دسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیانکارخانه های نوآوری

چالش های حمایت از دانش بنیان ها

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه حمایت از دانش بنیانها چالشهای زیادی دارد، گفت: ضروری است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه پاسخگو باشد.


به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری مهر ،دکتر رضا مقدسعلی درباره چالش های راه اندازی شرکت دانش بنیان گفت: در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ به امید راه اندازی پالایشگاه فرآورده های زایمانی و تولید محصولات پزشکی بازساختی با جمعی از نخبگان این عرصه وارد میدان شدیم به امید اینکه بتوانیم در حوزه محصولات ترمیمی منشاء اثر خیر برای مردم و کشورمان شویم.
وی گفت: اما چشمتان روز بد نبیند چقدر اذیت کردند، چقدر سنگ اندازی و حسادت کردند، چقدر نه آوردند. در طبقات و راهروهای ادارات مالیات، بیمه، معاونت علمی و فناوری، ثبت، صندوق تجهیزات پزشکی و مراکز علمی و دانشگاهی چقدر ما را بالا و پائین و تحقیر کردند. گویا هیچ کس نمی خواهد کار انجام دهد همه بسیج شده اند که کارها راه نیفتد و نارضایتی ایجاد کنند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان ادامه داد: ما متوجه شدیم که این میدان عرصه جنگ است و ما هم باید بجنگیم. طرح های خوبی تعریف کردیم، افق خوبی را ترسیم و تیم سازی های خوبی انجام دادیم و با هزینه شخصی و مختصر امکانات مالی که داشتیم کار را شروع کردیم و در آبانماه ۱۴۰۰ به تولید آزمایشگاهی اولین محصول خود یعنی سرم خون بند ناف انسانی دست پیدا کردیم.
وی خاطر نشان کرد: بدنبال این موفقیت جهت تولید تجاری این محصول و گسترش کار طرح فناورانه خود را برای ستاد سلول های بنیادی فرستادیم و از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیر شدیم.
وی افزود: در اسفندماه ۱۴۰۰ موفق شدیم مصوبه یکی از طرح های فناورانه را با موضوع تولید و تجاری سازی سرم خون بند ناف انسانی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد سلول های بنیادی بدست آوریم که البته تا این مرحله حمایت های خوبی شد و با معاونت وقت علمی و فناوری و رئیس ستاد سلول های بنیادی ارتباط گرفتیم. آنها پیگیر کار ما شدند و برای حمایت از طرح ما همکاری کردند.
به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان، نتیجه کار اختصاص یک گرنت بلاعوض ۱۵۰ میلیون تومانی و تسهیلات وام با بهره ۴ درصد و زمان استراحت یکساله به مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان در اسفندماه ۱۴۰۰بود که ما را به ادامه راه امیدوار کرد و باعث شد بتوانیم نیروهای علمی جدید به جمع خود اضافه کنیم و اشتغال زایی بر پایه دانش داشته باشیم.
مقدسعلی گفت: اما متاسفانه بعد از تکمیل کلیه مدارک که زمان زیادی از ما برد در همان ابتدا بعد از اینکه خواستیم اولین مرحله قسط تسهیلات را از صندوق تجهیزات پزشکی دریافت کنیم، مسئول صندوق گفتند که پول ندارند! در این شرایط مجبور شدیم با تهدید و سفارش دکتر حمیدیه اولین قسط (نیمی از تسهیلات معادل ۳۷۵ میلیون تومان) را دریافت کنیم.
وی بیان کرد: بعد از آن ما گزارش مرحله اول کار را ارائه کردیم و بعد از پیگیری های متعدد موفق شدیم تائید آن را بگیریم و امیدوار به گرفتن قسط دوم وام تسهیلات بشویم اما علیرغم تمام پیگیری های حضوری و غیر حضوری تا کنون موفق نشده ایم. برای گرفتن گرنت بلاعوض ۱۵۰ میلیون تومانی هم نیاز به کد اقتصادی بود که آن هم به ستاد ارائه شده است اما همچنان بعد از چندین ماه انتظار و تغییر و تحولات تغییر رئیس معاونت علم و فناوری همچنان منتظر امضای ایشان برای پرداخت هستیم.
به گفته مقدسعلی، در این مدت علیرغم پیگیری های متعدد حضوری و تلفنی راه به جایی نبرده ایم و دلسرد، خسته و ناامید زیر بار تعهدات مختلف رفته ایم که ما را به فکر انحلال شرکت انداخته است. لازم به ذکر است تهیه کنندگان این گزارش افراد شناخته شده ای هستند که در حوزه کاری خود صاحب نظر هستند. ما داریم فکر می کنیم که با نخبگان دیگر که شناخته شده نیستند چکار می کنند.
وی با بیان اعتراضی گفت: اگر بودجه ندارید چرا فراخوان می دهید و اگر بودجه دارید چرا برای اینکه امتیاز دادن آن را به اسم خود بزنید کار را معطل می کنید و محققان و فناوران را سرخورده می کنید. در این ارتباط باید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پاسخگو باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا