پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

وزیر علوم در گردهمایی سراسری در همدان؛ باید تامین موضوع اشتغال را تبدیل به یک پروژه ملی بکنیم

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری اطلاعات گفت: به خاطر آن دسته از کمبود ها و نواقص و محدودیت هایی که امسال دانشجویان عزیز ما و خانواده فرهیخته دانشگاهیان در بازگشایی دانشگاه‌ها پس از سه سال با آن رو به‌رو شدند عذرخواهی می‌کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری اطلاعات گفت: به خاطر آن دسته از کمبود ها و نواقص و محدودیت هایی که امسال دانشجویان عزیز ما و خانواده فرهیخته دانشگاهیان در بازگشایی دانشگاه‌ها پس از سه سال با آن رو به‌رو شدند عذرخواهی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان؛ دکتر محمدعلی زلفی‌گل امروز پنجشنبه در همایش پیشگامان رهایی و گردهمایی سراسری دانشجویان بسیجی در دانشگاه بوعلی سینا استان همدان عنوان کرد: آن زمان که مقام معظم رهبری بحث «خودی و غیر خودی» را در بیانات شان مطرح فرمودند، امروز در این شرایط کشور شما نمونه هایی از این تعبیر ایشان و مصادیق آن را می بینید. در تعریف «خودی» باید گفت هر شخصی که خبری از موفقیت ایران بشنود و از این پیشرفت و موفقیت ایران اسلامی دچار مسرت و خوشحالی شود، پس آن فرد خودی است. با این تعریف همه ایرانیان در هر جای دنیا که از موفقیت ایران خوشحال می شوند خودی هستند.

وی افزود: همه آزادگان در سراسر جهان که ایران و ایرانی را و مستضعفان جهان را دوست دارند خودی هستند. اما «غیر خودی» شخصی است که هر زمان خبری از پیشرفت کشور و از موفقیت های ایران اسلامی بشنود ناراحت می شود! و چنین فردی علاقه مند به پیشرفت نداشتن ایران است.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری اطلاعات اظهار داشت: بسیجی هر کسی است که نتیجه رفتار، گفتار و کردارش باعث دوام و قوام نظام جمهوری اسلامی و وحدت و یکپارچکیِ ایران عزیز اسلامی بشود. پس با این تعریف همه ایرانیان حتی در هر جای دنیا که باشند اگر نتیجه رفتار و گفتار و کردارشان باعث دوام و قوام و همبستگی جمهوری اسلامی شود و باعث پیشرفت ایرانِ اسلامی بشوند بسیجی هستند. و این تعریف از بسیج گستره کل ایران و تمام جغرافیای ایران را شامل می شود.

وی با اشاره به فرمایش حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند «بسیج شجره طیبه است» بیان کرد: ما اعتقاد داریم که بسیج علاوه بر اینکه شجره طیبه است، شبکه فضایل حق نیز هست. و این بدان معناست که هر جه خوبی و نیکی در عالم وجود دارد باید در بسیج تجلی پیدا کند. خوبی ها و ویژگی هایی همچون تقوا، تدین، صداقت، شجاعت، معرفت، مردانگی، مدارا، محبت، وجدان، آزادی و آزادگی، علم و دانش، فرزانگی و فرهیختگی، و تمام خصلت های نیک که «شبکه فضایل» را تشکیل می دهد باید در فرهنگ بسیج و بسیجی بروز و ظهور پیدا کند.

زلفی‌گل خاطر نشان کرد: یکی از ویژگی های مهم “بسیج” همان محبت و مدارا و جوانمردی است که همین سبب شده که این عزیزان در کشور ما مرد روزهای سخت بوده و هستند. هر زمان برای ایران اسلامی مشکلی پیش آمده و برای مردم خطری پیش آمده است همواره نیروهای بسیج ما داوطلبانه سینه سپر کرده اند و از کیان و ناموس کشورشان دفاع کرده اند. که این خصلت نیک بسیجیان را ما هم اکنون نیز در اتفاقاتِ این روزها به وضوح مشاهده می کنیم.

وی با بیان اینکه حضرت امام حسین(ع) که علمدار و پرچمدار آزادگی در سراسر جهان قرار گرفته اند مظلوم بود اما «مقتدر مظلوم» بود و به همین دلیل گذشت زمان باعث نشده که شخصیت بزرگ ایشان در گذرِ تاریخ فراموش گردد و بلکه همواره فرهنگ عاشورا جاری و ساری بوده است؛ تاکید کرد: امروز ویژگیِ شایسته «سعه صدر و حلم» به حقیقت در نیروهای بسیج ما تجلی و بروز پیدا کرده است. امروز شما عزیزان به حقیقت مظلوم هستید اما “مظلومِ مقتدر”. همانطور که رهبر انقلاب در فرمایشات اخیرشان فرمودند که: «ملت ایران مظلوم است اما قوی است مثل مولای خود علی علیه‌السلام که قوی‌ترین بود و مظلوم‌ترین.» بنابراین همه ما و شما عزیزان بسیجی باید تلاش کنیم که شبکه فضایلِ بسیج را هر چه بیشتر توسعه بدهیم‌.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری اطلاعات با تاکید بر اینکه امروز یکی از مهم ترین نقاط قوت ما «بسیج و فرهنگ بسیجی» است؛ افزود: امروز دشمنان ما سعی شان بر این است که نقاط ضعف نظام ما را برجسته کنند و درمورد آن نقاط بزرگنماییِ خلاف واقع در رسانه هایشان انجام می دهند. و نیز تلاش می کنند که با ایجاد بحران های ترکیبی نقاط قوت نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار دهند تا آن نقاط قوت مثل همین “فرهنگ بسیجی” را دچار ضعف کنند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از نقاط قوت کشور ما “وحدت ملی” است. در دوران دفاع مقدس همه اقوام کرد و لر و ترک و بلوچ و ترکمن و فارس و عرب باهم “ید واحده” بودند،‌ که در کنار یکدیگر و با وحدت و یکپارچگی از جان و ناموس کشور دفاع کردند. همه ما باید در مقابل حیله های دشمن که وحدت ملی ما را نشانه گرفته است هوشیار باشیم، و این سرمایه اجتماعی کشومان یعنی وحدت ملی را حفظ و صیانت کنیم و ارتقاء بدهیم.

زلفی‌گل با تاکید بر اینکه عمده ترین مشکل فعلیِ کشور ما اشتغال است؛ اظهار داشت: باید تامین موضوع اشتغال را تبدیل به یک پروژه ملی بکنیم و تمامی امکانات کشورمان را برای ایجاد اشتغال بسیج کنیم تا امید و هویت مداری را به نسل جوان مان تزریق بکنیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ بسیج و بسیجی باید آرامش بخش در جامعه و «مرجع امن» برای مردم باشد؛ افزود: شما بسیجیان عزیز در شرایط موجود لازم است که محبت و مدارا را بیش از گذشته سرلوحه کارتان قرار دهید. اگر به عنوان یک بسیجی می خواهید که میزان کارآیی و دایره اثربخشیِ شما افزایش پیدا کند، پس باید هم در زمینه علمی و هم در زمینه اخلاقی جزء برترین ها باشید. و مجموعه فضایل و سرمایه های انسانی خود را از هر لحاظ همچون اعتقادات محکم، فن بیان، صبر و مدارا، روابط عمومی بالا و سایر ویژگی های خوب را چه درون سازمانی و چه برون سازمانی تقویت کنید.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری اطلاعات با اشاره به اینکه هدف دشمنان این است که مردم ما را و جوانان ما را رو به روی هم قرار دهند؛ تاکید کرد: برای مقابله با این هرف شوم دشمن باید تلاش کنیم که در بین آحاد جامعه از طریق گفتگو و از طریق علم و عقل و منطق و استدلال حقایق را به یکدیگر بیان کنیم و سعی مان بر این باشد که همدیگر را درک کنیم و با سعه صدر راهنمایی کنیم و باهم مشارکت و هم افزایی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در بدو پیروزی انقلاب، 170 هزار دانشجو در کشور ما مشغول به تحصیل بودند اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این توفیق را داشتیم در برهه‌هایی بیش از 4 و نیم میلیون دانشجوی در حال تحصیل داشته باشیم، و در حال حاضر نیز 3 میلیون و 200 هزار دانشجو داریم. تعداد دانشگاه‌های محدود ما، امروز چندین برابر شده و دانشگاه‌های بزرگ ما رتبه‌های بین‌المللی دارند.

زلفی‌گل تصریح کرد: تعداد دانشمندان بین المللیِ یک درصد در کشور ما در سال 83 فقط 4 دانشمند بود، و این در حالی بود که تا قبل از سال 83 هیچ رقمی در زمینه دانشمندان سطح بین المللیِ یک درصد نداشتیم. و هم اکنون خدا را شاکریم که این پیشرفت بزرگ را در ایران اسلامی می بینیم که امسال تعداد 840 دانشمند علمی بین المللی یک درصد، داریم. همچنین بیش از 2 برابر نسبت به گذشته دانشمند علمی دو درصد داریم. که تمام این دانشمندان بر اساس شاخص های بین المللی دانشگاه استنفورد انتخاب می شوند‌.

وی گفت: بسیاری از اساتید برجسته دانشگاه های کشور ما کتاب های بین المللی نوشته اند که این کتب در دانشگاه های سراسر جهان تدریس می شود و نظریه هایشان مورد قبول و تایید مجامع علمی بین المللی قرار می گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری اطلاعات با یادآوری اینکه ما در گذشته هیچ پارکِ علم و فنآوری نداشتیم؛ اظهار داشت: امروز ما در کشور تعداد 50 پارک علم و فنآوری داریم که تعداد زیادی از هسته های فنآ‌ور و شرکت های دانش بنیان در آنها مستقر هستند. و سایر پیشرفت ها و موفقیت های دیگر که مجموع اینها در عرض چهل سال برای انقلاب اسلامی دستآوردهای کمی نیست.

وی خاطر نشان کرد: ما در گذشته هیچ مجله بین المللی که تحت یافته های بین المللی باشد را نداشتیم، اما امروز قریب به 400 مجله بین المللیِ تحت یافته های بین المللی داریم. و این یعنی دانشمندان جهان خواستار این هستند که یافته های خود را در مجلات بین المللی ما منتشر کنند.

زلفی‌گل افزود: ما دستآوردهایمان کم نیست اما نتوانسته ایم آن را برای کسل جوان مان به درستی بازگو کنیم. درست است که ما برخی محدودیت ها و نداشته هایی را داریم، اما نقاط قوت فراوان و موفقیت های بزرگ و داشته هایی زیادی را هم داریم که باید قدر آنها را بدانیم. و اینها با “جهاد تبیین” باید برای مردم بیان شود.

وی با تاکید بر اینکه علت سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی در بخش علم و فناوری، این است که کشوری پیشرفت می‌کند که منابع انسانی فرهیخته داشته باشد؛ اظهار داشت: چون در دنیای امروز، سرمایه فقط منابع طبیعی نیست و آن‌چیزی که سرمایه است سرمایه انسانیِ نخبه، دانش‌مدار و مهارتمند است.

وی با یادآوری اینکه بعد از تقریباً 3 سال که به دلیل شیوع بیماری منحوس کرونا آموزش در دانشگاه ها را به صورت مجازی ناچار به برگزاری بودیم، امسال بحمدالله با پایان بیماری کرونا ما آموزش ها را به شکل حضوری برای دانشویان برگزار کردیم. بیان کرد: طبیعی بود که بعد از طی سه سال آموزش های مجازی، آغاز دوباره اجرای سیستم آموزشی حضوری با یک سری مشکلات مواجه خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری اطلاعات افزود: به طور مثال در عرض این سه سال گذشته بسیاری از دانشگاه های ما خوابگاه به اندازه کافی نداشتند و از خوابگاه های استیجاری استفاده می کردند. بسیاری از امکانات و تجهیزات آموزشی دانشگاه ها تخریب شده بود و نیاز به بازسازی یا تغییر داشت، زمانی که در مهر ماه امسال ما آموزش ها را حضوری کردیم طبیعی و بدیهی بود که با یک دسته از مشکلات رو به رو شویم. اما خوشبختانه با فرهیختگی و فرزانگی خانواده فهیم ِ دانشگاهی – اعم از دانشجویان عزیز، یاوران دانشگاه و کارکنان ما، و اعضای محترم هیئت علمی و اساتید -کمبودها روز به روز اصلاح شد و با همکاری و همیاری توانستیم آموزش ها را دوباره به صورت حضوری اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه هر نسل از جوانان دانشجو که وارد دانشگاه می شود مجموعه ای از تجربیات را از نسل های قبلی دریافت می کند؛ گفت: بنده به خاطر آن دسته از کمبود ها و نواقص و محدودیت هایی که امسال دانشجویان عزیز ما و خانواده فرهیخته دانشگاهیان  اعم از اساتید محترم، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ها بعد از سه سال آموزش مجازی در شروع آموزش حضوری دانشگاه ها با آن مواجه شدند عذرخواهی می کنم اگر احیاناً نتوانسته ایم در شان این عزیزان امکانات آموزشی را مهیا کنیم‌. اما قطعاً با یاری یکدیگر و با هم افزایی می‌توانیم باقیمانده این مشکلات را هم برطرف کنیم‌.

وی در پایان افزود: بنده همیشه به جوانان عرض کرده ام که برای رفع مشکلات یک راه حل این است که شما عزیزان و جوانان با هر تفکر و سلیقه ای اگر نسبت به مدیریتی اعتراض دارید اولاً با نقد دلسوزانه راهنمایی کنید و ثانیاً تلاش کنید که ا از نظر علمی و تخصصی خودتان را رشد دهید و سطوح موفقیت را طی کنید، سپس جای ما مسئولین را بگیرید و آنگاه شما به بهترین نحو و صحیح ترین شیوه کشورتان را اداره کنید و مسیر پیشرفت را با شتاب بالاتر و سرعت بیشتری طی کنید‌‌.

استاندار همدان: مستضعفان و محرومان سرتاسر ایران اسلامی و اقصی نقاط جهان مورد حمایت بسیجیان هستند

علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان نیز در این همایش  ، گفت:در طی چند ماه اخیر دشمنان ترفندها و دسیسه هایی را ایجاد کردند تا با روش‌های مختلف کشور را دچار دوقطبی و تفرقه کنند که با بصیرت ملت نقشه های آنها نقش برآب شد.

وی افزود: تبریک به همه بسیجیان که با حضور پرقدرت در عرصه علم و دانش در تقابل با معاندان و دشمنان، نقشه‌های آن‌ها را نقش بر آب کردید‌.

قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه بسیجیان همیشه بیدار و هوشیار، همچون دیدبان تمام تهدیدهای دشمنان را می‌شناسند و مانند کوه مقابل آنها ایستاده‌اند تصریح کرد: شجره طیبه بسیج یادگار امام راحل است که با خون هزاران شهید والا مقام آبیاری شده و مستضعفان و محرومان سرتاسر ایران اسلامی و اقصی نقاط جهان را حمایت می‌کند.

استاندار همدان با بیان اینکه  بسیج نقطه قوتی است که استکبار جهانی را به وحشت انداخته و با منادیان و مبلغان این تفکر به شدیدترین وجه مقابله و مخالفت می‌کند گفت: امروز اگر ایران اسلامی مورد هجمه و حمله‌های ناجوانمردانه استکبار و ایادی او قرار گرفته بخاطر تفکر ناب و ارزشمند بسیجی است.

وی ادامه داد : دستاوردهای انقلاب و آنچه که مایه افتخار و مباهات در کشور است در سایه تفکر بسیجی و پیروی از منویات مقام معظم رهبری به دست آمده است.

استاندار همدان در پایان گفت: تفکر بسیجی، مایه قوت قلب ملت و پاره تن مردم ایران است. دشمن با دانایی و خردورزی حاکم در کشور مخالف است و نمی خواهد ما مسیر رشد و تعالی را طی کنیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا