پیشنهاد سردبیرکردستانکردستان- سردبیر

رشد ۷۵ درصدی صادرات پتروشیمی در کردستان

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در هفت ماهه سال جاری پتروشیمی استان سه میلیون و ۲۷۰ هزار دلار صادرات داشته که در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته ۷۵ درصد رشد داشت.

به گزارش بازار کار، طه سمیعی، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان در سومین جلسه توسعه صادرات استان اظهار کرد: در هفت ماهه سال جاری پتروشیمی استان سه میلیون و ۲۷۰ هزار دلار صادرات داشته که در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته ۷۵ درصد رشد داشت.
وی افزود: صادرات بخش صنعت هم ۷۵ میلیون و ۳۷۰ هزار دلار بوده که این میزان نسبت به هفت ماهه سال گذشته پنج درصد کاهش پیدا کرد.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره صنعت، معدن و تجارت استان اظهار کرد: صادرات فرش و صنایع دستی در استان طی هفت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۴۷ درصد افزایش و صادرات کشاورزی و صنایع غذایی ۱۱ درصد کاهش و در بخش معدن هم پنج درصد افزایش یافت.
خلیل حیدری، ناظر گمرکات کردستان هم در این جلسه از کاهش صادرات خبرداد و اظهار کرد: از هفت مرزی که کشورمان با اقلیم کردستان عراق دارد ۶ مرز کاهش صادرات داشتند و تنها مرز پیرانشهر با افزایش این رویه در هفت ماهه سال جاری مواجه بوده است.
وی افزود: مسئولان آذربایجان غربی تاکنون سه جلسه با استاندار اربیل اقلیم کردستان تشکیل دادند و ماحصل آن حمل یکسره کالا از این مرز است که این مهم منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل و افزایش کیفیت کالا و درنتیجه آن رشد صادرات شد.
وی با اشاره به اینکه صادرات کالا در مرزهای کردستان ترانشیپ (کالا از یک وسیله حمل و نقل تخلیه و در وسیله حمل و نقل دیگری بار گیری می شود) می شود، یادآور شد: حمل یکسره کالا در مرزهای استان جزو اختیارات مسوولان کشوری (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور) است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا