خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

۱۵ درصد از واحد‌های صنفی خراسان رضوی پروانه کسب ندارند

رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: در حال حاضر ۱۵ درصد از واحد‌های صنفی در مشهد پروانه کسب ندارند، در حالیکه ۸۵ درصد از واحد‌های صنفی این شهر پروانه کسب دارند.

هادی مخملی رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: هم اکنون ۱۲۶ هزار واحد صنفی در مشهد از کل واحد‌های صنفی این شهر دارای پروانه کسب هستند و واحد‌هایی که پروانه کسب ندارند نیز اغلب در حال پیگیری برای صدور پروانه یا در حال جابه جایی و نقل مکان هستند.

او افزود: منشا بروز همه تخلفات صنفی در واحد‌های صنفی بدون پروانه کسب است، بنابراین مهمترین برنامه این اتاق ساماندهی واحد‌های صنفی بدون پروانه در مشهد از طریق اتحادیه‌ها است.

رئیس اتاق اصناف مشهد ادامه داد: همه برنامه‌هایی که برای پیشرفت و توسعه سطح بازار از طریق واحد‌های صنفی برای ارائه خدمات بهتر به مردم و مشتریان دنبال می‌شود، از طریق واحد‌های صنفی پروانه‌دار زیر پوشش اتحادیه‌ها دنبال می‌شود.

مخملی بیان کرد: هیات رئیسه جدید اتاق اصناف مشهد همه مسائل و مشکلات را پیگیری می‌کند و تشکیل کمیسیون‌ها را در اولویت قرار داده است تا از این طریق بتوان توانمندشدن اتحادیه‌ها را به صورت علمی و از طریق قانونی انجام داد.

او تصریح کرد: شهر مشهد به سبب ماهیت زائرپذیری و گردشگری خود توجه بیشتری را در حوزه آداب و فرهنگ میزبانی می‌طلبد، لذا توانمندسازی اتحادیه‌ها از طریق اصلاح زیرساختها، بهبود روش‌ها و ساختار‌ها دنبال و مسائل و مشکلات آن‌ها در ارتباط با دستگاه‌های مختلف پیگیری می‌شود.

اتحادیه‌های مشهد ظرفیت ایجاد ۳۵ شهرک صنفی را دارند

مخملی رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: یکی از مسائلی که اتاق اصناف به طور جد پیگیر بوده، افزایش ظرفیت‌ها از طریق ایجاد شهرک‌های صنفی است، به طوریکه می‌توان از اتحادیه‌های موجود ۳۰ تا ۳۵ شهرک صنفی ایجاد کرد.

او  با اشاره به وجود ۹۶ اتحادیه صنفی در مشهد افزود: حدود یک چهارم از این اتحادیه‌ها تولیدی هستند که می‌توانند در قالب شهرک‌های صنفی همگن سازماندهی شوند.

رئیس اتاق اصناف مشهد ادامه داد: هم اکنون زمین مورد نیاز برای ایجاد برخی از شهرک‌های صنفی تملک و نهایی شده است که بعد از ارزیابی قابلیت راه اندازی دارند، در این راستا سه شهرک صنفی پلاستیک، جعبه سازان، آهن و پروفیل نهایی شده و زمین‌های مورد نظر پنج شهرک صنفی دیگر نیز در حال تملک است.

مخملی بیان کرد: با راه اندازی شهرک‌های صنفی مزبور سه هزار میلیارد تومان سرمایه جذب و برای هفت هزار و ۴۰۰ نفر شغل مستقیم ایجاد می‌شود، ظرفیت خوبی هم در ارتباط با مسائل داخلی و رویکرد صادرات محور در خصوص این شهرک‌های صنفی وجود دارد.

او تصریح کرد: در مجموع اتاق در دوره جدید مدیریتی خود ساماندهی اتحادیه ها، ایجاد اشتغال، فرهنگ درست ارائه خدمات و ظرفیت سازی برای تولیدات بیشتر را دنبال می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا