پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

پنج خانه‌ خلاق با تکیه بر مزیت‌ بومی در کشور ایجاد می‌شود

۵ خانه‌ خلاق با تکیه بر مزیت‌های بومی و جغرافیایی در کشور ایجاد می‌شود

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق با بیان این که ریل‌گذاری زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی در دولت سیزدهم آغاز شده است، گفت: بر اساس مصوبات سفرهای اخیر رئیس‌جمهوری مقرر شده که در ۵ شهر از استان‌های مختلفی که رییس جمهوری به آنها سفر می‌کنند، خانه‌های خلاق و نوآوری با تکیه بر مزیت‌های بومی و جغرافیایی و منطقه‌ای ایجاد شود.

به گزارش بازارکار، پرویز کرمی در اولین جلسه کارگروه اسباب‌بازی و سرگرمی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم که با حضور جمعی از مدیران نهادها و رؤسای شرکت‌ها و خانه‌های خلاق و نوآوری و سازندگان اسباب‌بازی برگزار شد، باتوجه به سند تحول دولت سیزدهم در زمینه صنایع خلاق و فرهنگی بر ضرورت موضوع تشکیل اتحادیه عرضه‌کنندگان اسباب بازی تاکید کرد و اقدامات ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق را در این زمینه برشمرد.

وی با اشاره به رونق کسب وکارهای خلاق  در کشور و افزایش سهم محصولات ایران‌ساخت این حوزه از بازار، افزود: معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری به صنعت اسباب بازی به عنوان یکی از مصادیق حوزه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق توجه کرد و برای توسعه این صنعت در قدم نخست، افرادی را از درون صنف اسباب‌بازی انتخاب کرد تا در اجرایی شدن اقدامات و تلاش‌ها در این مسیر یاریگر ستاد فناوری نرم باشند.

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم، این سند را هموارکننده مسیر توسعه زیست‌بوم خلاق در کشور دانست و گفت: تصویب و اجرایی‌سازی این سند، به توسعه محصولات خلاق و فرهنگی کمک می‌کند و یکی از تکالیف تعریف شده در این سند، افزایش سهم قابل توجه بازار از محصولات فرهنگی و خلاق ایران‌ساخت است.

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق با اشاره به مصوبات سفرهای استانی دکتر رئیسی رییس جمهوری کشور در رابطه با موضوع صنایع خلاق و اشتغالزایی فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی و فرهنگ و هنر، این مهم را در سفرهای استانی با کمک استانداران و مسؤولین استانی دنبال می‌کنیم.

کرمی افزود: این اقدامات با ایجاد و پایه‌گذاری خانه‌های خلاق ونوآوری در استان‌ها پیش رفت و در تلاش برای توسعه این خانه‌ها در کشور هستیم. در حال حاضر نیز بر اساس مصوبات سفرهای اخیر مقرر شده که در ۵ شهر از استان‌های مختلفی که رییس جمهوری به آنها سفر می‌کنند، خانه‌های خلاق و نوآوری با تکیه بر مزیت‌های بومی و جغرافیایی و منطقه‌ای ایجاد شود.

دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق با بیان این‌که معاونت علمی و فناوری به دنبال ایجاد زیرساخت برای پیشرفت حوزه‌های مختلف صنایع خلاق وفرهنگی از جمله اسباب بازی و گیم است.

کرمی با تشکر از اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از شرکتها و صنایع خلاق در تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان بیان کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان، بر توسعه صنایع نرم و خلاق تاکید شده است. امیدواریم به همت همه اعضای زیست بوم صنایع فرهنگی و خلاق و دولت بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی در این حوزه برای رونق اقتصاد خلاق و اشتغالزایی و ثروت افزایی بهره ببریم.

وی با تاکید بر ضرورت شکل‌گیری اتحادیه‌های صنفی صنایع خلاق در حوزه‌های مختلف، گفت: ایجاد اداره کل صنایع خلاق در وزارت صمت یک گام مثبت در جهت توسعه این صنعت در کشور است. از شما اعضای کارگروه اسباب بازی هم می‌خواهم که بر روی تدوین ضوابط و آئین‌نامه‌های لازم در قانون جهش تولید متمرکز شوید و پیشنهادات خود را به ما ارائه کنید. امروز به همه اثبات شده است صنایع خلاق به اندازه‌ای قابلیت دارد که یک قانون ویژه برای آن وضع شود.

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق با تاکید بر اجرایی‌سازی مصوبه مجلس در حوزه شرکت‌های خلاق گفت: همه گیری موضوع صنایع و شرکت‌های خلاق و فرهنگی و نهادینه شدن مفهوم اقتصاد دانش‌بنیان را مدیون مقام معظم رهبری هستیم. ایشان امسال هم با انتخاب شعار «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین»، تلاش‌ها در این حوزه را سرعت بخشیدند و همه را مکلف به پیگیری تامین زیرساخت‌ها و رفع موانع در این حوزه کردند.

در این جلسه بر لزوم توجه به جمع‌آوری اطلاعات و آمارگیری در صنعت اسباب بازی، ایجاد خانه خلاق طراحی اسباب بازی و بازی، طراحی بوت کمپ‌های استانی، لزوم توجه به طراحی اسباب بازی و غیره تاکید شد.

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، این جلسه با تاکیدات محمدحسین نخ‌چی، دبیر کارگروه اسباب بازی بر هم افزایی بین ارکان مختلف صنعت اسباب‌بازی برای توسعه آن، آغاز شد.

به گفته وی، اقدامات عملیاتی در این کارگروه همچون تشکیل اتحادیه عرضه‌کنندگان اسباب بازی و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی یک ضرورت ملی برای توسعه این صنعت در کشور است.

نخ‌چی افزود: ایجاد «خانه خلاق طراحی بازی و اسباب بازی» هم می‌تواند در این مسیر یاریگر فعالان صنعت اسباب بازی باشد. باید فعالان این حوزه از مزایای خانه خلاق بهره‌مند شوند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا