پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

سرمایه گذاری در فرهنگ باعث افزایش بازدهی در آموزش و پژوهش می شود

سرمایه گذاری در فرهنگ باعث افزایش بازدهی در آموزش و پژوهش می شود

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به اختصاص سه درصد از بودجه جاری دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فرهنگی گفت: سرمایه گذاری در امر فرهنگ یک ضرورت است و باعث بازدهی در آموزش و پژوهش نیز می شود.
به گزارش بازارکار از  اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی گل در پنجاه و ششمین اجلاس معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در فرهنگ و انجام فعالیت‌های فرهنگی در راستای تربیت فرهنگی دانشجویان یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است زیرا که ارزش‌های فرهنگی پس از ایجاد نهادینه شده و برای سال ها باقی می مانند همانطور که ژن های انسان از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند ارزش های فرهنگی نیز از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

تاکید بر اجرای برنامه های فرهنگی هفتگی در دانشگاه‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها گفت: حتماً برای افزایش شور و نشاط دانشجویان در محیط دانشگاه و مشارکت دانشجویان در برنامه های فرهنگی، برنامه ریزی مستمر و مدوّن داشته باشید و بر اساس تقویم فرهنگی و مطابق با اعیاد و مناسبت های ملی و مذهبی و زادروز دانشمندان، بزرگداشت مفاخر و مشاهیر فرهنگی کشور و همچنین روز های بزرگداشت رشته‌های مختلف تحصیلی مانند روز مهندس، روز پزشک و غیره در دانشگاه و دانشکده ها برنامه داشته باشید به طوری که به طور متوسط در هر هفته یک برنامه فرهنگی در دانشگاه برگزار شود.

وی تاکید کرد: معاونت های فرهنگی اجتماعی برنامه ریزی و فراهم کردن بستر اجرای برنامه ها را در دانشگاه ها بر عهده داشته باشند و در صورت فراهم کردن بستر، کانون های فرهنگی هنری، انجمن های علمی و تشکل های اسلامی و دانشجویی خودشان با میل و رغبت برنامه‌ها را در دست گرفته و اجرا خواهند کرد.

تعامل مدیران با دانشجویان یک اصل است

دکتر زلفی گل اظهار داشت: تعامل با دانشجویان یک اصل است و روسای دانشگاه‌ها و معاونان‌شان حتماً ارتباط مستمر و منظم و چهره به چهره با دانشجویان داشته باشند و در جمع های دانشجویی حضور یافته از محیط های خوابگاهی بازدید کرده و با مسائل و دغدغه های دانشجویان ارتباط نزدیک داشته باشند.

وی تاکید کرد: مدیران دانشگاهی حتماً باید از سعه صدر و صبر لازم برخوردار و دغدغه های دانشجویان را شنوا باشند و برای رفع آن بکوشند چرا که مهم محتوای مطالب ارائه شده توسط دانشجویان است و لحن و بیان آنها ناشی از اقتضای سن و جوانی است و نباید به خاطر احتمالاً لحن تند، روسای دانشگاه و معاونان از حضور در جمع‌های دانشجویی خودداری کنند.

سهم فرهنگ از بودجه دانشگاه‌ها پرداخت شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همانطور که به روسای دانشگاه ابلاغ شده است: باید سه درصد از بودجه جاری دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص یابد و معاونت های فرهنگی پیگیری تحقق این امر باشند و در صورتی که در دانشگاهی این ابلاغیه اجرا نشود بودجه تفضیلی این دانشگاه در هیئت امنا تصویب نخواهد شد.

جامعیت برنامه ریزی فرهنگی برای همه اقشار دانشگاه

وز یر علوم تحقیقات و فناوری گفت: در برنامه ریزی های دانشگاهی، مخاطب اصلی دانشجویان هستند و تمام برنامه ها با در نظر گرفتن این محور اصلی تدوین می‌شود البته این موضوع به معنی نادیده گرفتن اعضای هیئت علمی و یاوران علمی نیست و مخصوصاً در برنامه های فرهنگی باید تمام اقشار دانشگاه در تمام حیطه ها و رده‌های شغلی مدنظر باشند و برای همه آنها کارگاه‌های آموزشی مرتبط با موضوعات فرهنگی برگزار شود.

تاکید بر دانشگاه عاری از دخانیات

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه عاری از دخانیات شعار همیشگی نظام آموزش عالی است و از مواردی هست که مسئولین و مدیران دانشگاهی حق کوتاه آمدن از این شعار را ندارند و وظیفه دارند در صورت مشاهده با استعمال دخانیات در محیط دانشگاه و خوابگاه نسبت به آن تذکر جدی بدهند.

وظیفه کلان دانشگاه‌ها در مباحث فرهنگی

دکتر زلفی گل با اشاره به اینکه همه فناوری های نو مانند اینترنت و امثال آن، همراه خود فرهنگ خاصی را وارد جامعه می‌کنند و اساساً هر فناوری نو توأم با یک فرهنگ جدید هست؛ وظیفه بومی سازی آن فناوری ها و سازگاری آن با فرهنگ بومی ما وظیفه دانشگاهیان است.

وزیر علوم تأکید کرد: صیانت از فرهنگ و پاسداشت ارزش های فرهنگی موجود و پالایش و پاک کردن جامعه از فرهنگ های ناسالم و همچنین ایجاد عادت ها و سبک های فرهنگی ارزشمند جدید از وظایف دانشگاه ها در خصوص مسائل فرهنگی جامعه است.

گفتنی است در پایان این نشست، بیانیه پایانی اجلاس معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها که بر اساس کمیسیون های تخصصی در طی دو روز برگزاری این همایش استخراج شده بود قرائت و به شکل مکتوب به وزیر علوم تحقیقات و فناوری تقدیم شد تا دستورات و راهنمایی های لازم را برای اجرای مفاد آن اعلام نماید.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا