آموزش و مهارتهرمزگانهرمزگان- سردبیر

گزارشی از پروژه‌های پیشران کشاورزی هرمزگان/ اشتغال‌زایی بالا با برنامه‌های تحولی ‌

دولت سیزدهم با برنامه ریزی دقیق در حال ایجاد تحول بزرگی در حوزه کشاورزی استان هرمزگان با تعریف پروژه‌های پیشران است که در صورت اجرا علاوه بر درآمدزایی قابل ملاحظه، اشتغال‌زایی بسیاری را نیز شاهد خواهیم بود.

به گزارش بازارکار، استان هرمزگان در کرانه شمالی خلیج‌فارس و دریای عمان، دارای ظرفیت‌های بسیاری است، ظرفیت‌هایی که هر چقدر هم از آن‌ها می‌نویسیم و سخن می‌گوییم به اتمام نمی‌رسد و هر فصل از آن در کنار زیبایی‌هایش پتانسیل‌هایی را نیز نمایان می‌کند.

یکی از امتیازات ویژه‌ای که ایران را نسبت به سایر کشورها متمایز کرده است چهارفصل بودن آن است، پتانسیلی که اگر فرصت‌هایش عملیاتی شود می‌تواند کشور را در بسیاری از امور بی‌نیاز از سایرین کند و موجب شود ایران اسلامی به کشوری کاملا خودکفا تبدیل شود مسئله‌ای که با توجه به عملی‌شدن کامل قاعده نفی‌سبیل راه هرگونه دخل و تصرف و فشاری را به روی دشمنان می‌بندد.

تمرکز دولت سیزدهم بر خودکفایی کشور

دولت سیزدهم عمده تمرکز خود را بر روی این مسئله معطوف کرده است و پیشرفتی که طبق بیانات مقام معظم رهبری مدظله‌العالی دشمنان را به تکاپو و دست و پا انداخته است همین تمرکز برروی این مسئله است، ایران اسلامی تمرکز جدی‌ای برای رقابت با کشورهای دیگر کرده است و دست برروی ظرفیت‌هایی گذاشته است که تاکنون مغفول واقع شده است.

با پروژه‌های پیشران کشاورزی هرمزگان آشنا شویم

یکی از حوزه‌هایی که کشور ما در آن به سطحی که مورد انتظار است نرسیده است، بخش کشاورزی است، حوزه‌ی استراتژیک مهمی که هم به معیشت، هم به امنیت، هم به اقتصاد و هم به مسائل اجتماعی و اشتغال و فرهنگ ناب کار و تلاش گره خورده است بر همین اساس دولت سیزدهم یکی از نقاطی که قوت بازوی خود را معطوف بدان کرده است بخش کشاورزی است که در استان هرمزگان دست‌کم 16 پروژه پیشران را به خود اختصاص داده است پروژه‌هایی که هر کدام از آن‌ها بخشی از آینده درخشان این استان را می‌سازد.

اگر بخواهیم تیتروار بخشی از پروژه‌های پیشران بخش کشاورزی را بشماریم پروژه بزرگ احداث شهرک بسته‌بندی و صادرات مواد غذایی و پایانه جمع‌آوری، بسته‌بندی و صادرات محصولات کشاورزی حاجی‌آباد که بخش عمده‌ای از مشکل، بالا بودن ضایعات، برندینگ و نگهداری و صادرات محصولات کشاورزی و باغی استان هرمزگان را حل و فصل می‌کند؛ احداث سد زاکین که به پایدارسازی منابع آب در افزایش سطح زیرکشت مرکبات به ویژه نارنگی مرغوب استان کمک می‌کند، تکمیل شبکه آبیاری دشت میناب که کشاورزی شهرستان میناب را که طی سالیان گذشته به دلیل بحران آب دستخوش تهدیدات و تغییرات شده بود احیا می‌کند، طرح اصلاح و نوسازی باغات که عمر مفید باغداری در استان را افزایش می‌دهد و با افزایش بهره‌وری در سطح موجب خارج شدن کشاورزی و باغداری از حالت معیشتی به حالت اقتصادی و سودپایه می‌شود و آینده محصولات باغی به خصوص نخیلات را تضمین می‌کند.

طرح توسعه و کشت گیاهان دارویی که می‌تواند جامعه روستایی را توانمند کند و با ایجاد صنایع تبدیلی در استان ظرفیتی جدید برای استان به ویژه در حوزه دم‌نوش‌ها ایجاد کند، پروژه احداث شهر میوه‌های گرمسیری که بخش‌هایی از استان را که شاید امروزه به دلیل شرایط آب و هوایی کمتر به سمت کشت میوه‌ها رفته‌اند جلوه‌ای جدید می‌بخشد.

کشت پنبه در استان که قرار است با هدف ترکیب زنجیره‌های نفت و پتروشیمی که با اجرای طرح انتقال نفت گوره به جاسک به ظرفیت‌های شرق هرمزگان اضافه شده است منجر به پروژه بزرگ احداث شهر نساجی شود و کشور را از واردات تولیدات نساجی، نخ و پارچه و الیاف و … بی‌نیاز و حتی صادرکننده کند و طرح جهش تولید ماهی در قفس که ضمن کنک به حفظ زیست‌بوم و ذخایر آبزیان فرصتی بی‌نظیر برای هرمزگان و ایران عزیز ایجاد می‌کند اتفاقی فقط با یک قلم از آن‌ها می‌توان اقتصاد یک کشور را از این رو به اون رو کرد به مانند کشور نروژ که با سرمایه‌گذاری برروی پرورش ماهی در قفس توانسته است اقتصاد ملی خود را شکوفا کند.

در این بین طرح‌های ویژه دیگری نیز مانند طرح توسعه گلخانه‌های استان و نوغان‌داری در دست اجرا است و از سوی دیگر هم ابلاغ طرح اصلاح الگوی کشت در حوزه کشاورزی و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم زمینه را برای کشت‌های استراتژیک مهیا کرده است.

نگاه استراتژیک به کشت محصولات جالیزی

با توجه به اینکه محصولات جالیزی در هرمزگان در فصلی کشت و برداشت می‌شود که تقریبا عمده استان‌های کشور خالی از این محصولات هستند هرمزگان به عنوان نقطه ثقل تامین نیاز کشور، نقشی خودکفایانه در این حوزه نیز دارد و باید با فهم این مسئله که اگر امکان کشت گوجه‌فرنگی، پیاز و … در استان‌های جنوبی و هرمزگان وجود نداشت باید این محصولات را نیز در فصل‌هایی از سال مانند بسیاری از کشورهای همسایه وارد می‌کردیم مارا بیشتر به استراتژیک قلمداد‌کردن این نوع کشت هدایت می‌کرد.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان، در رابطه با پروژه‌های پیشران بخش کشاورزی استان هرمزگان، گفت: اصلاح و نوسازی باغات یکی از برنامه‌های اصلی دولت در استان هرمزگان است و لازم است کشاورزان بیش از پیش به مشارکت در این طرح ترغیب شوند.

حمایت شرکت‌های تولید دم‌نوش برای احداث صنایع تبدیلی در هرمزگان

وی طرح توسعه و کشت گیاهان دارویی با رعایت مسائل زیست‌محیطی را جزو طرح‌های پیشران استان با ضریب اشتغالزایی بالا معرفی کرد و بیان‌کرد: لازم است از شرکت‌های تولید و بسته بندی دم‌نوش‌های گیاهی برای سرمایه‌گذاری و اجرای کشت قراردادی در استان دعوت شود و ما نیز به این شرکت‌ها مشروط به ایجاد صنایع تبدیلی در استان زمین و تسهیلات اختصاص خواهیم داد.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه نوغان‌داری یکی از طرح‌های خوب برای افزایش درآمد خانوارها است تأکید‌کرد: در اجرای طرح نوغان‌داری هدف ما توانمندسازی جامعه زنان روستایی است و از این طریق به دنبال ایجاد درآمد پایدار برای این قشر هستیم و حاضریم در این طرح از کمک‌های فنی-اعتباری استانداری نیز تخصیص داشته باشیم.

شرط کشت پنبه در هرمزگان ترکیب آن با زنجیره نفتی و رسیدن به صنعت نساجی است

استاندار هرمزگان در بررسی روند پیشرفت توسعه کشت پنبه در استان گفت: شرط کشت پنبه در هرمزگان این است که بتوانیم از ترکیب آن با زنجیره نفتی و زنجیره نوغان‌داری، صنایع تبدیلی نساجی را در استان ایجاد کنیم و ارزش‌افزوده این بخش را بالا ببریم.

خطوط وارداتی بچه‌ماهی به استان ایجاد شود

دوستی با تاکید بر لزوم تحقق چشم‌انداز استان در طرح جهش تولید ماهی در قفس، عنوان‌ کرد: موانع این طرح بایستی رفع شود و اجرای آن با جدیت دنبال شود، اگر در تامین بچه ماهی مشکلی وجود دارد بایستی خطوط وارداتی آن نیز ایجاد شود چرا که افزایش تولید جزو اولویت‌های استان است و تسهیلات نیز بایستی به طرح‌های تولیدی اختصاص داده شود‌.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا