آموزش های مهارتی و تخصصیاجتماعیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

گلایه پرستاران از عدم اجرای صحیح قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اجرای سلیقه‌ای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری گفت: وزارت بهداشت به این جمع‌بندی رسید که پرداخت علی‌الحسابی به پرستاران داشته باشد که این موضوع را نمی‌توان اجرای قانون تعرفه‌گذاری تلقی کرد.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد میرزابیگی در نشست خبری امروز به مناسبت روز پرستار اظهار کرد: ما الان به سمت جامعه سالمندی پیش می‌رویم و به دلیل افزایش سن، بیماری‌های مزمن در جامعه در حال افزایش است و این امر در حوزه ارتقا و حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها، لزوم ایفای نقش پرستاران را نشان می‌دهد.
وی افزود: باید به جایی برسیم که پرستار مبتنی بر علم و دانش روز به مردم خدمت کند و موانع خدمتی منجر به کاهش کیفیت ارائه خدمات نشود؛ ما به دنبال ارائه مراقبت‌های پرستاری ایمن، کیفی و علمی در سراسر کشور هستیم.
وجود 250 هزار پرستار در کشور
وی درباره تعداد پرستاران موجود در کشور بیان کرد: تعداد پرستاران از دانشجو تا بازنشستگان، حدود 250 هزار نفر را شامل می‌شود که حدود 140 هزار نفر در بیمارستان‌های وزارت بهداشت مشغول هستند و 50 تا 60 هزار نفر نیز دانشجو هستند، 30 هزار نفر در بخش خصوصی و بیمارستان‌های تامین اجتماعی و نیروهای مسلح مشغول به کارند و مابقی پرستاران نیز بازنشسته یا در مراکز هوم‌کر و مراقبت در منزل فعال هستند.
میرزابیگی خاطرنشان کرد: لازم است همه مسئولین وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و مجلس نقش و وظیفه خود را در قبال مراقبت‌های پرستاری بدانند و گزاش عملکرد خود را به مناسبت روز پرستار ارائه کنند. مسائل صنفی و حرفه ای پرستاری به کیفیت مراقبت از مردم ارتباط دارد؛ برای مثال اگر در یک بیمارستان پرستار به اندازه کافی وجود داشته باشد مراقبت‌های پرستاری با کیفیت بیشتری ارائه می‌شود و میزان بستری و هزینه‌های دولت و مردم نیز کاهش می‌یابد؛ سازمان نظام پرستاری در سطوح مختلف مسائل صنفی و حرفه‌ای پرستاران را از بحث آموزش تا خدمات در سطح جامعه و بیمارستان و بازنشستگی آن‌ها پیگیری می‌کند.
رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران تنها گروهی هستند که 16 ساعت به صورت مستقل، بیمارستان‌های کشور را اداره می‌کنند زیرا شیفت عصر و شب توسط تیم پرستاری اداره می‌شود؛ پرستاران 8 ساعت نیز در ارتباط با سایر اعضای کادر درمان، تیم پشتیبانی و اداری در حال فعالیت هستند.
22 دستور ریاست جمهوری برای مطالبات پرستاران
وی با بیان این‌که جامعه پرستاری شایسته تکریم و رسیدگی‌های بیشتر است، تصریح کرد: در این راستا و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، مجلس قوانینی برای پرستاران تصویب کرد و آیت‌الله رئیسی، ریاست جمهوری نیز بیش از 22 دستور در حوزه پرستاری داشته که با موضوعاتی چون تعرفه‌گذاری، تبدیل وضعیت و استخدام نیرو بوده‌اند.
میرزابیگی گفت: یکی از گلایه‌های جامعه پرستاری این است که علی‌رغم تصویب قانون و دستورات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری، برخی قوانین از جمله تعرفه گذاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها اجرا نمی‌شود و یا به صورت سلیقه‌ای اجرا می‌شود.
گلایه رئیس نظام پرستاری از عدم اجرای صحیح قانون تعرفه‌گذاری
وی با بیان این‌‌که تعرفه‌گذاری شامل دو بخش است؛ بیان کرد: بخشی از تعرفه‌گذاری مربوط به هویت‌بخشی و ثبت خدمات پرستاران در بیمارستان‌هاست و برهمین اساس، K پرستاری تعریف شد که مشابه کای سایر گروه‌های پروانه‌دار است. بخش دیگر تعرفه‌گذاری، برخورداری پرستاران از این درآمد ایجاد شده است؛ براساس قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، بنا شد که کارانه‌های پرستاران از محل تعرفه خدمات خودشان پرداخت شود. بر این اساس، دستورالعمل‌های ثبت خدمات در HIS بیمارستان‌ها، دستورالعمل بازتوزیع و رسیدگی به اسناد تدوین شد تا تعرفه به دست پرستاران برسد.
وی افزود: درآمد حاصل از ارزش نسبی بسته‌های خدمتی پرستاری و K پرستاری که به بیمارستان‌ها واریز می‌شود، باید طبق دستورالعمل بازتوزیع و پس از ثبت خدمات در HIS بیمارستان‌ها، به دست پرستاران برسد. دستورالعمل رسیدگی به اسناد نیز تدوین شده که ابزار دست بیمه‌هاست یعنی بیمه بر اساس این دستورالعمل، باید خدمات پرستاران را پذیرش کنند اما اتفافی که افتاده این است که در برخی بیمارستان‌ها، زیرساخت ثبت خدمات پرستاری را در سیستم HIS ایجاد نکرده‌اند و یا علیرغم وجود این زیرساخت، خدمات پرستاران را ثبت نکرده‌اند که این مسئله باعث نارضایتی پرستاران شده است.
وی گفت: از دو هفته قبل، به صورت علی‌الحساب، مبلغی را به حساب پرستاران واریز می‌کنند اما این پرداختی، به صورت علی‌الحساب است و سازمان نظام پرستاری، به دنبال اجرای صحیح قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است‌ یعنی انتظار داریم خدمات پرستاران در اچ‌آی‌اس بیمارستان‌ها ثبت شود و بیمه‌ها بر اساس دستورالعمل رسیدگی به اسناد عمل کنند.
نحوه پرداخت علی‌الحساب به پرستاران
وی در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر این که پرداخت علی الحساب بر چه اساسی انجام شده است، بیان کرد: در برخی بیمارستان‌ها خدمات پرستاران در سیستم اچ آی‌اس ثبت شده اما در برخی دیگر ثبت نشده است و به دلیل عدم ثبت خدمات، یک مبلغ به صورت علی‌الحساب به پرستاران پرداخت شد. در ابتدا سازمان نظام پرستاری پیشنهاد کرد که بر اساس میانگین کارانه‌ در بیمارستان‌هایی که تعرفه‌گذاری اجرا و خدمات ثبت شده، این پرداخت علی الحساب صورت بگیرد اما آنچه اتفاق افتاد این بود که کارانه قبلی پرستاران را ضرب در 2.2 کردند و به صورت علی‌الحساب پرداخت کردند که این مسئله باعث شکاف درآمدی پرستاران نیز شد.
تداوم شکاف درآمدی پزشکان و پرستاران
وی با بیان این‌که نظام پرداخت فی‌فرو سرویس که در حال اجرا برای پزشکان است، باعث ایجاد خدمات القایی می‌شود، گفت: مشکل نظام پرداخت قبلی این بود که پرستاری از محل خدمات خود درآمدی نداشت و هویت مستقلی نداشت اما با اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، این مشکلات رفع خواهد شد و پرداختی به پرستاران، مستقل خواهد شد و درآمد پرستاران ارتباطی به درآمد پزشکان ندارد اما تا زمانی که سیستم پرداخت فی فور سرویس باشد؛ اختلاف درآمد میان گروه‌های پزشکی و پرستاری وجود خواهد داشت.
اختصاص بودجه 5200 میلیارد تومانی به اجرای قانون
به گفته میرزابیگی، 5 هزار و 200 میلیارد تومان بوجه برای اجرای تعرفه خدمات پرستاری در نظر گرفته و اختصاص داده شده که قرار شد از طریق بیمه‌ها به دست بیمارستان‌ها برسد و سپس بر اساس آیین نامه بازتوزیع، سهم هر پرستار از تعرفه‌ها مشخص شود.
رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان این‌که مطالبات پرستاران در حال پیگیری است، گفت: بازگشت پرستاران فعال در ایام کرونا به کار از مسائل مورد پیگیری ماست؛ 17 هزار نفر از پرستاران در ایام کرونا در حال گذراندن یا تمدید طرح خود بودند که به آن‌ها وعده استخدام داده شده بود اما پس از فروکش کردن کرونا، از کار بیکار شدند و علی‌رغم نیاز به این نیروها، هنوز به کار بازنگشته‌اند و در تلاش برای بازگرداندن این نیروها به کار هستیم. بحث استاندارد نیروی انسانی نیز از سایر مسائل مورد پیگیری ماست.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های انجام شده و استاندارد کشورمان، باید 2.5 نفر نیرو از گروه پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در هر 24 ساعت داشته باشیم که این گروه پرستاری شامل بهیاران، فوریت‌های پزشکی، کارشناسان هوشبری و اتاق عمل و پرستاران و … است؛ 1.8 نفر از این نیروها باید نیروی دانشگاهی و 0.7 نفر نیز باید نیروی غیردانشگاهی باشند اما این عدد الان 0.8 نفر به ازای هر تخت بیمارستانی است!
میرزابیگی خاطرنشان کرد: اعطای فوق‌العاده خاص از مسائل مورد پیگیری ماست. وزارت بهداشت بودجه خوبی برای بیماران خاص و صعب‌العلاج اختصاص داده و از دولت درخواست داریم که آسیب‌دیدگان جامعه پرستاری که در بخش‌های شیمی‌درمانی، کرونا و … دچار برخی بیماری‌ها شده‌اند را تحت پوشش این صندوق قرار دهند. رایزنی‌های اولیه را با سازمان بیمه سلامت انجام داده‌ایم و امیدواریم در بعد سلامت، آرامشی در جامعه پرستاری ایجاد کنیم.
وی با اشاره به دستاوردهای سازمان نظام پرستاری تشریح کرد: در دوره پنجم سازمان نظام پرستاری، نخستین کاری که انجام شد انحلال طرح قاصدک بود که ترکیبی از اضافه‌کار و کارانه پرستاران بود اما به عنوان کارانه به پرستاران پرداخت می‌شد که نوعی ظلم به پرستاران بود؛ الان اضافه کار و کارانه به صورت جداگانه پرداخت می‌شود؛ کاهش فاصله پرداخت معوقات پرستاران نیز از دستاوردهای دوره پنجم سازمان بوده است؛ اعطای امتیازات فصل دهم، اعطای فوق‌العاده ویژه، پیگیری اعطای مجوزهای استخدامی، عملیاتی کردن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری پس از 15 سال از دیگر اقدامات و دستاوردهای این دوره سازمان بوده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا