اجتماعیدسته‌بندی نشدهگلستانگلستان- سردبیر

کمبود بازرس و تضییع حقوق کارگران شکایت از کارفرما افزایش یافت

کمبود بازرسان حوزه کار در گلستان و نبود اعتبارات کافی موجب شده تا اجرای مصوبه دولت در خصوص بیمه کارگران پیشرفت مطلوبی نداشته باشد و بخشی از جامعه کارگری چشم انتظار بیمه باشند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری مهر ، بیراه نیست اگر چرخ‌های اقتصاد یک کشور را به قدرت بازوی کارگران گره بزنیم که اگر کارگری نباشد هیچ اندیشه‌ای و هیچ تولید دانش بنیانی به عمل نمی‌نشیند.
گرچه این گروه از وجاهت شغلی بالایی در جامعه برخوردار نیستند اما اگر تلاش و زور بازو و تخصص آنها در زمینه‌های مختلف صنعتی و غیرصنعتی نبود هیچ کارفرما و مهندس و تولیدکننده‌ای نمی‌توانست از آنچه علم و ثروت در اختیار او قرار داده بهره ببرد.
برخی از این کارگران به صورت خصوصی و برخی از دولت دستمزد خود را دریافت کرده و انجمن‌های حمایتی معدودی هم برای این قشر از جامعه روی کار آمدند تا ایمنی و بیمه عمر و بیمه درمانی این قشر را تأمین کنند.
همه ساله هم با توجه به درصد تورم سالانه ای که بانک مرکزی اعلام می‌کند، حداقل دستمزد کارگران افزایش می‌یابد اما تخلفات گسترده‌ای هم در عدم پرداخت حق و حقوق کارگران روی می‌دهد که با توجه به عدم ثبات شغلی که بر جامعه کارگری حکم فرما است در بیشتر موارد کارگران سازش را بر شکایت ترجیح می‌دهند.
استان گلستان هم به دلیل نوع محیط کاری و شرایط جغرافیایی با پدیده مهاجرت و کارگران فصلی و سر گذر روبرو است و همین سالانه مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند.
بیمه نداریم
سلیمان مرادی یکی از کارگران سر گذر امامزاده عبدالله (ع) در تشریح وضعیت کارش به خبرنگار مهر گفت: همه روزه از خروس خوان به کنار خیابان آمده و چشممان به خودروهایی است که جلویمان ترمز می‌کنند.
وی با بیان اینکه بیمه ندارد، ادامه داد: بیشتر اوقات برایمان فرقی نمی‌کند سختی کار چقدر است و چقدر دستمزد می‌دهند همین که کاری باشد تا شب شرمنده به خانه برنگردیم برایمان کافی است.
پیرمرد مهاجری که گویا از کشور افغانستان است هم به خبرنگار مهر گفت: بنده یک پسر معلول دارد و به دلیل اوضاع مالی دیگر کارگران گاهی به من لطف کرده و اجازه می‌دهند که کارفرما کار را به من بسپرد در صورتی که ممکن است تا پایان روز شخصی برای کار به آنها مراجعه نکند.
در روابط کارگر و کارفرمایی به صورت قراردادی هم عدم پرداخت حق و حقوق کارگر، توجه به نکردن به مطالبات کارگران و غیره مطرح بوده که گاه کار به شکایت می‌رسد.
در ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم هم وعده حمایت از کارگران و بسته‌های حمایتی و افزایش ۵۷ درصدی حقوق مطرح شد که این مسأله هم فشار مضاعفی را به تولیدکنندگان و کارفرمایان وارد آورد.
۴۴ درصد جمعیت گلستان بیمه تأمین اجتماعی هستند
دبیر اجرایی خانه کارگر گلستان در خصوص وضعیت کارگران استان به خبرنگار مهر گفت: ۴۴ درصد از جمعیت استان بیمه شده تأمین اجتماعی و از جامعه کارگری محسوب می‌شوند.
دولت بسته‌های حمایتی در نظر گرفته اما با توجه به تورم این بسته‌ها کافی نیست
غلامرضا طالبا افزود: حدود ۱۷۰ هزار نفر کارگرانی هستند که رابطه مزدی با کارفرما دارند و تعداد ۱۸ هزار نفر هم کارگران بیمه شده ساختمانی و یا همان کارگران سرگذر هستند.
وی با اشاره به ۹ هزار کارگر سرگذری که در صف بیمه هستند، بیان کرد: متأسفانه از آنجایی که سهمیه بیمه کارگران یارانه‌ای بوده و دولت به تأمین اجتماعی بدهکار است، سازمان این تعداد را بیمه نمی‌کنند.
طالبا گفت: تا مجلس مصوبه‌ای در مورد کارگران بیمه نشده نداشته باشد، تأمین اجتماعی کاری نمی‌کند و به طور میانگین این تعدادی که بیمه نیستند ممکن است فقط ۱۰ روز در ماه کار کنند و درآمدشان حتی به حداقل درآمد تعیین شده از سوی دولت نرسد.
وی تصریح کرد: دولت بسته‌های حمایتی در نظر گرفته اما با توجه به تورم این بسته‌ها کافی نیست و زیبنده کشور نیست این قشر وفادار به نظام با مشکلات عدیده معیشتی روبرو باشند.
دبیر اجرایی خانه کارگر گلستان به کمبود بازرسان کار اشاره کرد و گفت: در سطح استان بازرسان بسیار کمی داریم و این خلأ با توجه به سختی کار کارگرانی که عمدتاً کارگاه ثابتی ندارند مشکل زیادی ایجاد می‌کند و لازم است دولت و مجلس به آن ورود کنند.
۱۶ بازرس کم داریم
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان هم در خصوص شرایط کارگران به خبرنگار مهر گفت: افزایش بیش از ۵۰ درصدی حقوق کارگران و همچنین دهک بندی و افزایش یارانه معیشتی از جمله بسته‌های حمایتی دولت سیزدهم بود که با توجه به افزایش تعداد یارانه بگیران بعید می دانم کارگری باشد که یارانه معیشتی دریافت نکند.
حسینعلی خواجه مظفری افزود: اداره کار با توجه به وظیفه اصلی خود، ابتدا حفظ و تثبیت اشتغال موجود و سپس ایجاد شغل جدید، سعی دارد در رابطه بین کارگر و کارفرما بیشتر حامی کارگران باشد.
وی متذکر شد: برای پایش تخلفات کارگر و کارفرما تنها ابزار ما بازرسان بوده و آنها ضابطان قضائی هستند، تعداد بازرسان باید در استان ۳۴ نفر باشد اما تنها ۱۸ نفر در این زمینه مشغول به کار هستند.
خواجه مظفری بیان کرد: در این خصوص مکاتباتی داشتیم تا از نیروهای اداری به عنوان بازرس استفاده کنیم که در حال حاضر تنها یک نفر آموزش‌های لازم را دیده و بعد از طی مراحل اداری به این ۱۸ نفر اضافه می‌شود.
۹ هزار کارگر سر گذر گلستان بدون بیمه هستند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان بیان کرد: ۶۷ هزار کارگاه فعال در استان مشمول قانون کار بوده که ۲۷۸ هزار نیروی کار بیمه شده در آنها مشغول فعالیت هستند.
وی اضافه کرد: همچنین ۲۷ هزار کارگر سر گذر و یا نیروی کار ساختمانی داریم که ۱۸ هزار نفر آنها مشمول بیمه کارگران ساختمانی دولتی هستند.
خواجه مظفری بیان کرد: چهار هزار نفر هم در انتظار تخصیص سهمیه بیمه از سمت تأمین اجتماعی بوده و پنج هزار نفر هم بدون بیمه هستند.
وی با بیان اینکه در هفت ماهه نخست امسال سه هزار و۲۹۶ دادخواه (شکایت نامه) داشتیم که اختلاف بین کارگر و کارفرما اعم از بیمه نشدن، مزایا ندادن و حقوق نگرفتن بود، اضافه کرد: تاکنون دو هزار و ۹۲۶ رأی صادر شد که از این تعداد، بین ۸۳۷ نفر سازش شد.
خواجه مظفری با بیان اینکه تعداد شکایات در هفت ماهه امسال نسبت به سال قبل ۲۹۶ فقره بیشتر شده است، گفت: بسیاری از کارفرمایان معتقد هستند افزایش ناگهانی ۵۷.۵ درصدی حقوق کارگران برایشان سخت بوده و برخی هم با کارگران برای حقوق کمتر سازش کردند، وظیفه ما مکاتبه و پیگیری است و راهکار برون رفت از وضعیت فعلی هم فقط افزایش تعداد بازرسان است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا