دسته‌بندی نشدهشرکت های خلاقشرکتهای دانش بنیانکارخانه های نوآوری

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم تاکید کرد: تقویت تجاری‌سازی در زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور یک ضرورت است

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در دومین کنفرانس علمی زیست بوم نوآوری کشور در رشت گفت: تقویت تجاری‌سازی و توجه به سمت بازار و تقاضا یک ضرورت مهم برای موفقیت زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است.


به گزارش  بازارکار به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی خیرالدین، با قدردانی از تلاش مدیران پارک علم و فناوری گیلان برای برگزاری این رویداد گفت: بدنبال این هستیم که تقویم رویدادهای فناوری کشور در پارک های علم و فناوری را تدوین کنیم همچنین بدنبال قطعی کردن نمایشگاه رینوتکس هستیم که در آذربایجان شرقی برگزار می شود و جشنواره فیلم نوآورانه در قم را برگزار خواهیم کرد.
وی در ادامه سخنان خود تجاری نشدن را از چالش های زیست بوم اعلام کرد و گفت : مشکل ما این است که در فناوری و ایده پردازز بدنبال بازار و تجاری سازی آن نیستیم. البته در سال های اخیر توانسته‌ایم این پیشرفت هایی در این زمینه داشته باشیم و شاخص جهانی نوآوری ایران از ۱۲۰ در سال ۲۰۲۲ به رتبه ۵۳ در جهان رسید همچنین در آسیای مرکزی و جنوبی بعد از هند رتبه خوبی در تبدیل علم به ثروت داریم.
دکتر خیرالدین تاکید کرد : در تصمیم سازی سیاسی ، فضای قانون گذاری و فضای کسب و کار باید برای تجاری سازی فناوری سرمایه گذاری داشته باشیم تا به رتبه خوبی برسیم.
وی افزود: باید این فرهنگ در میان فناوران و شرکت های دانش بنیان شکل بگیرد تا همزمان با ایجاد فناوری به فکر بازار و فروش محصول هم باشند.
وی با اشاره به اهمیت طرف بازار و تقاضا گفت: حدود یک درصد از سیاست های حوزه علم ، فناوری و نوآوری در اسناد بالادستی معطوف به طرف تقاضا و بازار بوده است.
معاون وزیر علوم به عوامل شکست طرح های فناورانه و به عبارتی گرفتاری در دره مرگ فناوری گفت : حدود ۸۰ درصد فناوری های نوین نمی توانند به بازار برسند و شناخت ناکافی از اکوسیستم نوآوری ، عدم وجود تقاضا و بازار برای محصولات ،نداشتن طرح کسب و کار ، ضعف در پیش بینی نحوه تامین منابع مالی و جذب سرمایه گذار از عوامل این گرفتاری است.
وی با اشاره به چالش‌های پیش روی استارت آپ ها، شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور در ایران گفت: از چالش‌های فناوری، انگیزه نداشتن اعضای هیات علمی برای تجاری سازی فناوری است که در کشور تنها ۱۰ درصد اساتید در حوزه تجاری سازی فناوری ورود کرده اند.
وی افزود : کمک به بخش خصوصی پارک های علم و فناوری می بایست جدی گرفته شود و از بخش خصوصی حمایت شود.
وی راز پارک های علم و فناوری موفق را برون سپاری کارها و ایجاد کارگزارهای متعدد اعلام کرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری باید با توجه به نیاز جامعه کار کند و تیم سازی صورت گیرد و کارها را بین ایده پردازان پخش کنند.
خیرالدین اظهار کرد: برنامه زیست بوم کشور در حال تکمیل است و در کل کشور ۲۶۰ مرکز رشد واحدهای فناور و ۵۱ پارک علم و فناوری داریم که ۲۸۰۰ شرکت دانش بنیان در پارک ها مستقر هستند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا