آذربایجان شرقی-سردبیراقتصادی و بازار سرمایهگزارش روز آذربایجان شرقی

افزایش 87 درصدری صادرات از گمرک جلفا

مدیر کل گمرک جلفا گفت: صادرات هفت ماهه امسال گمرک جلفا نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزش ۸۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش بازار کار ،محمد خلیلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران  با بیان اینکه صادرات کالا در سالجاری از لحاظ وزنی و ارزشی رشد چشمگیری دارد، اظهار کرد: در مدت سپری شده از سال جاری۱۶۳ هزار و ۹۲۶ تن کالا به ارزش ۸۸ میلیون و ۷۳۳ هزار دلار از گمرک جلفا به خارج از کشور صادر شده  که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزش ۸۷ درصد افزایش و از لحاظ وزن رشد ۵۵ درصدی داشته است.

وی عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرک را مشتقات نفتی، محصولات ساختمانی و خشکبار عنوان کرد.

مدیرکل گمرک جلفا، همچنین از واردات ۱۲۳هزار و ۴۲تن کالا از گمرک جلفا به ارزش ۳۱۱میلیون و ۵۴۳ هزار دلار در هفت ماه امسال خبر داد و اعلام کرد: این کالاها به صورت عمده شامل ام دی اف ،تخته روکش و کابین می باشد.

خلیلی افزود: واردات کالا از طریق گمرک جلفا در هفت ماهه اخیر به لحاظ وزن و ارزش رشد ۱۲ درصدی داشته است.

افزاش ۲.۲۳ برابری تردد مسافر از پایانه جلفا به جمهوری خود مختار نخجوان 

وی همچنین تعداد مسافرینی را که از طریق پایانه گمرکی جلفا به جمهوری خود مختار نخجوان تردد کرده اند را در هفت ماهه امسال ۱۰۶ هزار و ۲۱۰ نفر برشمرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۳۲ برابر افزایش داشته است.

خلیلی با اشاره به روند صعودی کلیه مبادلات مرزی در این گمرک، درآمد عمومی این اداره کل را ۹هزار و ۶۳۶میلیارد و ۶۶۳ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۹۹ برابر رشد داشته است.

وی همچنین با اشاره به کاهش پرونده های قاچاق با اعلام ۲فقره پرونده متشکله از کاهش ۸۷درصدی پرونده های این پدیده شوم در این گمرک خبر داد.

بر اساس این گزارش ،گمرک جلفا با سابقه بیش از یک قرن با وسعت ۵۰۰ هکتار از نظر امکانات و داشتن انبارهای بزرگ کالا یکی از بزرگترین گمرکات کشور است.

این گمرک قبل از تاسیس جمهوری های مستقل مشترک المنافع در انتهای مسیر قطار شوروی ـ جلفا قرار گرفته بود وحجم عظیمی از کالاهای ورودی به کشور از طریق راه آهن از این مسیر وارد کشور می شد.

پس از تشکیل جمهوری های مستقل اتحاد جماهیر شوروی این گمرک با جمهوری خود مختار نخجوان هم مرز شده است.

گمرک منطقه آزاد ارس که تحت نظر گمرک جلفا است، کلیه تشریفات گمرکی کالاهای وارداتی و صادراتی و ترانزیتی در این منطقه را انجام می دهد و عملکرد مثبت گمرک در این منطقه در توسعه آن نقش مهمی داشته است.

گمرک جلفا به واسطه دسترسی به امکانات ریلی (جلفا – تهران) و نزدیکی به کشورهای CIS و نیز به دنبال فعالیت منطقه آزاد ارس مورد توجه تجار و بازرگانان قرار گرفته است.

فاصله این گمرک با تبریز مرکز آذربایجان شرقی ۱۳۵ کیلومتر می باشد.

شهرستان جلفا با ۵۶ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۵ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع شده و از طریق رودخانه ارس با جمهوری خودمختار نخجوان و جمهوری ارمنستان مرز مشترک دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا