پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

وزیر علوم در چهاردهمین نشست هیئت‌های نظارت استانی: بهره‌وری دانش‌بنیان پیشران بهبود زندگی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بهره‌وری دانش‌بنیان پیشران بهبود زندگی است و ارزیابی دستگاه اجرایی بر مبنای استانداردهای جهان شمول و بومی در راستای افزایش بهره وری و بهبود کیفیت زندگی و امید به زندگی صورت می‌گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بهره‌وری دانش‌بنیان پیشران بهبود زندگی است و ارزیابی دستگاه اجرایی بر مبنای استانداردهای جهان شمول و بومی در راستای افزایش بهره وری و بهبود کیفیت زندگی و امید به زندگی صورت می‌گیرد.
بهره‌وری دانش‌بنیان پیشران بهبود زندگی است

به گزارش بازارکار، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در چهاردهمین نشست هیئت‌های نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استانی با تبریک هفته بسیج گفت: هر فردی در هر جای دنیا که از پیشرفت‌های ایران اسلامی خرسند و خوشنود باشد، بسیجی محسوب می شود.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، جانبازان و رزمندگان گفت: پیشرفت های علم و فناوری در سایه امنیت و آرامش ناشی از فداکاری های شهدا و ایثارگران به دست آمده است و ظیفه ما حفظ و ارتقا و تبیین دستاوردها برای نسل جوان است.

زلفی‌گل گفت: رسیدن به جمعیت دانشجویی چهار میلیون و 500 هزار نفری در سالهای اخیر در مقایسه با جمعیت 170 هزار نفری قبل انقلاب اسلامی، قرار گرفتن 840 عضو هیئت علمی در فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا و کسب رتبه 15 تولید علم دنیا تنها بخشی از دستاوردهای آموزش عالی است.

وی افزود: پیش از انقلاب هیج مجله پژوهشی معتبر بین‌المللی نداشتیم، اما فقط در یک سال گذشته 20 مجله پژوهشی کشورمان وارد نمای‌ های بین المللی شد و 109 مجله هم در سال های گذشته وارد این فهرست شده بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه سخنان خود مبحث نظارت و ارزیابی را برای تحقق بهره وری بسیار مهم دانسته و تاکید کرد: تعریف شاخص‌های بهره وری در وزارت علوم و ایجاد سامانه هوشمند نظارت و ارزیابی دو مطالبه اصلی اینجانب از مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم است.

زلفی‌گل با تأکید بر محور قرار گرفتن شاخص‌های بهره وری برای تدوین آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های ستادی و دانشگاهی و برنامه‌ریزی آموزش عالی گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که امکان نظارت همگانی بر فعالیت همه موسسات آموزش عالی فراهم شود.

وزیر علوم با بیان اینکه در دنیای جدید، رقابت هم همه جانبه جایگزین تنازع بقا شده است؛ در رقابت توجه به کمیت و  کیفیت هر باهم موردتوجه می باشد و در میدان رقابت، نوآوری و نوآفرینی تعیین کننده است .

وی گفت: هدف از رقابت افزایش بهره وری و بهبود کیفیت زندگی است و نوآوری و نوآفرینی دانش بنیان است؛ تولید علم و دانش در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری اتفاق می‌افتد؛ علم نور است، شفافیت و شفافیت زایی در ذات علم و دانش نهفته است.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه استانداردسازی و استاندارد پذیری برای هر محصولی به ویژه علم و فناوری و نوآوری و منابع انسانی یک ضرورت است گفت: ارزیابی دستگاه اجرایی بر مبنای استانداردهای جهان شمول و بومی در راستای افزایش بهره وری و بهبود کیفیت زندگی و امید به زندگی است.

وی اظهار داشت:  تولید علم مرجیعت و مصرف علم، رفاه بشری ایجاد می‌کند؛ احصای شاخص های بهره‌وری درون و برون سازمانی تکلیف آموزش عالی است.

زلفی گل تاکید کرد: برای افزایش بهره‌وری، آیین‌نامه‌ها و مقررات و قوانین بایستی بر اساس شاخص های بهره وری طراحی تدوین تصویب و اجرا شوند؛ و  اجرای درست قوانین و مقررات آیین نامه ها بایستی موجب ارتقاء شاخص های بهره وری شود و البته پیش نیاز ارتقای بهره وری تعیین اهداف واقعی و صحیح است.

وی افزود: پیش نیاز بعدی داشتن برنامه دانش بنیان بر اساس اسناد فرادستی است؛ بدیهی است که برنامه‌ریزی بایستی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد و چون در برنامه‌ریزی‌ها اولویت ها، بسیار مهم است تعداد اولویت ها باید محدود باشد زیرا اگر اولویت زیاد باشد مثل این است که اولویتی تعیین نشده است.

زلفی‌گل با بیان اینکه در وزارت علوم در دوره جدید ۵ اولویت را مبنای برنامه ریزی قرار داده‌ا‌یم گفت: مرجعیت و دیپلماسی علمی فناوری و نوآوری، آموزش، پژوهش و برونداد هدفمند ، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری ، شاگرد تناور و نوآور پروری و تولید خدمت ثروت و سرمایه از دانش، اولویت های اعلامی وزارت علوم هستند.

وزیر علوم تاکید کرد:  انتظار می‌رود که مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم شاخص‌ها و برومند ورود بروندادهای مجهز به منجر به تحقق  اولویت های فوق را با مطالعه تطبیقی ملی و بین المللی احصاء کند و دائماً آنها را ارزیابی نماید.

همچنین مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت باید برنامه های راهبردی دانشگاه ها را رصد و ارزیابی مستمر نماید؛،پویش، پالایش و پیرایش مستمر شاخص های بهره وری و  و روزآمد کردن آنها بسیار مهم است.

وزیر علوم با اشاره به اینکه اجاد نظام سنجش و انگیزش لازم برای ارتقاء وجاهت و جایگاه بحث ارزیابی نیز ضرورت دارد گفت: در همین راستا با پیشنهاد مرکز نظارت و ارزیابی  برای ایجاد جایزه بهبود کیفیت و بهره‌وری موافقت شد.

وی با اشاره با اینکه برای افزایش انگیزه اعضای هیئت علمی پایه های تشویقی در هیات امنا و دولت تصویب شد گفت: تعریف پایه های تشویقی برای یاوران علمی نیز در اصلاح آیین نامه استخدامی این همکاران در حال پیگیری است.

وزیر علوم تاکید کرد: طراحی و اجرای نظام هوشمند ارزیابی یک نیاز نیست بلکه تکلیف است.

وی اظهار داشت: بهترین راهکار برای نظارت و ارزیابی، ایجاد بستر شفافیت و نظارت همگانی مردم بر موسسات آموزش عالی است.

وزیر علوم گفت: از مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم انتظار می‌رود سامانه نظام اندازه گیری بهره وری “ناب” را ذیل سامانه نان تعریف و راه اندازی کند  و خروجی این نظام در رتبه بندی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی موثر خواهد بود.

گفتنی است در این نشست از هیئت‌های نظارت و ارزیابی استانی برگزیده تجلیل شد. نشست دبیران هیئت‌های نظارت استانی فردا نیز در دانشگاه تهران ادامه دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا