اخبار استخدامپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

گزارش تصویری؛ مراسم انعقاد تفاهم‌نامه بین شهرداری تهران و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

مراسم امضای تفاهم نامه مشترک شهرداری تهران و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح امروز- چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱- در محل ساختمان وزارتخانه تعاون برگزار شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: به دنبال اجرای تفاهم‌نامه‌ منعقد شده با شهرداری تهران، پنج هزار واحد مسکونی با مشارکت تعاونی‌های مسکن محلات شهر تهران نوسازی می‌شود.
نوسازی ۵ هزار واحد مسکونی بافت فرسوده در شهر تهران
به گزارش بازارکار از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سید‌صولت مرتضوی» درحاشیه آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شهرداری تهران که امروز، چهارشنبه دوم آذرماه با حضور «علیرضا زاکانی» شهردار تهران و «مهدی مسکنی» معاون امور تعاون، در محل این وزارتخانه برگزار شد از تشکیل ۳۵۴ تعاونی مسکن محلات در شهر تهران خبر داد.
وی اشاره کرد: میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شهرداری تهران وجوه مشترکی بسیار وجود دارد که در آینده نزدیک این همکاری‌ها در حوزه اجتماعی و اقتصادی توسعه پیدا می‌کند.
مرتضوی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را «وزارت مردم» و شهرداری تهران را «خانه مردم» عنوان کرد و افزود: وظیفه اصلی مدیران انقلابی خدمت بی‌منت برای مردم است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم توسعه مشارکت‌های مردمی تعاون‌محور تأکید کرد و اجرای این تفاهم‌نامه را گامی بلند برای افزایش سرمایه‌های اجتماعی و توسعه مشارکت‌های مردمی در کشور دانست.
وی از صنعت ساختمان به عنوان یکی از موتور‌های محرک اقتصادی کشور یاد کرد و افزود: وزارت تعاون در مسیر تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون از اقتصاد کشور در حال حرکت است.
مرتضوی بیان کرد: با همکاری بانک توسعه تعاون و بانک‌ شهر به ازای هر واحد مسکونی ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت و با آورده متقاضیان تلفیق می‌شود.

تهران با کمبود یک میلیون خانه مواجه است

شهردار تهران گفت: در تهران حدود یک میلیون خانه کم داریم و بهترین جا برای ساخت و ساز ایمن و تامین مسکن مردم، بافت های فرسوده شهر است.

علیرضا زاکانی -شهردار تهران – در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به منظور نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی مستقر در بافت‌های فرسوده شهر تهران برگزار شد، اظهارکرد: مساحت تهران ۷۰ هزار هکتار است و ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار دارد که ۴۵۶۰ هکتار آن بافت فرسوده است. طبعا با توجه به شرایط مخاطرات طبیعی پیرامون تهران از لحاظ سیل و زلزله، ضرورت نوسازی و ایمنی بخشی به این بافت‌ها بیش از پیش احساس می شود.

وی افزود:مسأله بعدی تامین مسکن است و امروز در کلانشهر تهران حدود یک میلیون خانه کم داریم و بهترین جا برای ساخت و ساز بافت های فرسوده شهر است.

شهردار تهران با اشاره به امضای تفاهم نامه مشترک با وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در خصوص نوسازی بافت فرسوده اظهار کرد: به موجب این تفاهم نامه تعاونی های محلات برای بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی مستقر در بافت‌های فرسوده تشکیل و از ظرفیت تعاونی‌ها به این منظور استفاده خواهد شد.

زاکانی افزود: در حال حاضر نوع فعالیت و اقداماتی که در مجموعه مدیریت شهری انجام می‌دهیم پیوستگی‌های جدی با وزارت کار دارد به عنوان مثال در حوزه آسیب‌های اجتماعی همکاری و پیوستگی نزدیکی با یکدیگر داریم و در حوزه اشتغال و مشاغل خانگی می توان بسترسازی کرد که در حوزه مسکن امروز در خصوص ایجاد زیرساخت در توسعه تعاونی ها در شهر تهران توافقی میان وزارت کار و شهرداری تهران صورت گرفت.

شهردار تهران تاکید کرد: امروز دشمنان تلاش می‌کنند مردم را ناامید کنند و افق‌های تیره و تاری مقابل جوانان و مردم قرار بدهند در حالی که این پیوستگی دستگاهی می تواند بستری را فراهم کند که بخشی از افق روشن آینده را رونمایی کنیم.

وی افزود: امیدواریم این تفاهم نامه به توسعه فعالیت ها سرعت بخشد و اسباب خدمت شایسته به مردم و آبادانی و پیشرفت برای کشور را فراهم کند و ایجاد سرمایه های اجتماعی و مشارکت مردمی را رقم بزند.

برای عرضه محصولات تولید شده در مشاغل خانگی نمایشگاه‌های محله‌ای برگزار می‌شود
زاکانی در حاشیه این مراسم نیز در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه طرح نوسازی در کدام یک از محلات تهران به اجرا درخواهد آمد؟ گفت: هسته مرکزی شهر بیشترین بافت فرسوده را به خود اختصاص داده است و مناطق ۹، ۱۰، ۱۱ الی ۱۶ جزو مناطقی است که بافت های آن عمدتاً فرسوده است. برخی از بافتهای فرسوده در تهران پراکنده است و در منطقه ۲۰، ده کن یا فرحزاد و بریانک محدودیتی برای تاسیس تعاونی های محلات نداریم.

به گفته وی، سال گذشته قرارگاهی به منظور نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده ایجاد شد و تا امروز برای بازسازی و نوسازی ۴۰۰ هزار واحد تفاهم کردیم؛ اما تفاهم‌نامه امروز متفاوت است و بهترین بخش ماجرا ایجاد بستر شکل گیری تعاونی‌هایی است که در محلات کوشش می کنند تا با تجمیع و نوسازی محلی شاکله محله را حفظ کنند و به بالارفتن ضریب اشتغال تعاونی ها و چرخه اقتصاد و تامین نیازهای مردم منجر شوند.

شهردار تهران بیان کرد: تشکیل تعاونی‌ها به اقتضای نیاز مردم برای ما با اهمیت بود و این پیام امیدوار کننده را به متن جامعه منعکس کنیم. امیدواریم با همکاری مشترک وزارت کار و شهرداری و فراهم شدن زیرساخت این طرح، در گام اول۵۰۰۰ واحد فرسوده نوسازی شوند. مهمترین بستر اجرا، شکل‌گیری تعاونی‌های محله‌محور است که بافت‌های فرسوده به وسیله تجمیع و نوسازی و با مشارکت خود مردم و با تسهیلات بانکی نوسازی می‌شوند.

زاکانی در پایان گفت: برای عرضه محصولات تولید شده در مشاغل خانگی نمایشگاه‌های محله‌ای برگزار می‌شود و برای صادرات دسترنج صاحبان مشاغل خانگی نیز تلاش می‌کنیم.

نوسازی ۴ هزار و ۷۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران
«مهدی مسکنی» معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این آئین گفت: هدف اصلی اجرای این تفاهم‌نامه مشارکت و هم‌افزایی در تولید، عرضه مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده شهر تهران به مساحت ۴ هزار و ۷۰۰ هکتار با مشارکت تعاونی‌های مسکن محلات است.
وی با بیان اینکه اساس‌نامه تعاونی‌های مسکن محلات تدوین و نهایی شده است، افزود: به اعضای تعاونی‌های مسکن محلات تسهیلات ارزان‌قیمت اعطا می‌شود.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توسعه مشارکت‌های مردمی تعاون‌محور در محلات شهر تهران را یکی از اهداف اجتماعی این تفاهم‌نامه دانست.
مسکنی، بهبود بهره‌وری زمین از طریق تجمیع پلاک‌های فرسوده و تأمین مسکن باکیفیت در شهر تهران را از دیگر اهداف اجرای این تفاهم‌نامه عنوان کرد و گفت: سازمان نوسازی شهر تهران و دفتر تعاونی‌های توزیعی، کمیته مشترک اجرای این تفاهم‌نامه را تشکیل می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: تشکیل تعاونی‌های مسکن محلات و معرفی تعاونی‌های عمرانی و انبوه‌ساز جهت مشارکت در طرح‌های احیای بافت‌های فرسوده برعهده معاونت امور تعاون است.

 تشریح جزییات نوسازی خانه‌های مستقر در بافت‌های فرسوده

خانه‌های کدام مناطق تهران مشمول نوسازی می‌شوند؟

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تشریح جزییات نوسازی خانه‌های مستقر در بافت‌های فرسوده، از دولت خواست به تعهد خود در قبال پرداخت وام های نوسازی عمل کند تا جریان تولید مسکن با اولویت بافتهای فرسوده متوقف نشود.

 سید مهدی هدایت در حاشیه امضای تفاهم نامه مشترک شهرداری تهران با وزارت تعاون در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال بازارکار  گفت: در بافت‌های فرسوده تهران که حدود ۴۳۲۸ هکتار است معضلی که داشتیم این بود که سرمایه گذاری در بافت برای سازندگان جذاب نبود و بعضا مالکین توان نوسازی و تجمیع قطعات را نداشتند. اقدامی که امسال شهرداری تهران انجام داد، بسته تشویقی چند وجهی بود که به بافت ابلاغ کرد و جزئیات آن را چند بار اعلام کردیم.

وی ادامه داد: به موجب این بسته تشویقی، بین یک تا دو طبقه تراکم تشویقی داده می‌شود بدون آنکه هیچ عوارضی از مردم دریافت شود. این وجه قضیه بحث عوارض بود که شهرداری عملا معاف کرد و بحث دیگر تراکم تشویقی بود و وجه دیگر هم تسهیلاتی است که دولت باید بدهد.

هدایت افزود: متاسفانه تعهدی که دولت در بحث تسهیلات داده چند ماهی است متوقف شده است و این مسأله به جریان نوسازی آسیب وارد می کند.البته دولت تعهد جدی در بحث مسکن دارد و در قانون جهش مسکن هم تاکید شده که تولید مسکن با اولویت بافتهای فرسوده باشد؛ لذا انتظار داریم دولت به تعهد خود عمل کند و تسهیلاتی که تعهد کرده است ۳۰۰ میلیون تومان با سود ۹ درصد و ۱۵۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد را پرداخت کند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره میزان مبلغ وام نوسازی اظهار کرد: دولت جمعا باید ۴۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد جهت نوسازی بپردازد که یک ضلع نوسازی مردم و ضلع دیگر وزارت تعاون است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تاکید کرد: تلاش کردیم از ظرفیت وزارت تعاون در حوزه تعاونی های محلات در مقیاسی کوچکتر استفاده کنیم چون تجربه تعاونی ها در حوزه مسکن تجربه موفقی نبود و آسیب شناسی شد که به مقیاس محله برود.

وی افزود: در این طرح از یک طرف مردم و سازندگان و از طرف دیگر ظرفیت‌های تعاونی و شهرداری در کنار توان مردم قرار می گیرند و از ظرفیت پلاکهای تجمیعی جریان نوسازی ایجاد و به تولید مسکن کمک می شود و با توجه به اینکه عرضه مسکن بیشتر می شود، بحث تعادل سازی قیمت مسکن اتفاق می افتد.

به گفته هدایت، این طرح بیشتر در بافتهای فرسوده مناطق ۹ و ۱۰، ۱۱ ، ۱۲ ، ۱۸ و ۱۹ اجرا خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه فرایند اجرای طرح، توسط تعاونی‌های محلات چگونه است؟ توضیح داد: وقتی تعاونی های محلات از نظر حقوقی شکل گرفتند از آن به بعد به ما مرتبط می شوند و ما دفاتر توسعه محلات را در هر محله داریم که در کنار تعاونی‌های محلات قرار گرفته و به آنها کمک فنی و حقوقی می‌دهند. ما هم تسهیلات را می‌دهیم که این جریان نوسازی به یک جریان پایداری در شهر تهران منجر شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا