پیشنهاد سردبیرکردستانکردستان- سردبیر

چرخش صادرات کردستان از بخش کشاورزی به بخش خدمات

سنندج - ایرنا، پیش بینی شده است «بخش خدمات» در آینده‌ای نزدیک، بخش زیادی از صادرات کردستان را به خود اختصاص دهد و این مهم براساس ظرفیت‌های موجود در استان در حال شکل گیری است.

به گزارش ایرنا، سومین جلسه کارگروه توسعه صادرات کردستان روز یکشنبه به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تشکیل شد و در این جلسه گزارشی از روند مبادلات تجاری با تمرکز بر صادرات ارائه شد.

بر اساس این گزارش اعلام شد میزان مبادلات تجاری که شامل رویه های صادرات، واردات و ترانزیت است طی هفت ماهه سال جاری در کردستان نسبت به مدت مشابه آن سال گذشته از لحاظ وزنی ۲۴ درصد و از نظر ارزشی هم ۳۰ درصد کاهش داشته است.

در این بین صادرات انجام شده استان ۵۶۶ هزار تن به ارزش ۲۲۷ میلیون دلار بوده که این میزان نسبت به هفت ماهه سال گذشته از نظر وزنی ۲ درصد و از لحاظ ارزشی هم هشت درصد کاهش یافت.

ارائه این آمار و ارقام در قالب گزارش، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار را راضی نکرد و از چنین روالی در پرداختن به وضعیت صادرات در استان انتقاد و بر اصلاح این شیوه تاکید کرد.

قادرزاده گفت: باید مشخص شود کدام محصول صادراتی با کاهش قیمت در بازار خارجی مواجه شده است و عدم اطلاع از چنین مسئله ای که تهدید صادراتی به شمار می رود؛ به روند صادرات کالا در استان آسیب وارد می‌کند.

وی بر شناسایی چالش های صادراتی تاکید کرد و افزود: اگر عملکرد کشورهای همسایه در تولید بسیاری از کالاهای صادراتی ما افزایش یابد آنگاه روند صادرات استان چگونه خواهد بود؟

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان با اشاره به اینکه مدیران در مقابل ارائه آمار و اطلاعات به مردم مسئول هستند، اضافه کرد: باید روی داده ها تحلیل انجام شود تا براساس آنها پیش بینی و برنامه ریزی لازم انجام گیرد.

قادر زاده ادامه داد: زمانی که تحلیلی از داده‌ها داشته باشیم آنگاه هم برای تولید نوع محصولات و هم اختصاص انبارها به چه کالا و محصولاتی می‌توانیم تصمیم بگیریم و سپس مردم را در جریان آن قرار دهیم تا اینگونه هم افزایش درآمد و هم رشد صادرات را داشته باشیم.

از آنجا که افزون بر ۵۰ درصد صادرات کردستان مربوط به بخش کشاورزی است و صادرات این محصولات هم به شیوه ای انجام می شود که کاهش کیفیت را به دنبال دارد در این جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان اعلام کرد: در آینده ای نزدیک شاهد حمل یکسره کالا از مرزهای استان به اقلیم کردستان عراق خواهیم بود.

قادرزاده یادآور شد: براساس ظرفیت های استان در آینده‌ای نزدیک بیشتر صادرات استان به بخش خدمات اختصاص پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه محصولات آب بر دیگر در کشورهای توسعه یافته تولید نمی‌شود، گفت: براساس طرح الگوی کشت هم سطح زیرکشت محصولات آب بر در استان هم کاهش می‌یابد و کشت محصولات زراعی استراتژیک هم چون گندم افزایش پیدا می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان یادآور شد: با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود برای سال آینده سطح زیرکشت محصولات جالیزی کاهش یابد و این مسئله منجر به افزایش قیمت این محصولات خواهد شد لذا کارشناسان اقتصاد کشاورزی در این رابطه باید وارد عمل شوند و نظر کارشناسی دهند تا تعادل بازار حفظ شود.

به گفته وی اگر اقتصاد استان دارد آسیب می بیند به این دلیل است که فکر اقتصادی و براساس تغییرات، برنامه‌ریزی نمی‌شود و این آسیب‌زا است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا