دسته‌بندی نشدهزنجانزنجان- سردبیر

کودکان کار در استان زنجان ساماندهی می‌شوند

"کودک کار" یک پدیده اجتماعی است که طی سال‌های گذشته نمود بیشتری پیدا کرده و گروه‌های زیادی از کودکان به سمت کار در خیابان کشیده شده‌اند، حال قرار است این کودکان ساماندهی شوند.

کودکان کار در استان زنجان ساماندهی می‌شوند
“کودک کار” یک پدیده اجتماعی است که طی سال‌های گذشته نمود بیشتری پیدا کرده و گروه‌های زیادی از کودکان به سمت کار در خیابان کشیده شده‌اند، حال قرار است این کودکان ساماندهی شوند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، “کودک کار” واژه نه، آسیبی است که همه استان‌های کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، سر خیلی از چهارراه‌های مرکز شهر سال‌ها است که شاهد مظلومیت و سخت کوشی این کودکان بوده و حال قرار است این “نان آوران کوچک” ساماندهی شوند.
دستمال‌های آلوده در دستشان برای فروش که رد دوده‌های هزاران خودرو بر روی آنها مشهود است فاصله آنها از کودکی که حق مسلم آنهاست را نشان می‌دهد.
نگاه‌های پر حسرت این کودکان به خودروهایی که همسن و سالانشان با ناز بر صندلی تکیه زده‌اند دل هر رهگذری را به درد می‌آورد. گاه صدای قهقهه آن‌ها همراه با دویدن در چهارراه‌هایی که می‌تواند گذرگاه مرگ آن‌ها باشد بیانگر این است که کودک درونشان لحظاتی هر چند کوتاه ظهور و بروز می‌کند.
این در حالی است که دلایل ایجاد این پدیده، ارزان بودن دستمزد این کودکان است که اغلب بی‌سرپرست یا بدسرپرست هستند و توسط افراد سودجو بکارگیری می‌شوند یا دارای والدینی هستند که مشکلات مالی دارند و از کودکانشان سوءاستفاده مالی می‌کنند.
“طرح ساماندهی کودکان کار” در استان زنجان، یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم برای قشر آسیب‌دیده است که به زودی در استان اجرایی می‌شود.
پرویز خالقی، فرماندار زنجان در این راستا در گفت‌وگو با تسنیم با تاکید بر اینکه باید کودکان کار حمایت شوند، اظهار داشت: تکریم حقوق کودکان کار و خیابانی همچنین باید مورد نظر باشد.
وی با بیان اینکه پدیده کودکان کار یکی از مسائل اجتماعی است که به دلیل کم توانی خانواده‌ها و یا بدسرپرست بودن یا بی سرپرست آن‌ها شکل گرفته است، افزود: در واقع این کودکان از نظر سلامت روانی و جسمی در خطر هستند و باید ساماندهی شده و مورد حمایت قرار گیرند.
در این راستا، سلمان حسینی سرپرست اداره کل بهزیستی استان زنجان نیز در پاسخ به تسنیم از اجرای طرح حمایت از کودکان کار و خیابانی در استان خبر داد و اظهار داشت: این طرح در قالب “طرح دوستدار کودک” و در راستای شناسایی و ساماندهی این کودکان اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه 16 دستگاه اجرایی در اجرای این طرح به سازمان بهزیستی استان زنجان کمک خواهند کرد، تصریح کرد: بهبود زندگی کودکان کار و خیابانی از مهم‌ترین اهداف طرح است.
سرپرست اداره کل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: در مرحله نخست کودک کار در استان شناسایی می‌شود و سپس دلایل اشتغال به کار وی، شرایط توانمندسازی خانواده و بازگشت به تحصیل کودک مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم صورت می‌گیرد.
وی نحوه ساماندهی کودکان کار را شامل کودک و نوجوان دانست و یادآور شد: سن کودکان کار زیر 7 سال، بین 7 تا 15 و 15 تا 18 سال تعیین شده است.
حسینی از تهیه بانک اطلاعاتی جامع از کودکان کار خبر داد و گفت: الگوی کار کودکان خیابانی، تابعی از زمینه‌های اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و فرهنگی است، رفتار این کودکان در خیابان شکل می‌گیرد.

 

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا