پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

آیین‌نامه ملی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین می‌شود

آیین‌نامه ملی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین می‌شود

در کارگروه دانش‌بنیان اجلاس رؤسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شد؛آیین‌نامه ملی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین می‌شود

 

آیین‌نامه ملی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین می‌شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کارگروه دانش‌بنیان اجلاس رؤسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از تدوین آیین نامه ملی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی، سخنگوی “کارگروه تحقیقات پاسخگو، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین” که این کارگروه در اجلاس رؤسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تشکیل شد، گفت: در این کارگروه بر تبیین سیاست‌های جدید تحقیقات و فناوری و برنامه تحولی تحقیقات مبتنی بر ۸ ماده تاکید شد.

وی افزود: در برنامه تحولی تحقیقات، نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان از سال گذشته دیده شده است که خوشبختانه نامگذاری سال جدید به این مساله کمک می‌کند.

وی با اشاره به این‌که ارکان سودمندی، اثربخشی و کارآیی باید در راستای تحقیقات پاسخگو مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: آیین‌نامه ملی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به هیات وزیران ارسال شده و پس از تایید ابلاغ خواهد شد.  

دکتر زالی ادامه داد: نیازهای کشور در حوزه تحقیقات فهرست شده و پژوهش‌ها بر اساس آن اولویت‌گذاری خواهد شد. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام این که تاکنون ۷۵ هزار مقاله و ۲۲ هزار پایان‌نامه منتشر شده، ولی خروجی آن حدود ۲۴۰۰ محصول بوده است، گفت: این میزان محصول به نسبت مقالات و پایان‌نامه‌ها خیلی کم است و در این زمینه از دنیا عقب هستیم.

وی افزود: برای تبدیل شدن پژوهش‌ها به محصول باید راه‌های میان‌بُر را انتخاب کنیم. در این راستا ۲۰ برابر شدن خدمات دانش‌بنیان و ۱۰ برابر شدن تولیدات پژوهش محور هدف‌گذاری شده است.

دکتر زالی تصریح کرد: ایجاد فرصت‌های مطالعاتیِ صنعتی برای اعضای هیات علمی، محصول محور کردن پایان‌نامه‌ها، توجه به مارکتینگ و پشتیبانی از طرح‌های حوزه غذا و دارو مباحث دیگر مطرح شده در کارگروه بود.

احداث شهر فناوری شهید سلیمانی در 170 هزار هکتار زمین

دکتر حسین قناعتی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در کارگروه دانش‌بنیان اجلاس رؤسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مازندران، از ساخت دستگاه‌های تجهیزات پزشکی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی خبر داد و گفت: علاوه بر اختراع برخی از تجهیزات پزشکی که برای اولین بار توسط متخصصان ایرانی در دنیا ساخته شده‌اند، دانشگاه علوم پزشکی تهران به اندازه تمام دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی و فنی در این زمینه اختراعات داشته و تجهیزات پزشکی ساخته و ارائه کرده است.

وی افزود: امروز در عرصه پژوهش دیگر انتشار پتنت خیلی مهم است که در این زمینه ایران رتبه ۳۹ دنیا را داراست. بنابراین باید به این سمت حرکت کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شهر فناوری شهید سلیمانی که در ۱۷۰ هزار هکتار در حال احداث است و ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان و استارت‌آپ را تحت پوشش خواهد داد،  متعلق به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی است؛ بنابراین از همه دانشگاه‌ها می خواهیم به ما در این راستا کمک کنند تا بتوانند از امکانات آن در آینده استفاده کنند.

دکتر قناعتی اظهار کرد: سودآوری شرکت‌های دانش‌بنیان فقط در دارو بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار بوده است و ادامه اقداماتی نظیر احداث این شهرک می‌تواند کشور را از مصرف کننده به تولید کننده تکنولوژی تبدیل کند. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: روند تخصیص بودجه اصلاح شده و تعداد کمی از مراکز نمی‌توانند درصد زیادی از کل بودجه را دریافت کنند. بودجه پژوهش به مراکزی که کارآیی و راندمان دارند، اختصاص می یابد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا