خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

سهم دانش‌بنیان‌ها از اقتصاد ایران چقدر است؟

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: سهم اقتصاد دانش بنیان در کشور ما زیر یک درصد و نزدیک ۰.۴ درصد است.

به گزارش بازارکار و به نقل از شهرآرا نیوز، مسعود میرزایی شهرآبی، امروز در سومین همایش استانی کمیته بومی سازی و توسعه تکنولوژی زنجیره آهن و فولاد کشور که در محل پارک علم و فناوری استان برگزار شد، اظهار کرد: پارک علم و فناوری استان اولین پارک توسعه یافته کشور است که از ۸۰۰ شرکت فناور در استان بیش از ۴۰۰ شرکت در آن فعالیت می‌کنند.

وی اظهارداشت: به طور کلی پارک در کشور شهره به بحث آی سی تی و انرژی بود بعد از انتصاب بنده تلاش شد تا نقش پارک در ارتقای تولید ناخالص داخلی بیشتر شود. در حال حاضر تولید ناخالص آمریکا ۲۲ بیلیون دلار است و ده درصد اقتصاد آمریکا دانش بنیایی دارد. تولید ناخالص داخلی در ایران نزدیک ۳۰۰ بیلیون دلار بوده، ولی سهم اقتصاد دانش بنیان در کشور ما زیر یک درصد و نزدیک ۰.۴ درصد است.

وی افزود: باید به صنایع کلان ورود کرده و در این خصوص مزیت استانی را بررسی کنیم. یک درصد جمعیت دنیا و یک درصد مساحت کره زمین مربوط به ایران است و ۴ درصد ذخایر معدنی در ایران قرار دارد. در حوزه صنایع معدنی باید در پارک‌های علم و فناوری منظومه‌ای تفکر کنیم. در زیست بوم فناوری و نوآوری قصد حمایت از شرکت‌های نو پا را داشته و باید با صنایع بزرگ نیز در ارتباط باشیم و رسوخ فناوری و دانش مد نظر مقام معظم رهبری و نیاز مملکت را عملیاتی کنیم.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی تصریح‌کرد: توانایی زیادی از نیروی علمی در سطح استان وجود داشته و در حوزه مردمی‌سازی و شبکه‌سازی کار‌های زیادی در پارک شده است، زیرا اعتقاد داریم پتانسیل‌های زیادی در سطح استان بوده که در گذشته متبلور نشده‌اند و اکنون به دنبال ایجاد این شکوفایی هستیم. رویداد‌های زیادی در پارک و استان برگزار شده تا این افراد نخبه شناسایی شوند تا در راستای عملیاتی شدن اهداف ریل گذاری شده در دوره جدید در پارک بتواینم به خوبی از این پتانسیل‌ها استفاده کنیم.
میرزایی شهرآبی افزود: در ارتباط به بحث صنایع معدنی و فولادی کار‌های ارزنده‌ای صورت گرفته و اقدامات مهمی و در راستای جذب این شرکت‌ها و فعالان این عرضه در استان انجام شده است. پیش‌بینی می‌کنیم در حوزه صنایع معدنی و فولادی می‌توانیم نقش ایفا کرده و بر تحقق افزایش نقش اقتصاد دانش بنیان در تولید ناخالص داخلی تاثیر بگذاریم.
وی ادامه داد: اولین گام در این راستا تاسیس پردیس صنایع معدنی در منطقه خواف است. امید است از این طریق ارزش افزوده، اشتغال دانش بنیان و افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان را محقق کنیم.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه جهان در آینده از طریق انرژی سبز و عناصر معدنی مدیریت می‌شود، گفت: در حال حاضر کربن یعنی نفت، گازوئیل و زغال سنگ مدیریت انرژی در جهان را دنبال می‌کند، اما در آینده به دلایل زیادی مدیریت در دنیا با عناصر معدنی و انرژی پاک است.
میرزایی شهرآبی خاطرنشان کرد: افغانستان یکی از کشور‌های غنی از عناصر معدنی از جمله مس، لیتیوم، اروانیوم و تالک است. یکی از دلایل حضور آمریکا در دو دهه اخیر در این کشور همین مساله است. در این مدت در افغانستان تمام این عناصر استخراج شده است. منابع نفت رو به زوال است و آن‌ها می‌خواهند از چاه‌های نفت غرب آسیا خلاص شوند. در کتاب نبرد انرژی آمده که در سال ۲۰۴۰ میلادی پیش‌بنی می‌شود که اگر ایران نفت خود را هم مجانیبه فروش برساند خریداری نمی‌شود، زیرا دنیا به سمت انرژی‌های معدنی و پاک در حرکت است. باید به صورت هم افزا و و همگرا کار کنیم.
وی ادامه داد: موضوع معدن یکی از موضوعات مهم استراتژیک و امنیتی برای کشور است. سهم اقتصاد دانش بنیان در کشور ما زیر یک درصد و نزدیک ۰.۴ درصد بوده که بسیار کم است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا