آذربایجان شرقی-سردبیرآموزش های مهارتی و تخصصیآموزش و مهارتاقتصادی و بازار سرمایه

انجام 1212 مورد رهگیری اشتغال مهارت آموختگان فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی از انجام 1212 مورد رهگیری اشتغال مهارت آموختگان فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی خبرداد

به گزارش بازارکار، علی مشایخی در جمع خبرنگاران با اشاره فعالیت‌های صورت گرفته در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان طی 7 ماه گذشته سال جاری گفت: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان در بخش دولتی تعداد 23 مرکز فعال، 219 کارگاه مراکز ثابت، تعداد 452 مورد کارگاه مراکز سیار، و تعداد 189 نفر مربی فعال در حوزه مهارت آموزی وجود دارد که در سطح استان و مراکز شهرستان ها مهارت های مورد نیاز را به علاقمندان ارائه می نمایند.

وی با اشاره به اهمیت بحث مهارت آموزی در شرایط کنونی جامعه و عدم اشتغال جوانان، افزود: آموزش های فنی و حرفه ای باید به طور مستقیم با نیاز بازار هم راستا باشد که این امر در دستور کار و برنامه های این اداره کل قرار گرفته و بخشی نیز محقق شده است.

مشایخی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به رسالت آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و به تبع آن این اداره کل براساس گروه های هدف آموزش های مهارتی را به علاقمندان در سنین مختلف ارائه می دهد که از آن جمله؛ متقاضیان مهارت آموزی، صنایع و صنوف، مهارت آموزی در محیط کار واقعی، سکونت گاههای غیر رسمی، آموزش های روستائیان و عشایر، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد، آموزش زندانیان و خانواده های تحت پوشش و مهارت آموزی در پادگان ها است.

وی اظهار کرد: در 7 ماه گذشته در سال جاری بخش دولتی تعداد 3 میلیون و 3 هزار و 82 نفر- ساعت آموزش با تحقق 90 درصد حجم ابلاغی آموزش های مهارتی ارائه شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی گفت: با هدف هر دانشگاه یک مرکز مهارتی، در حال حاضر تعداد 7 مجوز آموزشی برای مراکز tmc برای دانشگاههای دولتی بناب، آزاد اسلامی اسکو، سراب، میانه، ممقان و دانشگاه غیر انتفاعی الغدیر و پیام نور استان آذربایجان شرقی صادر شده است که دانشجویان می توانند در حین تحصیل واحدهای درسی معادل 3 واحد درسی در هر حرفه و رشته ای که مورد نیاز است آموزش ببینند و در حین فارغ التحصیلی گواهینامه مهارت دریافت نمایند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه مشاوره این اداره کل توانسته است در 7 ماه گذشته تعداد 5 هزار و 651 مورد مشاوره عمومی، 6 هزار و 415 مورد مشاوره اختصاصی، 1 هزار و 866 مورد مشاوره مدارس و نیز تعداد 1 هزار و 212 مورد رهگیری اشتغال انجام شده است.

مشایخی در ادامه با اشاره به وجود توانمندی های بالقوه در بخش خصوصی به عنوان یاری گر و مددرسان بخش دولتی خاطرنشان کرد: در بخش خصوصی تعداد 521 آموزشگاه فعال در استان با تعداد 505 حرفه آموزشی مختلف در خوشه های خدمات؛ صنعت، فرهنگ و هنر و کشاورزی و با وجود تعداد 521 نفر مربی در حوزه مهارت آموزی فعالیت می نمایند.

وی از ارتقاء مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره 3 تبریز به مرکز نوآوری مهارت و ارائه آموزش های مهارتی در حوزه دانش بنیان در سال جاری خبر داد.

وی همچنین از افتتاح آموزشگاه فنی و حرفه ای ویژه کودکان اوتیسم برای اولین بار در کشور، پروژه در حال اتمام مرکز آموزش تخصصی هتلداری اداره کل، افتتاح مرکز بین المللی آموزش فنی و حرفه ای منطقه آزاد ارس با هدف کمک به اشتغال جوانان و جذب مهارت آموزان خارجی، پروژه در حال اتمام مرکز سنجش و صلاحیت حرفه ای مهارت آموزان استان آذربایجان شرقی، افتتاح کارگاه آموزشی ویژه نابینایان و کم بینایان با دستگاه برجسته نگار هوشمند، طرح 100مسجد مهارت محور، پارک موضوعی مهارت، مجمع خیّرین مهارت و پویش نذر اشتغال نیز در سال جاری توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خبر داد
.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا