پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهرویدادها

معرفی بیشتر ظرفیت‌های ایران با راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌ دستی در قطر

وزیر میراث‌ فرهنگی در دیدار با وزیر فرهنگ قطر بر راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌ دستی و در اختیار گذاشتن تابلوهای تبلیغاتی برای معرفی ظرفیت‌های ایران در قطر تأکید کرد.

به گزارش تسنیم؛ سید عزت‌الله ضرغامی در دیدار با عبدالرحمن بن حمد بن جاسم آل ثانی وزیر فرهنگ قطر رابطه ایران و قطر را دارای سابقه طولانی دانست و بر استفاده از فرصت‌ جام جهانی قطر برای ارتقای همکاری‌های عمیق در سه حوزه گردشگری، میراث‌ فرهنگی و صنایع‌دستی بین دو کشور تأکید کرد.
راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌ دستی و در اختیار گذاشتن تابلوهای تبلیغاتی برای معرفی ظرفیت‌های ایران از جمله مواردی بود که از سوی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در این جلسه مطرح شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین ابراز خرسندی کرد که کمیته جام جهانی تشکیل و اولین جلسه آن به‌زودی با حضور مسئولان دو طرف برگزار شود.
وی همچنین رویداد جام‌جهانی را فرصتی مغتنم برای آشنایی دنیا با اسلام عنوان کرد و گفت: در گذشته یکی از مأموریت‌های استکبار جهانی و سینمای هالیوود تحقیر اسلام بود که این سیاست پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سمت ایران‌هراسی و اختلاف‌افکنی بین ایرانی‌ها و عرب‌ها تغییر کرد.
این مقام مسئول در ادامه توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در ملاقات با امیر قطر را مبنی بر اینکه باید طرفین متوجه این خطر باشند، خاطرنشان کرد.
ضرغامی به 300 رشته صنایع‌ دستی ایران اشاره کرد و بیان کرد: بخش زیادی از آن‌ها از نظر فرهنگی قرابت نزدیکی با قطر دارند و می‌توان برای انتقال تجربه‌های هنرمندان ایرانی به هنرمندان قطری برنامه‌های گروهی برگزار کرد.
مأموریت ویژه وزیر به معاون صنایع‌ دستی برای احیای رشته‌های صنایع‌ دستی قطر توسط کارشناسان ایرانی یکی از موضوعات مهمی بود که در این نشست مطرح شد.
زیر میراث فرهنگی با ابراز خوشحالی از سابقه رسانه‌ای وزیر فرهنگ قطر، تصریح کرد: حوزه تخصصی من نیز رسانه است و روی رسانه‌های قطر نیز مطالعاتی داشتم. شما در این حوزه خوب کار کردید و شبکه الجزیره جزو مهم‌ترین رسانه‌های دنیا است.
مناسبات فرهنگی ایران و قطر، میراثی که باید به نسل‌های آینده منتقل شود
در ادامه، آل ثانی نیز بر اشتراکات فرهنگی و اهمیت روابط دو کشور و اهتمام ویژه‌ برای گسترش این روابط در تمامی زمینه‌ها تأکید کرد.
وی با اشاره به تاریخ مشترک و اینکه از گذشته تبادلات تجاری، فکری و اندیشه‌‌ای بین دو کشور وجود داشته است، گسترش روابط و اشتراکات فرهنگی را میراثی دانست که از گذشته رسیده و باید به نسل‌های آینده منتقل شود.
وزیر فرهنگ قطر به سفر امیر قطر به ایران اشاره و اظهار کرد: این سفر در راستای پیگیری و به سرانجام رساندن تفاهم‌نامه‌هایی که در سفر ریاست‌جمهوری ایران به قطر امضا شد، انجام گرفته است.
آل ثانی قطر به آشنایی با صنایع‌ دستی ایران اشاره کرد و عنوان کرد: صنایع‌ دستی ایران برای ما غریبه نیست. با توجه به نزدیکی جغرافیایی و سبقه تاریخی دو‌ کشور، از گذشته با این آثار آشنایی داریم. این آثار که نتیجه پژوهش‌های بسیار هستند، بخش جدانشدنی فرهنگ ایران محسوب می‌شوند
وی ضمن تحسین کردن صنایع‌ دستی ایران بیان کرد: در سفرهایم به شهرهای مختلف ایران شاهد بودم که ساخت این صنایع‌دستی صبر و بردباری بسیاری نیاز دارد. بسیاری از صنایع‌ دستی قطر از بین رفته است و ما برای احیای آن‌ها به تجارب شما نیاز داریم.
روابط ایران و قطر فراتر از رویدادهاست
وزیر فرهنگ قطر همچنین با طرح پیشنهاد تشکیل کمیته جام جهانی، متذکر شد: تشکیل این کمیته و کارگروه‌های مرتبط می‌تواند منجر به طرح ایده‌ها و نتیجه بهتر شود.
آل ثانی هم‌گرایی بین قطر و ایران را فراتر از حوادث و رویدادها دانست و افزود: جام جهانی رویداد گذرایی است، در صورتی‌ که روابط ما پایدار و استوار است. ما برای ملت و دولت ایران احترام بسیار قائلیم و مواضع شرافتمندانه ایران را در قبال قطر هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنیم. کسانی‌که در روزهای سخت کنار ما ایستادند، برای ما دارای ارزش و احترام بسیار هستند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که این سفر آغازی برای افزایش هر چه بهتر و بیشتر روابط بین دو‌ کشور باشد و خاطر نشان کرد: فعال‌سازی و استمرار روابط فرهنگی مدنظر دولت قطر است. بنده شخصاً برای پایدار کردن این روابط دست دوستی به سمت شما دراز می‌کنم.
بازدید از نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی بخش دیگری از این دیدار بود.
شهمچنین در پایان این مراسم که با حضور علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور و پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی کشور برگزار شد، طرفین به رسم یادبود هدایایی را به یکدیگر تقدیم کردند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا