آموزش و مهارتیزدیزد- سردبیر

بی توجهی واحدهای صنعتی و معدنی مهریز در حمایت از ورزش

بی‌توجهی و بی‌میلی واحدهای متعدد صنعتی و معدنی مهریز یزد در حمایت از ورزش این شهرستان، گلایه و ناخرسندی جامعه هدف و فعالان این حوزه را به دنبال داشته است.

طبق ماده ۴۳ قانون ششم توسعه، معادن و صنایع معدنی علاوه بر عوارض آلایندگی تا یک درصد از فروش خود را باید برای عوارض آسیب‌های عمومی پرداخت کنند.

علاوه بر این باید ۲ درصد از عوارض فروش معادن به شهرداری‌ها پرداخت شود بنابراین با توجه به وجود معدن سرب و روی با ذخیره معدنی ۷۰۰ میلیون تن مواد معدنی در منطقه و وجود معادن دیگر می‌توان با وصول عوارض، کمک بزرگی برای شهرداری داشت.

طی سنوات گذشته با پیگیری دولت و تصویب نمایندگان مجلس، قوانین و مشوق‌های خوبی برای ایجاد انگیزه در راستای حضور فعال صاحبان صنایع در ورزش و حمایت از رشته‌های مختلف و تعالی آنها برای جذب شهروندان به خصوص قشر جوان و تامین سلامتی  و نشاط اجتماعی مصوب شد.

ضرورت حمایت واحدهای تولیدی و صنعتی از ورزش

بر این اساس یکی از روش‌های غیرمستقیم حمایت دولت از ورزش در سال‌های گذشته، حمایت‌های مالیاتی بوده که یکی از آنها معافیت مالیاتی برای باشگاه‌های ورزشی است که برابر ماده ۱۳۴ قانون مالیات‌های مستقیم، مخصوص مکان‌های با پروانه فعالیت معتبر از وزارت ورزش و جوانان است.

در شهرستان مهریز علاوه بر حدود ۳۰ معدن مختلف به خصوص سرب و روی بهادران دارای کارخانه سیمان، واحدهای مختف کاشی و غیره است که طبق مقرات باید بخشی از درآمد خود را برای اجرای  مسئولیت اجتماعی به فعالیت‌های مختلف ورزشی اختصاص دهند.

به رغم اهمیت موضوع و مقررات موجود و پیگیری‌های مستمری که تاکنون توسط اقشار مختلف مردم و مسئولان به خصوص دست اندرکاران ورزش و ورزشکاران برای حمایت و توسعه و تقویت رشته های مختلف صورت گرفته هنوز اقدام قابل توجه و عاجلی در شهرستان دیده نمی‌شود

در این خصوص تعدادی از مردم، مسئولان و ورزشکاران شهرستان مهریز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران یزد با ابراز ناخرسندی از وضعیت موجود، پیگیری و نظارت و همچنین همکاری برای تحقق مقررات و خدمات به نوجوانان و جوانان و تیم های مختلف را خواستار شدند.

رضا ابویی یکی از ورزشکاران با سابقه باستانی کار مهریز گفت: در منطقه واحدهای تولیدی و صنعتی زیادی در شهرستان وجود دارد که به دلایل مختلف رغبتی برای حمایت و تقویت ورزش را ندارند و این امر موجب کندی روند اقدامات و عملکردها شده و اصلا پذیرفته و قابل قبول نیست.

وی با انتقاد از اینکه صاحبان واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی به وظایف قانونی خود و حمایت از جامعه ورزش و ورزشکاران اقدام نمی‌کنند اظهار کرد: اگر هر واحد صنعتی فقط درصد محدودی از درآمد خود را به ورزش و حمایت از ورزشکاران و تیم‌ها قرار دهد بسیاری از مشکلات موجود مرتفع می‌شود.

 

دیگر ورزشکار مهریز گفت: در برخی از شهرستان‌های استان یزد، مردم، جامعه ورزش و مسئولان شاهد آن هستند که برخی واحدهای تولیدی و صنعتی در حال ساخت مجموعه ورزشی هستند و تیم‌های مختلف مناطق خود را برای حضور در لیگ‌های کشوری حمایت می‌کنند.

حسین زارعیان افزود: در مهریز این عزم جدی هنوز به هیچ وجه وجود ندارد و سال‌های متمادی است دارای معادن و صنایع بزرگ و حتی معادن ملی هستیم ولی مسئولیت اجتماعی آنها اصلا وجود ندارد و هیچ علاقه‌ای برای کمک به ورزشکاران را ندارند.

وی اظهار کرد: این رسالت مهم مسئولان است که به وظایف  قانونی خود عمل کنند و اگر این موضوع محقق شود نه تنها هیچ مشکلی نداریم که روز به روز شاهد توسعه همه جانبه ورزش به خصوص در شرایط حال که تهدید فرهنگی دشمنان وجود دارد می‌شویم.

کاظم زارع که در رشته فوتبال فعالیت دارد از اینکه در این شهرستان بر خلاف خیلی از شهرهای کشور و استان، واحدهای تولیدی و صنعتی به مسئولیت اجتماعی خود عمل نمی‌کنند انتقاد کرد و گفت: خیلی از  تیم‌ها به دلیل نداشتن بودجه کافی و اولیه از حضور در مسابقات پرهیز می‌کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا