پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهرویدادها

معاون پژوهشی وزارت علوم: هفته پژوهش از ۱۹ آذرماه آغاز می‌شود/ ضرورت توجه به رشته‌های علوم انسانی و پایه

معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: امسال هفته پژوهش ۱۹ تا ۲۵ آذرماه برگزار خواهد شد.

به گزارش بازارکار، پیمان صالحی در نشست خبری به مناسبت هفته پژوهش گفت: در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین هستیم و همواره مقام معظم رهبری حمایت های ویژه ای از پژوهش داشته اند و امروز هم گزارش کاملی از وضعیت پژوهشی و فناوری کشور به رئیس جمهور ارائه شد.
وی تصریح کرد: همواره در هفته پژوهش و فناوری در دو هفته پیاپی برنامه های استانی و ملی داریم و با اعلام ستاد پژوهش و فناوری برنامه های پژوهشی در سطح استانی از ۱۲ تا ۱۷ آذر و از ۱۹ تا ۲۵ آذر هفته پژوهش فناوری ملی برگزار می‌کنیم که بیشتر برنانه های ما معطوف به حضور در نمایشگاه و برنامه های جانبی است.
معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: امسال سعی کرده ایم که ماه آذر طعم پژوهش و فناوری داشته باشد و بیشتر دانشگاه های کشور زودتر از ۱۲ آذر فعالیت های پژوهشی را آغاز کرده اند. از آنجایی که جشنواره حرکت و انجمن های علمی دانشجویی پیش‌نیاز برخی از جشنواره های ماست در حال اجراست؛ بنابراین وزارت علوم توانسته با همکاری معاونت های ذی ربط برخی فعالیت های پژوهشی را از ابتدای آذر آغاز کند.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تاکید کرد: طبق شیوه نامه ای که داریم هر ساله بر اساس مقتضیات موجود بروز می شود و برنامه های پژوهشی در استان‌ها به استانداران ابلاغ می شود. در استان‌ها استانداران محور ریاست هفته پژوهش و فناوری هستند و این مسئولیت را بر عهده دارند.
صالحی بیان کرد: به منظور همکاری و هم افزایی بیشتر روز ۱۵ آبان در جلسه شورای معاونان وزارت کشور با حضور وزیر علوم هماهنگی های لازم برای چگونگی استفاده از ظرفیت استانداری ها برگزار شد و مکاتبه هایی را وزارت علوم و مکاتبه هایی را وزارت کشور انجام دادند تا هماهنگی ها در سطح استان ها انجام شود.
وی افزود: طبق توافق نامه موجود، ابلاغ دستورالعمل برگزاری هفته پژوهش و فناوری در استان های کشور بخش های متنوعی دارد.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تاکید کرد: هماهنگ کرده ایم تا جشنواره های ویژه ای در استان‌ها به مناسبت هفته پژوهش برگزار شود. بسیاری از موضوعات در استان‌ها برگزار می شود و برخی فعالیت های ملی نتیجه فعالیت های استانی است یعنی برگزیدگان استانی در استان‌ها حضور پیدا می کنند. در هر استان پژوهشگران برگزیده شناسایی می شوند و از آنها تقدیر می کنیم.
صالحی افزود: امسال سعی کرده ایم طعم جشنواره های پژوهشی دانش آموزی و دانشجویی افزایش یابد و تنها مختص دانشگاه ها و آموزش عالی نباشد. همچنین نمایشگاه های دستاورد پژوهش و فناوری در استان‌ها برگزار می شود که رئیس پارک علم و فناوری استان در آن حضور دارند.
وی تاکید کرد: هفته پژوهش از ۱۹ تا ۲۵ آذر است. خیلی مهم است در سطح کشور بتوانیم افراد متخصص و افراد عامه درباره دستاوردهای فناوری اطلاعات خود را کسب کنند و در این زمینه همکاری های خوبی با صدا و سیما انجام شده که در هفته پژوهش در اختیار عموم جامعه قرار خواهند گرفت.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تاکید کرد: حوزه آموزش و پرورش از نظر آموزش های علمی، دستاوردها و تعلیم و تربیت برای وزارت علوم بسیار مهم است؛ بنابراین باید ارتباط آموزش و پرورش و آموزش عالی را تقویت کنیم تا تعاملی باشد که این ارتباط در برخی نقاط آغاز شده و گسترش یافته است. بنابراین یک روز ویژه با عنوان مدرسه آینده سازان خلاق برای آموزش و پرورش در نظر گرفته ایم که با حضور وزیر علوم و آموزش و پرورش زنگ پژوهش در مدارس کشور به صدا درخواهد آمد.
صالحی افزود: اگر به رشته های علوم انسانی و علوم پایه به عنوان ارکان دانشجویی و اقتصاد دانش بنیان توجه نداشته باشیم در آینده متضرر خواهیم شد. در سال های گذشته مشکلاتی در زمینه کم اقبالی دانشجویان به این رشته ها داشته ایم و خیلی مهم است که سیاست گذاری کشور به سمتی پیش رود تا نخبگان اقبال ویژه به حوزه های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم پایه داشته باشند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا