولتی در صدور اسناد کشاورزی تاکید کرد و افزود: ایجاد سامانه ای برای استعلام کاربری اراضی کشاورزی ضروری است و اراضی بزرگ باید در اولویت صدور سند قرار گیرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: سازمان ثبت اسناد و نظام مهندسی کشاورزی و مهندسین مشاور در اسرع وقت بر اساس تفاهم نامه موجود، امور مرتبط با صدور اسناد کشاورزان را انجام دهند.

اسکندری ادامه داد: در راستای کاهش بروکراسی‌های اداری، تمام فرایندهای صدور اسناد اراضی کشاورزی باید در سطوح شهرستانی انجام و از ارجاع به مرکز استان جلوگیری شود.

وی از تشکیل و ارسال یک هزار و ۴۳۵ پرونده  اراضی کشاورزی به ثبت و اسناد استان خبر داد و افزود: بر اساس تفاهم نامه‌ موجود برای تسریع در روند صدور اسناد به شرکت پردازش نقشه اجازه داده شده که تمام پرونده های در دست اقدام خود را که چیزی در حدود ۶ هزار پرونده است برای بررسی صدور اسناد کشاورزی ارسال کنند تا خروجی اقدامات هر چه سریعتر نتیجه بخش شود و کشاورزان به اسناد اراضی خود دست یابند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سنددار شدن اراضی کشاورزی نقش مهمی در توسعه بخش کشاورزی، عبور از کشاورزی معیشتی، رونق کشاورزی قراردادی و افزایش رفاه کشاورزان و بهره‌برداران این بخش دارد.

کردستان یک میلیون و ۲۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که از این میزان سالانه ۷۸۳ هزار هکتار آن به زیرکشت محصولات زراعی می رود، ۳۸۱ هزار هکتار آن هم آیش بوده و ۵۳ هزار هکتار را هم باغات تشکیل داده است؛ از ۸۳۶ هزار هکتار اراضی زیرکشت محصولات  کشاورزی کردستان ۷۰۵ هزار هکتار آن دیم و ۱۳۱ هزار هکتار آن هم آبی است.

جمعیت بهره‌بردار کشاورزی استان کردستان ۱۲۲ هزار نفر است که (در شرایط جوی مناسب) سالانه حدود سه میلیون تُن محصولات کشاورزی (زراعی و باغی) تولید می کنند که بیش از ۴۴۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی مربوط به بخش زراعت است.

عمده محصول زراعی استان کردستان گندم و عمده محصول تولیدی باغی نیز توت فرنگی با حدود ۶۲ هزار تن در سال است که  ۵۹۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در سال زراعی جاری به زیر کشت گندم اختصاص دارد و از این میزان ۳۲ هزار هکتار آن گندم آبی و مابقی دیم است.

 

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا