پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیان

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم: ۹۰۰ شرکت دانش بنیان نوع سه در کشور ایجاد شده است

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یک هزار و ۱۰۰ شرکت دانش بنیان امسال در کشور ایجاد شده که ۹۰۰ شرکت آن دانش بنیان نوع سه است.

به گزارش بازارکار به نقل از روابط عمومی وزارت علوم ، «علی خیرالدین» در در آیین تکریم و معارفه رییس پارک و علم و فناوری استان مرکزی اظهارداشت: ۱۱ هزار و ۴۰۰ واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری کشور وجود دارد؛ ۱۷ درصد معادل ۲ هزار و ۲۰۰ شرکت‌ در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد از این موارد، دانش بنیان هستند.
شمار پایین دانش بنیان ها در پارک علم و فناوری استان
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: ۲۲۹ واحد فناوری در پارک علم و فناوری استان مرکزی وجود دارد که ۲۳ مورد آن شرکت‌های دانش بنیان هستند که این رقم نسبت به میزان کشوری پایین تر است.
خیرالدین افزود: تاکنون بر روی تعدادی شرکت‌های دانش بنیان کار شده و اکنون نیاز است بر روی خروجی این شرکت‌ها که ایجاد اشتغال و فروش محصول است کار شود.
معاون وزیر علوم با اشاره به ایجاد 900 شرکت دانش بنیان نوع 3 گفت : شرکت‌هایی که محل اصلی فعالیت آنها در مناطق کمتر برخوردار است؛ شرکت‌های نقش آفرین در حل مسایل راهبردی یا اساسی کشور؛ شرکت‌هایی که محل اصلی فعالیت آنها پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد فناوری است و شرکت‌های فعال در حوزه صنایع فرهنگی، خلاق، نوآفرین و علوم انسانی و اجتماعی در زمره شرکت‌های دانش بنیان نوع سه به شمار می آیند.
وی ادامه داد: یک هزار و ۴۲۰ اشتغال دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان مرکزی ایجاد شده است و محصولات این پارک در بازارهای داخلی و خارجی به فروش رسیده که در مقایسه با پارک‌های سایر استان‌های کشور عدد مناسبی است.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: ستاد اقتصاد دانش بنیان به ریاست استاندار و دبیری پارک علم و فناوری برگزار می شود که تعداد برگزاری این نشست در استان مرکزی پایین است.
لزوم تحقق بودجه ۱۲۶ میلیارد تومانی از محل تملک دارایی ها
خیرالدین گفت: خرید از محصولات شرکت‌های دانش بنیان در استان آذربایجان شرقی از جمله مصوبات این کارگروه بوده و نیاز است این مصوبه برای رفع مشکل شرکت‌های دانش بنیان ها در استان مرکزی نیز تصویب شود.
وی اظهار داشت: بر اساس ماده ۳۴ ضوابط اجرایی بودجه سال جاری حداقل ۱۰ درصد دارایی‌های تملک استان برای طرح‌های فناورانه هزینه شود.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بودجه تملک دارایی استان مرکزی یک هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان است که ۱۰ درصد این بودجه ۱۲۶ میلیارد تومان می شود که باید این مهم پیگیری شود.
خیرالدین افزود: این منابع مالی باید در زمینه تقویت شرکت‌ها، تعمیر و تجهیزپارک، تکمیل طرح های نیمه کاره و افزایش سهم دولت در صندوق پژوهش و فناوری هزینه شود.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همچنین بر اساس این قانون شرکت های دانش بنیان می توانند دفاتر خود را در بخش مسکونی مستقر کنند.
خیرالدین خاطرنشان کرد: رئیس پارک علم و فناوری، پارکبان نبوده و روسای پارک‌ها وظیفه ندارند تنها آن مجموعه را آباد کنند، بلکه باید بخش خصوصی را در این بخش وارد کرده و از این بخش کمک بگیرند.
در پارک های علم و فناوری یک آورده باید توسط دولت ارائه شود و هشت آورده توسط بخش خصوصی تامین شودمعاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعامل با دانشگاه‌ها و ایجاد پردیس خصوصی از جمله مهم ترین وظایف رئیس پارک و علم و فناوری استان مرکزی بوده و نیاز است پردیس علم و فناوری دانشگاه اراک در جوار این دانشگاه ایجاد شود.
فاصله زیاد پارک علم و فناوری استان مرکزی با دانشگاه اراک، عدم استقبال دانشجویان برای حضور در پارک علم و فناوری استان را به همراه داشته و برای استقبال این قشر باید اعتبارات بسیاری هزینه شود
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: این استان یک صدم درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده و در تولیدات علمی ۲ صدم درصد را دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا