اخبار استخدامپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

در جلسه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با حضور وزیر کار مصوب شد: ارائه مجوز و تسهیلات بانکی به دارندگان مدارک آموزشی و مهارتی جهاد دانشگاهی در زمینه مشاغل خانگی

در چهل و هفتمین جلسه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی که با حضور سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، ارائه تسهیلات بانکی به دارندگان مدارک آموزشی و مهارتی جهاد دانشگاهی در زمینه مشاغل خانگی به عنوان یکی از مصوبات اصلی این نشست مطرح شد.

در چهل و هفتمین جلسه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی که با حضور سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، ارائه مجوز و تسهیلات بانکی به دارندگان مدارک آموزشی و مهارتی جهاد دانشگاهی در زمینه مشاغل خانگی به عنوان یکی از مصوبات اصلی این نشست، مصوب شد.

به گزارش خبرنگار بازارکار، در در چهل و هفتمین جلسه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی که با حضور سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمود کریمی بیرانوند معاون کارآفرینی و اشتغال، مهدی مسکنی معاون امور تعاون، قادری رئیس سازمان بهزیستی، آزیتا همتیان رئیس دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی و جمعی از مسئولان، مدیران و نمایندگان دستگاه های مختلف برگزار شد، دوازده مصوبه به عنوان پیشنهاد جهت تصویب مطرح شد که ارائه مجوز و تسهیلات بانکی به دارندگان مدارک آموزشی و مهارتی جهاد دانشگاهی در زمینه مشاغل خانگی یکی از مصوبات مهم این نشست بود.

در این نشست که دکتر محمد صادق بیجندی معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی نیز حضور داشت بخشی از دستاورد های طرح ملی توسعه مشاغل خانگی که توسط جهاد دانشگاهی در 31 استان کشور اجرایی شده، تشریح شد.

بر اساس گزارش عملکرد طرح ملی توسعه مشاغل خانگی که در این نشست و با حضور وزیر تعاون و کار، معاون این وزارتخانه و دکتر آزیتا همتیان رئیس دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور تشریح شد؛ در قالب اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی 629 مزیت نسبی و رقابتی شناسایی شده، 59 هزار و 448 نفر ارزیابی، استعداد سنجی و مشاوره و آموزش دیده اند و برای  45 هزار و 77 نفر در رشته ها و رسته های مختلف مشاغل خانگی، اشتغال ایجاد شده است.

مصوبات پیشنهادی چهل و هفتمین جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی

 1. دستورالعمل اجرای ضوابط و مقررات الزامات بهداشتی دامداری‌های روستایی به‌عنوان مشاغل خانگی به شرح پیوست مورد تصویب قرار گرفت. وزارت جهاد کشاورزی موظف است دستورالعمل مذکور را جهت اجرا به واحدهای تابعه ذی‌ربط ابلاغ، گزارش سه‌ماهه آن را به دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ارسال نماید.
 2. وزارت امور اقتصادی و دارایی پرداخت سهم ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی از محل بند الف تبصره 18 قانون بودجه کل کشور 1401 ، 20 هزار میلیارد ریال از 50 هزار میلیارد ریال مصرح در دستورالعمل اجرای بند الف تبصره 18 را در اولویت قراردهد.
 3. درراستای تحقق برنامه ایجاد 300000 شغل خانگی تا پایان سال جاری، کلیه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای حمایتی همکاری لازم را با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عمل آورد و واحدهای تابعه ذی‌ربط در استان‌ها را به‌منظور همکاری و مشارکت کارشناسان مربوطه با ادارات تعاون، کارورفاه اجتماعی درباز دید از طرح‌ها و انجام نظارت‌های پسینی توجیه نمایند.
 4. باهدف فضای کسب‌وکار و تسهیل درصدور مجوزهای کسب‌وکار، فهرست جدید رشته‌های مشاغل خانگی با افزایش 134 رشته جدید، به تعداد 645 رشته به شرح پیوست تصویب گردد.
 5. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است نسبت به بازنگری دستورالعمل حداقل ضابطه فنی و بهداشتی رشته‌های مواد غذایی مشاغل خانگی ویژه متقاضیان پشتیبان؛ با همکاری دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و سایر دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ظرف مدت یک ماه اقدام نموده و پس از تصویب درستاد، جهت اجرا به واحدهای تابعه ابلاغ نماید.
 6. معاونت امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی کلف است فرایند تشکیل و راه‌اندازی تعاونی‌های تأمین نیاز استانی مشاغل خانگی دراستان ها را پیگیر نموده و گزارش پیشرفت کار را به‌صورت ماهیانه به دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی اعلام نماید
 7. وزارت تعاون کارورفاه اجتماعی موظف است نسبت به تدوین و ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی امکان ثبت‌نام و صدور مجوزههای چند رشته شغلی بایک کد ملی ظرف مدت یک ماه اقدام نمایند.
 8. با توجه به بند 8 ماده 4 قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، کلیه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط مکلفند قبل از ابلاغ هرگونه بخشنامه مرتبط با مشاغل خانگی، نسبت به هماهنگی با دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اقدام نمایند.
 9. به استناد ماده 8 قانون حمایت از مشاغل خانگی در خصوص شناسایی رشته‌های مشاغل خانگی با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط و همچنین بر اساس ماده 3 دستورالعمل اجرایی قانون مذکور پیرامون حضور سایر دستگاه‌ها در جلسه ستاد با تائید ریاست ستاد، وزارت نیرو به‌عنوان عضو جدید ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی افزوده شود.
 10. مدارک آموزشی و مهارتی ارائه‌شده توسط متقاضیان مشاغل خانگی که از طریق جهاد دانشگاهی صادر گردیده، جهت صدور مجوز و معرفی متقاضیان به بانک بابت اخذ تسهیلات، مورد تائید قرارگیرد.
 11. وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی موظف است دستورالعمل اجرایی راهبران شغل در مشاغل خانگی را تدوین و ابلاغ نماید.
 12. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است طرح ایجاد صندوق ضمانت مشاغل خانگی را تدوین و جهت تصویب در شورای پول و اعتبار به بانک مرکز جمهوری اسلامی ایران ارسال نماید.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا