پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

سقف تسهیلات صندوق حمایت از صنایع پیشرفته به شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام شد

مدیر فنی و اعتباری صندوق حمایت از صنایع پیشرفته اظهارداشت: در حال حاضر سقف تسهیلات اعطایی صحا ۱۵ میلیارد تومان است که امسال باید این رقم افزایش یابد تا به درخواست‌ها پاسخ دهیم.

مدیر فنی و اعتباری صندوق حمایت از صنایع پیشرفته اظهارداشت: در حال حاضر سقف تسهیلات اعطایی صحا ۱۵ میلیارد تومان است که امسال باید این رقم افزایش یابد تا به درخواست‌ها پاسخ دهیم.

به گزارش بازارکار به نقل از صحا، حمید وطن دوست مدیر فنی و اعتباری صندوق حمایت از صنایع پیشرفته (صحا) روز یک شنبه در سفر یکروزه به قزوین از چهار شرکت دانش بنیان صنعتی بازدید کرد.

وطن دوست به همراه میثم پیله فروش معاون اقتصادی استانداری، عزیزالله افضلی رئیس سازمان صمت، لشکری معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صمت، رضا صفاری مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان از شرکت دانش بنیان سدنا تولیدکننده انواع کلید‌های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی و ترموستات، کلید کولر آبی، کلید و پریز هوشمند، درایو موتور BLDC و القایی، درایو تهویه مطبوع، دوچرخه و موتورسیکلت و محصولات پزشکی در حوزه مراقبت خانگی تب سنج، پالس اکسیمتر، تست قندخون، دستگاه اکسیژن ساز و محصولات دیجیتال و تبلت و نیز گروه صنعتی دانش بنیان فرابرد تولید کننده انواع پهباد‌های غیرنظامی در شهرستان آبیک، شرکت امن پردازان سورنا تولید کننده رایانه‌های بدون کیس و شرکت دانش بنیان ماشین سازی استیل غرب آسیا طراح و سازنده انواع دستگاه‌های بسته بندی تری سیلر (سیل وکیوم) و تنها شرکت دانش بنیان در این زمینه در شهرک صنعتی کاسپین بازدید کردند.

حمید وطن دوست در حاشیه بازدید از چهار شرکت صنعتی دانش بنیان در شهرک صنعتی کاسپین قزوین در گفتگویی در خصوص نقش صندوق‌های حمایتی از بخش تولید و صنعت اظهارداشت: صندوق حمایت از صنایع الکترونیک قدیم در حال حاضر به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته تبدیل شده و نقش بازوی مالی وزارت صمت در حوزه حمایت از شرکت‌هایی را بر عهده دارد که در زمینه صنایع پیشرفته فعالیت می‌کنند.

وی افزود: دو فعالیت عمده بر عهده این صندوق است که اعطای تسهیلات و صدور ضمانت نامه از جمله آنهاست و در راستای حمایت از تولید بویژه شرکت‌های دانش بنیان سقف تسهیلات صندوق تا ۱۵ میلیارد تعیین شده است.

وطن دوست تصریح کرد: همچنین تامین ضمانت نامه با توجه به اینکه ذیحساب‌های نهاد‌های دولتی تکلیف شده که قبول کنند در مقایسه با ضمانت نامه‌هایی که بانک‌ها می‌دهند یک مزیت دارد که نیاز به بلوکه کردن نقدینگی نداریم و این فعالیت‌های صندوق بخوبی در حال انجام است.

وی بیان کرد: فعلا هیچ مشکلی در تامین منابع صندوق (صحا) نداریم در عین حال تا پایان سال هم منابع جدیدی به صندوق تزریق می‌شود و فعالیت‌ها را گسترده‌تر کرده ایم و وارد حمایت از صنعت الکترونیک و مخابرات و IT نیز شده ایم.

وطن دوست بیان کرد: با تعریف حمایت‌های اعتباری خود در بخش صنایع پیشرفته، خدمات خود را برای شرکت‌های با تکنولوژی بالا بیشتر کرده ایم و این واحد‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهیم و وزارت صمت منابع مالی را تزریق می‌کند و خوشبختانه فعلأ محدودیتی در اعطای تسهیلات نداریم.

**نرخ سود تسهیلات ۸ تا ۱۵ درصد

مدیر فنی و اعتباری صندوق حمایت از صنایع پیشرفته (صحا) در ادامه اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات صندوق بر اساس نوع پروژه‌هایی که تعریف می‌شود بین هشت تا پانزده درصد است و، چون پروژه محور هستیم با متقاضی گام به گام جلو می‌رویم تا مطمئن شویم منابع مالی در مسیر همان طرحی که اعلام شده هزینه می‌شود و انحراف ندارد.

وطن دوست اضافه کرد: با نظارت‌هایی که صورت می‌گیرد خوشبختانه انحراف از هزینه کرد تسهیلات خیلی کم بوده و متقاضیان در تعامل با ما دچار مشکل نشده اند.

وی در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نیز گفت: شرکت‌های دانش بنیان متولی خاصی دارند و صندوق حمایت از نوآوری و شکوفایی تسهیلات خوبی به آن‌ها اختصاص می‌دهد و ما نیز در صندوق (صحا) هیچ محدودیتی در حمایت از این شرکت‌ها نداریم و آن را یک امتیاز محسوب می‌کنیم و درخواست‌هایی که به ما ارجاع شده تأیید و انجام شده و به صورت هدفمند در پروژه‌ها تعریف شده است.

این مسئول تصریح کرد: هر چه منابع مالی بیشتر باشد چتر حمایتی ما نیز در صندوق بیشتر می‌شود و می‌توانیم از شرکت‌های بزرگتر نیز حمایت کنیم.

** ۱۵میلیارد تومان سقف تسهیلات حمایتی

وی اظهارداشت: در حال حاضر سقف تسهیلات اعطایی این صندوق ۱۵ میلیارد تومان است که امسال باید این رقم افزایش یابد تا به درخواست‌ها پاسخ دهیم.

وطن دوست بیان کرد: در سال جاری از سوی ۲۰۰ شرکت درخواست تسهیلات به صندوق (صحا) ارائه شده که ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده که پس از بررسی به شرکت‌های واجد شرایط پرداخت خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سازمان صنعت استان کامران لشکری به عنوان نماینده صندوق (صحا) معرفی شده که صاحبان صنایع در استان می‌توانند به سایت مراجعه کرده و برای دریافت تسهیلات ثبت نام کنند.

مدیر فنی و اعتباری صندوق حمایت از صنایع پیشرفته (صحا) یادآورشد: درخواست‌هایی که در حوزه صنایع پیشرفته تعریف شده و در اسناد بالادستی هم مشخص شده باشد در ۱۳ رشته در مقاطع مختلف در عرصه‌های خدمات آزمایشگاهی، تولید محدود، سرمایه در گردش، بازاریابی، گرفتن استاندارد‌های مختلف مشمول حمایت شده و می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

وطن دوست یادآورشد: در حال حاضر بعنوان یک صندوق حمایتی در سطح کشور فعالیت می‌کنیم و هر چقدر صنایع و تولیدکنندگان بتوانند از ظرفیت این صندوق استفاده کنند به نفع استان است و درخواست می‌کنیم فعالان حوزه صنایع پیشرفته به نماینده استانی مراجعه کرده و از تسهیلات کم بهره صندوق صحا برای افزایش تولید و اجرای طرح‌های توسعه خود استفاده کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا