دسته‌بندی نشدههمدانهمدان- سردبیر

حلقه مفقوده صنعت درودگری در همدان چیست؟

امروزه به دلیل رشد فزاینده جمعیت و کاربردهای متنوع محصولات چوبی، تقاضا برای چوب در حال افزایش است، اما به دلیل کاهش سطح جنگل‌ها و درختان منابع این محصول پرطرفدار رو به کاهش بوده و سیر نزولی دارد و از همین رو ضایعات کارخانجات و بازیافت ضایعات چوب نقش قابل توجهی در زمینه حفظ منابع طبیعی خواهد داشت.

حلقه مفقوده صنعت درودگری در همدان چیست؟
امروزه به دلیل رشد فزاینده جمعیت و کاربردهای متنوع محصولات چوبی، تقاضا برای چوب در حال افزایش است، اما به دلیل کاهش سطح جنگل‌ها و درختان منابع این محصول پرطرفدار رو به کاهش بوده و سیر نزولی دارد و از همین رو ضایعات کارخانجات و بازیافت ضایعات چوب نقش قابل توجهی در زمینه حفظ منابع طبیعی خواهد داشت.
به گزارش ایسنا، علاوه بر آن از سوی دیگر به دلیل افزایش مصرف محصولات چوبی، میزان ضایعات چوب نیز افزایش داشته و به همین دلیل سرمایه گذاری روی بازیافت این ضایعات امری پرسود و پربازده خواهد بود.
استان همدان یکی از جمله استان‌هایی است که متاسفانه به دلیل نبود کارخانه نئوپان مواد اولیه ضایعات چوب آن با دلالی‌های مختلف سر از کارخانجات نئوپان و تخته فشرده شمال کشور درآورده و پس از فرآوری با چندین برابر قیمت برای فروش به استان بازمی‌گردد که همین داستان نیز با توجه به نبود کارخانه نئوپان در غرب کشور برای سایر استان‌های غربی هم در حال اتفاق است و این امر توجیه اقتصادی احداث و راه اندازی کارخانه نئوپان را در استان همدان ضرورت دوچندان می‌بخشد. اما اینکه چرا تاکنون نسبت به ایجاد و راه اندازی کارخانه نئوپان در استان همدان اقدامی نشده است؟
رئیس اتحادیه درودگران استان همدان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به عدم وجود کارخانه تخته فشرده ام‌دی‌اف، نئوپان و فیبر در استان اظهار کرد: این طرح یک طرح بزرگ‌صنعتی و خاص و حتی شاید ملی می تواند باشد که نیازمند آن بوده تا تیم اقتصادی استانداری وارد موضوع شود .
ایرج توکلی با بیان اینکه اگر استان همدان دارای کارخانه نئوپان و تخته فشرده شود شاید بتوان گفت بزرگترین واحد صنعتی استان خواهد بود،افزود: اگر تیم اقتصادی استانداری از این امر حمایت نکنند این اتفاق در استان همدان شدنی نیست.
احداث کارخانه نئوپان نیازمند سرمایه گذاری ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد در فازهای اول
وی با اشاره به اینکه احداث و راه اندازی کارخانه نئوپان در استان در فازهای اولیه به اعتباری افزون بر ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌ نیاز خواهد داشت، تصریح کرد: برای اجرای چنین طرحی باید یک‌ سرمایه گذار خاص و یا یکی از بنیادهای قوی اقتصادی کشور چون بنیاد برکت و یا یک هلدینگ ورود داشته باشد.
توکلی با اشاره به اینکه قطعا اجرای فازهای بعدی چنین طرحی به اعتبار بالاتری نیاز خواهد داشت، بیان کرد: استاندار سابق حتی پیشنهاد پرداخت تسهیلات بانکی را به اتحادیه درودگران در رابطه با احداث کارخانه نئوپان در استان همدان داد اما اقدام به اجرای چنین طرحی کار اتحادیه نیست چراکه این طرح با مشارکت چند درودگر قابل اجرا نبوده و به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد.
وی اظهار کرد: برای همین باید یک نهاد اقتصادی چون بنیادها از جمله بنیاد برکت یا سرمایه گذار قوی و یا هلدینگ‌ها در این رابطه پیش قدم شوند و اتحادیه درودگران استان هم در کنار آنان خواهد بود و با فروش سهام و کمک تعدادی از درودگران حمایت لازم را خواهیم داشت و از نظر فنی هم همه جوره اتحادیه درودگران استان پای کار خواهد بود.
رئیس اتحادیه درودگران همدان ادامه داد: نبود کارخانه تخته فشرده در غرب کشور یک فاجعه برای استان بوده چراکه به دلیل عدم وجود استحصال از منطقه جنگل‌های شمال، اکثر مواد اولیه کارخانجات نئوپان و ام‌دی‌اف سازی شمال کشور از منطقه همدان و مناطق کوهستانی به این کارخانه‌ها می‌رود.
خروج روزانه ۶۰ کامیون جفت ضایعات چوب از استان همدان
توکلی اظهار کرد: با توجه به نبود کارخانه تخته فشرده نئوپان،ام‌دی‌اف و فیبر در استان،روزانه ۶۰ کامیون جفت ضایعات چوب از همدان با دلالی‌های بسیار به کارخانه‌های تخته فشرده شمال کشور ارسال می‌شود و پس از فرآوری و تبدیل به تخته فشرده شدن به تهران ارسال و از آنجا با برای فروش با قیمت چندین برابری، دوباره به استان بر می‌گردد.
وی با بیان اینکه ضایعات چوب استان به عنوان یک سرمایه برای استان بوده که استان می‌تواند از این پتانسیل با فرآوری‌های لازم موجب ارزش افزوده بسیار چشمگیری برای منطقه شود،خاطر نشان کرد: جالب اینکه استان همدان کریدور منطقه غرب کشور بوده و تمام مسیر استانهای غرب کشور چون کرمانشاه و سنندج که دارای ضایعات چوب هستند از مسیر همدان‌ می‌گذرد.
فعالیت ۴۵ دپو ضایعات چوب در همدان
توکلی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۵ دپو ضایعات چوب در همدان داریم که روزانه هر یک دو تا سه کامیون چوب به شمال کشور ارسال می‌کنند، یاد آورشد: بر اساس آمار رسمی سال ۹۹ وزارت صنعت‌معدن و تجارت روزانه ۶۰ کامیون‌بزرگ ضایعات چوب از استان همدان خارج می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه اعتقاد ما بر این است که صنعت چوب اولین صنعت استان بوده و استادکاران خوبی در همدان فعالیت دارند، افزود: در حال حاضر دانشگاه آزاد همدان دارای رشته مهندسی صنایع چوب هستیم که اتحادیه درودگران خود بانی این امر شد و بدون شک در چند سال آینده از نقش موثری در تبدیل همدان به یک شهر قوی در صنعت چوب برخوردار خواهد بود.
توکلی همچنین با بیان اینکه حاشیه‌ها و کوه‌های اطراف همدان پتانسیل خوبی برای کاشت درختان صنعتی و زراعت چوب دارد و بارها نسبت به این امر تاکید کرده‌ایم، ادامه داد: با کاشت درختان صنعتی و زراعت چوب علاوه بر ایجاد فضای سبز می‌توان در زمینه بهره برداری از درختان صنعتی کاشته شده در زمینه صنعت چوب استان استفاده کرد و از خرید چوب از سایر استان‌ها بی‌نیاز شد.
اشتغال مستقیم ۴۶۰۰ نفر در کارگاه‌ها و واحدهای درودگری همدان
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در شهرستان همدان ۶۵۰ واحد درودگری دارای مجوز کسب و ۵۰۰ واحد درودگری فاقد پروانه دارای فعالیت هستند و هر یک از واحدها به طور میانگین برای۳ تا ۴ نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند، اظهار کرد: به طور مستقیم میانگین ۴هزار تا ۴۶۰۰نفر در کارگاه‌ها و واحدهای درودگری سطح استان فعالیت دارند ضمن اینکه در حال حاضر ۴۰۰ نفر متقاضی ایجاد کارگاه‌های بزرگ برای فعالیت هستند اما متأسفانه به دلیل بروکراسی‌های دست و پاگیر اداری، هنوز این مهم به انجام نرسیده است.
توکلی همچنین خاطرنشان کرد:در استان همدان تعداد ۳۰ هزار واحد در حوزه‌های مختلف صنفی، صنعتی و خدماتی در صنعت چوب مشغول به فعالیت هستند که به‌صورت مستقیم برای تعداد ۵۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند.
پراکندگی کارگاه‌ها، بزرگترین مشکل صنف درودگران همدان
رئیس اتحادیه درودگران همدان در ادامه پراکندگی و عدم ساماندهی درودگران را بزرگترین مشکل درودگران شهرستان همدان دانست و اظهار کرد: در شهرستان همدان غیر از صنف درودگران تمام صنوف دارای یک راسته بازار هستند اما درودگران مکان و جای مشخصی نداشته و به صورت پراکنده فعالیت دارند، ضمن اینکه اکثریت کارگاه‌ها و واحدهای درودگری همدان استیجاری است.
توکلی اظهار کرد: به‌ همین منظور چند سال است که از شهرداری درخواست کرده ایم که فکری به حال ما کنند و درودگران شهرستان در یک‌ مکان خاص ساماندهی شوند اما متاسفانه هنوز این درخواست محقق نشده است.
رئیس اتحادیه درودگران استان همدان در ادامه با بیان اینکه صنف درودگری شامل دو بخش نمایشگاهی و کارگاهی است، تصریح کرد: بخش نمایشگاه نیاز بر آن بوده که داخل شهر باشد و به همین دلیل چند سال پیش با استاندار سابق جلسه‌ای در این رابطه داشتیم که باید در چهار نقطه شهر دارای راسته بازار نمایشگاهی درودگری باشیم و کسانی که دارای تولید ابزار آلات چوبی، کابینت، ظروف چوبی، صندلی و میز هستند در این مکان ارائه دهند و این کار بر عهده شهرداری بوده که باید نسبت به این امر اقدام‌کند.
وی با اشاره به بخش کارگاهی به عنوان بخش دیگر صنف درودگری گفت: بخش کارگاهی به دلیل‌ نیازمندی به کارگاه‌های بزرگ باید در حاشیه شهر ساماندهی شود و با توجه به نرخ بالای ملک و قیمت بالای اجاره بها اکثر درودگران همدان مدام کارگاه‌های خود را از دست می‌دهند و به ناچار به جاهای پرت‌تر و حاشیه‌تر در شهر می‌روند.
ضرورت ایجاد شهرک‌تخصصی صنعتی چوب در همدان
توکلی همچنین با بیان اینکه نبود شهرک تخصصی صنعتی چوب یکی از جمله مشکلات درودگران شهرستان همدان به شمارمی‌رود، گفت:ایجاد شهرک تخصصی صنفی صنعت چوب در استان همدان برای استقرار کارگاه‌های صنعت چوب ضرورت دارد و این امر مستلزم توجه مسئولین دستگاه‌های ذی ربط در کنار حمایت مسئولین اتحادیه درودگران استان خواهد بود.
وی از تعطیلی بیش از ۲۰۰ واحد کارگاه درودگری شهرستان همدان طی دو سال اندی سال اخیر به دلیل استیجاری بودن و بالا بودن اجاره‌بها و عدم توانایی در پرداخت اجاره‌بها کارگاه خبر داد و اظهار کرد: منطقه علاقبندیان جایی بود که درودگران‌ همدانی فعالیت داشتند، در حال حاضر در این منطقه اجاره‌بهای هر واحد کارگاهی بیش از ۲۰ میلیون تومان شده و علت آن این است که فروشگاه‌های هود، سینک، گاز و دستگیره پول کرایه خوبی می‌دهند و پرداخت چنین اجاره بهایی در توان کارگاه‌های تولیدی درودگری نیست و به ناچار مجبور به انتقال به مکان‌های پرت‌تر و عقب‌تر بوده و حتی گاهی برخی مجبور به فعالیت زیرزمینی در کارگاه‌هایی غیر استاندارد هستند .
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به نبود کارخانه تخته‌فشرده ام دی اف، نئوپان و فیبر در استان همدان اظهار کرد:باید در این رابطه سرمایه گذاران بخش خصوصی ورود پیدا کنند و اقدام به این امر نیازمند جذب سرمایه گذار بخش خصوصی خواهد بود.
موردی از سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای احداث کارخانه نئوپان در همدان مراجعه نکرده است
حمید بهزادی شریف با بیان اینکه تاکنون در این رابطه موردی از سرمایه‌گذار بخش خصوصی نداشته‌ایم،افزود:اتحادیه درودگران استان یک طرح به روز برای راه اندازی کارخانه نئوپان در استان همدان تهیه کرده است که باید این طرح را به سازمان صنعت معدن استان برای بررسی ارائه دهد و در صورت قابل توجیه بودن طرح در اولویت های سرمایه گذاری قرار گرفته و تسهیلات یارانه‌ای هم به آن پرداخت خواهد شد.
وی خاطرنشان‌کرد:با قرار گرفتن طرح در اولویت سرمایه‌گذاری سپس می‌توان نسبت به جذب سرمایه گذار از طریق سازمان صمت و یا از طریق نمایندگان مجلس در سطح استان اقدام کرد.
بهزادی شریف با بیان اینکه تاکنون میزان اعتبار برای احداث و یا راه‌اندازی چنین طرحی در استان را بررسی نکرده‌ایم، یادآورشد: این طرح را تا زمانی که بررسی لازم نسبت به آن انجام نشود نمی‌توان جز اولویت‌های سرمایه‌گذاری قرار داد.
بهزادی شریف یکی از آیتم‌های توجیه اقتصادی طرح را قابل تامین بودن مواد اولیه کارخانه نئوپان در استان دانست و یاد آور شد: از سرمایه‌گذاران در هر طرحی ‌که در بررسی‌ها دارای توجیه اقتصادی باشد قطعا حمایت‌های لازم انجام خواهد گرفت.
در پایان اینکه امیدواریم با توجه به نبود کارخانه تخته فشرده ام دی اف، نئوپان و فیبر در غرب کشور، استان همدان برای رونق هر چه بیشتر حوزه صنعت چوب خود از این امر به عنوان‌ یک فرصت طلایی استفاده کرده و با بررسی این طرح اقتصادی صنعتی در صورت امکان دورخیز مناسبی را برای اجرای این پروژه عظیم صنعتی با جذب سرمایه‌گذار مناسب در استان بردارد و از خروج مواد اولیه ضایعات چوب منطقه به سایر استان‌های دیگر با این اقدام بکاهد ضمن اینکه از ایجاد شهرک تخصصی صنعتی چوب همدان نیز برای رونق اشتغال و ساماندهی کسب و کار خانواده بزرگ صنعت چوب همدان نیز نباید مغفول ماند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا