آموزش و مهارت

افزایش حضور شرکت‌های بین‌المللی با اولویت صادرات در دستور کار بنادر غرب هرمزگان است

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از ایجاد پایانه لجستیکی و پشتیبانی در راستای سرعت‌دهی در خدمات رسانی و محقق‌ شدن توسعه اقتصادی بنادر منطقه غرب این استان خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این پایانه حضور شرکت‌های بین‌المللی صادراتی موادمعدنی و مصالح ساختمانی در این بنادر تقویت می‌شود.

به گزارش بازارکار، مرتضی سالاری با اعلام این خبر افزود: با توجه به نزدیکی معادن مواد معدنی به بنادر غرب استان هرمزگان و صادرات بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزارتن انواع موادمعدنی و ساختمانی در سال گذشته، با ایجاد زمینه‌های جدید امکان ارتقا به بیش از ۱۰ میلیون تن در سال فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به تردد نزدیک به ۱۵ هزار فروند شناور در سال گذشته از طریق بنادر غرب هرمزگان اظهارداشت: پایانه لجستیکی و پشتیبانی در بنادر غرب استان در راستای افزایش ظرفیت کالا و توان تجهیزاتی با مشارکت بخش خصوصی واقعی و افزایش اقتصادی منطقه غرب این استان ایجاد می‌شود.

وی، افزایش میزان سازگاری اقتصادی شهر و بندر، افزایش ظرفیت انباشت کالا و کانتینر و همچنین توسعه پسکرانه بندر باتوجه به اینکه که سرعت‌بخشی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای و علاقه‌مندسازی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای ورود به حوزه مهم بندری و دریایی را از اولویت‌های مهم سازمان بنادر و دریانوردی در اجرای این طرح لجستیکی برشمرد.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در بیان دیگر مزیت‌های پایانه لجستیکی و پشتیبانی در بنادر غرب گفت: ایجاد این پایانه لجستیکی و پشتیبانی در غرب استان نه تنها به عنوان فرصتی برای بهره‌وری اقتصادی سواحل و ایجاد اشتغال و همچنین مدیریت ترافیک در این منطقه دارای اهمیت است، بلکه با جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانیم به رشد و توسعه اقتصادی این منطقه دست یابیم.

سالاری اضافه کرد: با درنظر گرفتن مجاورت این بندر به کریدور بین‌المللی تردد کشتی‌های اقیانوس پیما و همچنین خدمات‌رسانی به شناورهای متردد بین سکوهای نفتی و گازی در محدوده غرب استان با ایجاد پایانه لجستیکی و پشتیبانی می‌توان ظرفیت مناسب سرمایه‌گذاری در این بخش را نیز فراهم کرد.

تقویت نقش ملی و بین المللی در شهرستان‌های غرب هرمزگان

وی خاطرنشان کرد: برای توسعه زیرساخت‌های اقتصاد دریامحور و رونق بخشی به مناطق ساحلی غرب هرمزگان و سرعت‌بخشی در خدمات رسانی و محقق‌شدن توسعه بندر و رشد اقتصادی این مناطق تلاش خواهیم کرد.

سالاری، از انجام مطالعه امکان سنجی و جانمایی بندر بزرگ غرب هرمزگان به عنوان مگاپورت جنوب ایران به مساحت ۷۰۰ هکتار در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان بندرلنگه خبر داد.

وی با بیان اینکه با انجام این طرح مطالعاتی در توسعه اقتصاد دریابرد غرب هرمزگان، زمینه رقابت‌پذیری مدیریت بنادر و دریانوردی بندرلنگه و غرب استان افزایش پیدا خواهد کرد، افزود: باتوجه به‌ نقش محوری این منطقه در اقتصاد کشور به دنبال تقویت نقش ملی و بین‌المللی شهرستان بندرلنگه و غرب استان هستیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا