دسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیان

روی آوری به علوم دانش بنیان راهی برای ارتقا بهره وری و توسعه

نام گذاری سال به نام "تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرینی" توسط مقام معظم رهبری، اهمیت توجه به مسئله دانش بنیان با هدف تولید و اشتغال زایی را چندین برابر کرده است.

آذربایجان غربی دارای ظرفیت فراوان در بخش کشاورزی، صنایع ومعادن و فناوری های مختلف است که در هریک از این زمینه ها می توان با ورود شرکت های دانش بنیان، زمینه رشد و تحول اقتصادی استان را فراهم کرد.
بخش کشاورزی باتوجه به شرایط جغرافیای استان یکی از بخش های مهمی است که می توان با ورود شرکت های دانش بنیان و فناوری های نوین در کنار تامین امنیت غذا یی به توسعه استان نیز کمک کند.
ضرورت اصلاح الگوی کشت با بهره مندی از شرکت های دانش بنیان در آذربایجان غربی
محمد صادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی در حاشیه بازدید از یکی از شرکت های رویان پژوهش استان افزود: اصلاح الگوی کشت با بهره مندی از شرکت های دانش بنیان در استان ضروری است.
وی تصریح کرد: براساس یافته های علمی، مصرف آب در گیاهان که در شرکت های دانش بنیان و بااستفاده از کشت بافت گیاهی تولید می شوند ۳۰درصد کمتر از گیاهان معمولی است. بنابراین استفاده ازاین گیاهان و تغییر الگوی کشت می تواند در مدیریت مصرف آب کشاورری بسیار موثر باشد.
معتمدیان اظهار کرد: ۹۵درصد گیاهان تولیدی در شرکت های دانش بنیان استان صادر می شود که این نشان می دهد کشاورزان استان تمایلی به بهره مندی از این ظرفیت ندارند که باید فرهنگ سازی شود و برای رفع مشکل اقدام لازم انجام شود.
روی آوری به علوم دانش بنیان راهی برای ارتقا بهره وری و توسعه
لازمه ارتقا تولید، دانش بنیان کردن محصولات کشاورزی است
حجت الاسلام ذاکر، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایسنا افزود: نمایندگان مجلس با تصویب ۱۷۰ماده قانونی از شرکت های دانش بنیان در راستای اعطای تسهیلات ، صدور مجوز حمایت می کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط جغرافیای استان و کشاورزی بودن استان، بومی سازی و دانش بنیان کردن بخش کشاورزی یک ضرورت است.
حجت الاسلام ذاکر یاد آور شد: آذربایجان غربی بدلیل کشاورزی بودن منطقه می طلبد تا دراین بخش از روش های سنتی به سمت مدلهای صنعتی و مدرن حرکت کنیم و با اصلاح خاک، اصلاح اصله و نژاد درختان و بهره گیری از روش های آبیاری تحت فشار و نوین راندمان تولید و کیفیت محصولات کشاورزی استان را ارتقا دهیم.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد : اگر به دانش بنیان کردن بخش کشاورزی توجه شود تولید ارتقا یافته و ارزانی در محصولات کشاورزی را نیز شاهد خواهیم بود.
تنها ۳درصد از فعالیت باغبانی استان مبتنی بر کشاورزی دانش بنیان است
جعفر وحدت، سرپرست معاونت بهبود و تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفت وگو با ایسنا افزود: ۳شرکت دانش بنیان با اشتغالزایی ۱۳۰نفر در بخش بهبود تولیدات گیاهی فعالیت دارند.
وی با اشاره به اینکه فعالیت این شرکت ها در زمینه تولید پایه و نهال رویشی است، تصریح کرد: طبق برآورد تنها ۳درصد از فعالیت باغبانی استان مبتنی بر کشاورزی دانش بنیان است.
وحدت خاطر نشان کرد: در صورت تحقق شعار سال و توسعه شرکت های دانش بنیان عملکرد در واحد سطح بالا رفته ، ضریب مکانیزاسیون در کاشت، داشت و برداشت افزایش یافته، هزینه های تولید کاهش یافته و محصولات باکیفیت با قیمت کمتر به بازار های داخلی وخارجی عرضه می‌شود و علاوه برآن به رونق اقتصادی و اشتغالزایی نیز منجر می شود.
سرپرست معاونت بهبود و تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: در بحث تولید نهال باتوجه به ترویج پایه های رویش و آشنایی کشاورزان با این نوع نهال ها باتوجه به مزایا ی که این نهال ها دارند باحمایت فنی و مالی از شرکت های فعال دراین حوزه تولید و عملکرد افزایش و این امر موجب اشتغالزایی و رونق اقتصادی خواهد شد.
وحدت با اشاره به اینکه توسعه مراکز دانش بنیان فعال در بخش باغبانی جز اولویت های معاونت است، یاد آور شد: احداث یک واحد باغ مادری در فضای بسته و یک مرکز کشت بافتی از برنامه های معاونت در جهت دانش بنیان کردن بخش کشاورزی استان است.
روی آوری به علوم دانش بنیان راهی برای ارتقا بهره وری و توسعه
فعالیت محدود شرکتهای دانش بنیان در حوزه شیلات استان
محمدباقر قریشی مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی در گفت وگو با ایسنا افزود: در حال حاضر در سطح استان ۲شرکت به صورت دانش بنیان در حوزه تخصصی شیلات فعال و یک شرکت هم در حال شکل گیری است.
وی تصریح کرد: تاکنون شرکت دانش بنیان فقط در زمینه تولید جلبک آن هم به صورت محدود مشغول به فعالیت بودند.
قریشی خاطر نشان کرد: در صورت تحقق شعار سال می توان تا ۳۰درصد در بالا بردن معیشت بهره برداران از طریق کاهش هزینه های تولید و افزایش تولید با فن آوری های پیشرفته ارائه و راهکارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از تلفات در طول دوره پرورش و افزایش بهره وری موثر ارائه کرد.
مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی در خصوص برنامه های مدنظرسازمان برای تحقق شعار سال نیز اظهار کرد: اجرای برنامه تخصصی اصلاح نژاد مولدین و تولید نتایج مرغوب، بررسی جایگزینی پودر ماهی در تهیه خوراک آبزیان بانهاده مناسب برای کاهش هزینه تولید، اجزای مکانیزاسیون کامل در فرایند تولید انواع آبزیان برای تولید بیشتر و با کیفیت تر باهزینه کمتر، تکثیر و پرورش گونه های جدید آبزیان در استان، بکارگیری روش های فن آورانه در عرضه انواع آبزیان، اجرای صید صیادی با اصول علمی و حفاظت از ذخایر و بهره برداری پایدار از منابع آبی از جمله ی این برنامه ها است.
به گزارش ایسنا؛ به صورت قطعی می توان گفت کشاورزی دانش بنیان سهم مهم و قابل توجهی در بالا بردن معیشت بهره برداران حوزه کشاورزی و دامپروری و افزایش بهره وری دارد بنابراین باید کشاورزی دانش بنیان جای خود را در بخش کشاورزی استان پیدا کرده و تقویت شود.
باتوجه به اهمیت تامین امنیت غذایی کشور و تاثیر فوق العاده مهم آن در امنیت ملی کشور، توسعه نقش شرکت های دانش بنیان و حمایت از این شرکت ها یک ضرورت است، بنابراین دولت با برنامه ریزی و اجرای برنامه حمایتی باید از طرح های دانش بنیان در حوزه کشاورزی حمایت کند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا