اجتماعیاخبار استخدامپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهرویدادهاشرکت های خلاقشرکتهای دانش بنیان

برگزاری سه نمایشگاه همزمان پژوهش و فناوری؛ رشته های علوم انسانی و علوم پایه حمایت می شوند

معاون پژوهشی وزارت علوم و رئیس ستاد ملی «هفته پژوهش»، با اعلام برنامه‌های این هفته، از برگزاری همزمان نمایشگاه‌های «ایران ساخت»، «دستاوردهای پژوهش و فناوری» و «تستا» خبر داد و گفت: علاوه بر وزارت علوم و معاونت علمی رییس جمهور، وزارتخانه‌های دیگر هم در این نمایشگاه‌ها حضور خواهند داشت.


به گزارش بازارکار، پیمان صالحی در نشست خبری هفته پژوهش و فناوری ۱۴۰۱ با اشاره به برنامه های استانی و ملی هفته پژوهش اظهار داشت: هفته استانی پژوهش و فناوری از ۱۲ تا ۱۷ و هفته ملی از ۱۹ تا ۲۵ آذر ماه برگزار می شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: امسال سعی کرده ایم که ماه آذر طعم پژوهش و فناوری داشته باشد و بیشتر دانشگاه های کشور زودتر از ۱۲ آذر فعالیت های پژوهشی را آغاز کرده اند.

استانداران نقش آفرین هفته پژوهش و فناوری

دبیرکل شورای عالی عتف با اشاره به دستورالعمل هفته پژوهش تاکید کرد: رئیس ستاد، «استاندار» و دبیر ستاد «رئیس دانشگاه معین» هر استان است.

رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تاکید کرد: طبق شیوه نامه ای که داریم هر ساله بر اساس مقتضیات موجود بروز می شود و برنامه های پژوهشی در استان‌ها به استانداران ابلاغ می شود. در استان‌ها استانداران محور ریاست هفته پژوهش و فناوری هستند و این مسئولیت را بر عهده دارند.

صالحی بیان کرد: به منظور همکاری و هم افزایی بیشتر روز ۱۵ آبان در جلسه شورای معاونان وزارت کشور با حضور وزیر علوم هماهنگی های لازم برای چگونگی استفاده از ظرفیت استانداری ها برگزار شد و مکاتبه هایی را وزارت علوم و مکاتبه هایی را وزارت کشور انجام دادند تا هماهنگی ها در سطح استان ها انجام شود.

وی افزود: طبق توافق نامه موجود، ابلاغ دستورالعمل برگزاری هفته پژوهش و فناوری در استان های کشور بخش های متنوعی دارد.

رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تاکید کرد: هماهنگ کرده ایم تا جشنواره های ویژه ای در استان‌ها به مناسبت هفته پژوهش برگزار شود. بسیاری از موضوعات در استان‌ها برگزار می شود و برخی فعالیت های ملی نتیجه فعالیت های استانی است یعنی برگزیدگان استانی در استان‌ها حضور پیدا می کنند. در هر استان پژوهشگران برگزیده شناسایی می شوند و از آنها تقدیر می کنیم.

صالحی افزود: امسال سعی کرده ایم طعم جشنواره های پژوهشی دانش آموزی و دانشجویی افزایش یابد و تنها مختص دانشگاه ها و آموزش عالی نباشد. همچنین نمایشگاه های دستاورد پژوهش و فناوری در استان‌ها برگزار می شود که رئیس پارک علم و فناوری استان در آن حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه هفته پژوهش از ۱۹ تا ۲۵ آذر است گفت: خیلی مهم است در سطح کشور بتوانیم افراد متخصص و افراد عامه درباره دستاوردهای فناوری اطلاعات خود را کسب کنند و در این زمینه همکاری های خوبی با صدا و سیما انجام شده که در هفته پژوهش در اختیار عموم جامعه قرار خواهند گرفت.

رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تاکید کرد: حوزه آموزش و پرورش از نظر آموزش های علمی، دستاوردها و تعلیم و تربیت برای وزارت علوم بسیار مهم است؛ بنابراین باید ارتباط آموزش و پرورش و آموزش عالی را تقویت کنیم تا تعاملی باشد که این ارتباط در برخی نقاط آغاز شده و گسترش یافته است. بنابراین یک روز ویژه با عنوان مدرسه آینده سازان خلاق برای آموزش و پرورش در نظر گرفته ایم که با حضور وزیر علوم و آموزش و پرورش زنگ پژوهش در مدارس کشور به صدا درخواهد آمد.

لزوم توجه به رشته های علوم انسانی و علوم پایه 

صالحی افزود: اگر به رشته های علوم انسانی و علوم پایه به عنوان ارکان دانشجویی و اقتصاد دانش بنیان توجه نداشته باشیم در آینده متضرر خواهیم شد. در سال های گذشته مشکلاتی در زمینه کم اقبالی دانشجویان به این رشته ها داشته ایم و خیلی مهم است که سیاست گذاری کشور به سمتی پیش رود تا نخبگان اقبال ویژه به حوزه های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم پایه داشته باشند.

وی از برگزاری جشنواره های مختلف مانند جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری در استان ها خبر داد و افزود: سعی کردیم حضور دانش آموزان امسال در جشنواره های پژوهش و فناوری پررنگ تر باشد. نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری در استان ها توسط پارک علم و فناوری استان برگزار می شود و رئیس پارک دبیر نمایشگاه است.
صالحی تصریح کرد: هفته پژوهش امسال، برای ما زمان اطلاع رسانی در مورد دستاوردهای علمی و فناوری کشور است. از این جهت برنامه های تقدیر از دستاوردهای پژوهشی در مدارس مهم است و روز دوم این هفته یعنی ۲۰ آذر وزیر علوم و وزیر آموزش و پرورش زنگ پژوهش را در یک مدرسه می زنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر توجه بر علوم پایه و علوم اجتماعی گفت: روز سوم این هفته به نام «علوم انسانی و علوم پایه- ارکان اقتصاد دانش بنیان» نام گرفته است تا بتوانیم توجه داوطلبان را بار دیگر به این علوم جلب کنیم.

اشتغال ۱۱۰ هزار نفر در واحدهای فناور پارک های علم و فناوری
به گفته صالحی روز چهارم روز «دانشگاه، مبدأ تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» است که مجموعه فعالیت های علمی را در دانشگاه ها و پارک ها دربرمی‌گیرد، ۵۱ پارک علم و فناوری و اشتغال ۱۱۰ هزار نفر در واحدهای فناور پارک های علم و فناوری اهمیت دانشگاه ها را نشان می دهد.
وی ادامه داد: تجلیل از اندیشمندان و پژوهشگران جوان در روز ۲۱ آذر توسط «بنیاد جمیلی» با نگاه ویژه به علوم پایه برگزار می شود و از دستاوردهایی حمایت می شود که قابلیت تجاری سازی دارند.
صالحی با اشاره به هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش گفت: روزهایی هماهنگ شده تا دانش آموزان به همراه والدین خود از دانشگاه ها بازدید کنند. با همه دانشگاه ها برای این فعالیت هماهنگ شده تا خانواده ها دید واقعی نسبت به دانشگاه ها و موضوعات دانشی پیدا کنند. این برنامه برای روزهای مختلف در هفته پژوهش و فناوری هماهنگ شده است.
وی در مورد نشست های هفته پژوهش و فناوری نیز توضیح داد: نشست مدیران صنعت در حاشیه نمایشگاه برگزار می شود. مدیران ارتباط صنعت و دانشگاه با توجه به قوانین جهش دانش بنیان و معافیت از مالیات، باید هماهنگی بیشتر با صنایع داشته باشند و هدف از این نشست ها رسیدن به این هماهنگی ها است.
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به افزایش تعداد قراردادهای ارتباط صنعت و دانشگاه در یک سال اخیر، ادامه داد: قراردادهای ارتباط با صنعت در سال ۱۴۰۰ از مرز ۱۰ هزار قرارداد و به ارزش چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان عبور کرد.
صالحی در مورد فعالیت انجمن های علمی نیز گفت: تعداد انجمن های علمی در ایران از تعداد متوسط انجمن های علمی دنیا بیشتر است و ما باید فعالیت این انجمن ها را بازنگری کنیم.
دبیرکل شورای عالی عتف با تاکید بر استفاده از ظرفیت انجمن های علمی تاکید کرد: برای اولین بار در این نمایشگاه‌ها فضای گسترده ای به انجمن های علمی داده شده است تا دستاوردهای خود را عرضه کنند.
علاوه بر بازدیدهای دانش آموزی بازدیدهای علمی دانشجویان هم در هفته پژوهش افزایش می یابد.
روز شمار هفته پژوهش 
اسامی روزهای هفته پژوهش و فناوری:
۱۹ آذر؛ جهاد تبیین و دستاوردهای علمی و فناوری
۲۰ آذر؛ مدرسه و آینده سازان خلاق
۲۱ آذر؛ علوم انسانی و علوم پایه – ارکان اقتصاد دانش‌بنیان
۲۲ آذر؛ دانشگاه، مبدا تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین
۲۳ آذر؛ پژوهش و فناوری، بنیان مرجعیت و دیپلماسی علمی
۲۴ آذر؛ دانشمندان و سرآمدان علم؛ پیشران پژوهش و فناوری

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا