دسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیانکارخانه های نوآوری

عاملی مطرح کرد: تکمیل زنجیره علم، پژوهش، نوآوری و کسب‌وکار حوزه نانو در کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:‌ تصویب سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو، رتبه چهارم ایران در انتشار مقالات بین‌المللی، رتبه پنجم در ثبت استانداردهای نانو و کسب و کار بیش از ۲۰هزار میلیارد تومانی، نشان از تکمیل زنجیره علم، پژوهش، نوآوری و کسب و کار در حوزه نانو است.


به گزارش بازارکار به نقل از ایرنا، از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سیدسعیدرضا عاملی در حاشیه جلسه ۸۷۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبریک هفته کتاب اظهار داشت: براساس آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال گذشته ۱۱۲ هزار عنوان کتاب چاپ شده است و ۵ هزار ناشر فعال در کشور وجود دارد. به لحاظ داشتن کتابخانه عمومی نیز در جهان اسلام اول و در آسیا چهارم هستیم که نشان از ظرفیت بالای توسعه فرهنگ کتابخوانی در کشور است.
وی درباره اولین دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این جلسه سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو به تصویب رسید. در سال ۱۳۸۵ ستاد فناوری نانو با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد که طی این ۱۶ سال افزایش چشمگیر پیشرفت در حوزه نانو را شاهد هستیم.
عاملی افزود: حفظ جایگاه علمی و ارتقای اقتدار کشور در علم و فناوری نانو، ارتقای نوآوری بر پایه فناوری‌های بدیع با اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی بالا، ارتقای صنایع موجود با بهره‌گیری از فناوری نانو، صادرات پایدار و ارتقای نشان ساخت ایران محصولات نانو در بازارهای منطقه‌ای و جهانی و همچنین ارتقای اثرگذاری فناوری نانو در بهبود کیفیت زندگی و اثرگذاری اجتماعی از اهداف کلان این سند است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره برخی دستاوردها در حوزه نانو فناوری بیان کرد: در حوزه تولید مقالات علمی از رتبه ۵۷ در سال ۲۰۰۱ به رتبه چهارم جهان رسیده‌ایم و پنج سال که این موقعیت را حفظ کرده‌ایم. در سال گذشته ۳۳۱ ثبت اختراع بین‌المللی داشتیم که ۲۷ درصد سهم ثبت اختراعات جهانی توسط دانشمندان ایرانی است. رتبه پنجم در استانداردهای بین المللی در حوزه نانو داریم، همچنین رشد محصولات نانو از ۱۱ محصول در سال ۱۳۸۷ به یک هزار و ۲۶۶ محصول در سال ۱۴۰۰ رسیده است؛ در حوزه بازار و فروش محصول نیز ۲۲۸۰ میلیارد تومان به حوزه نانو اختصاص دارد.
عاملی با تاکید بر اینکه در سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو اولویت‌های پنجگانه انرژی، آب و محیط زیست، کشاورزی، سلامت و ساخت و ساز تعیین شده است، گفت: تاکید اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که در پنج سال آینده محصولات نانو باید در تولید ناخالص داخلی نقش چشمگیری پیدا کند. به این منظور در این سند شاخص هایی در نظر گرفته شده که تا سال ۱۴۱۲ باید محقق شود.
وی ادامه داد: جایگاه جهانی ایران در توسعه علم نانو (تعداد مقالات نانو) رتبه چهارم جهان را دارد و تا سال ۱۴۱۲ باید همین رتبه حفظ شود. سهم مقالات نانو در مجلات باکیفیت (Q۱) از کل مقالات نانو کشور هم اکنون ۳۴ درصد است که در سال ۱۴۰۴ باید به ۵۰ درصد، در سال ۱۴۰۸ به ۵۵ و در سال ۱۴۱۲ به ۶۰ درصد برسد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تعداد اختراعات استفاده‌شده یا فروخته‌شده کشور ثبت‌شده در پایگاه‌های معتبر ثبت پتنت بین‌المللی هم اکنون ۵۴ پتنت، در سال ۱۴۰۵ به ۲۰۰ پتنت، در سال ۱۴۰۸ به ۴۰۰ پتنت و در سال ۱۴۱۲ به ۷۰۰ پتنت باید برسد. از نظر تعداد محصولات تجاری دارای نوآوری جهانی (تجمعی) هم اکنون چهار محصول است، در سال ۱۴۰۴ به ۴۰ محصول، در سال ۱۴۰۸ به ۲۵ محصول و در سال ۱۴۱۲ به ۴۵ محصول برسد.
عاملی ادامه داد: نسبت حجم فروش محصولات نانو ساخت ایران به تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری در سال ۱۳۹۹ به میزان ۰.۲۳ درصد بود، در سال ۱۴۰۴ باید به ۰.۵ درصد و در سال ۱۴۰۸ به ۱.۵ درصد و در سال ۱۴۱۲ به ۲.۵ درصد برسد. سهم صادرات از حجم بازار فناوری نانو تا سال ۱۳۹۹ به میزان ۷.۳ درصد بود، در سال ۱۴۰۴ باید به ۱۵ درصد و در سال ۱۴۰۸ به ۲۰ درصد و در سال ۱۴۱۲ به ۲۵ درصد برسد.
وی تاکید کرد: در مجموع رتبه چهارم ایران در انتشار مقالات بین المللی، رتبه پنجم در ثبت استانداردهای نانو، سهم ۲۵ درصد از ثبت اختراع نانو، همراه با کسب و کار بیش از ۲۰هزار میلیارد تومانی، نشان از تکمیل زنجیره علم، پژوهش، نوآوری و کسب و کار در حوزه نانو است.
عاملی درباره دستور بعدی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دستور دیگر شورا انتخاب اعضای هیأت امنای جهاد دانشگاهی بود که سه نفر از اعضای حقیقی به پیشنهاد جهاد دانشگاهی مورد تایید قرار گرفتند، لذا آقایان دکتر حمیدرضا طیبی، دکتر عبدالحسین شاهوردی و دکتر کیوان مجیدزاده به ترکیب هیأت امنا اضافه شدند؛ همچنین معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری عضو حقوقی اعضای هیات امنای جهاد دانشگاهی شد.
استاد دانشگاه تهران افزود: دو نفر از اعضای فرهنگستان علوم پزشکی برای عضویت در هیات امنای فرهنگستان‌ها توسط ریاست فرهنگستان علوم پزشکی پیشنهاد شدند و در این زمینه آقای دکتر محمدعلی محقق و دکتر سید حسن امامی رضوی مورد تایید اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.
جلسه ۸۷۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله دکتر سیدابراهیم رییسی در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا