پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

طرح ساماندهی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور  ( با صدور کد شناسایی مربیان،ID)

رئیس سازمان فنی و حرفه ای از طرح ساماندهی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور  ( با صدور کد شناسایی مربیان،ID) خبر داد.

بمنظورارتقاء شأن و منزلت حرفه‌ای، هویت‌بخشی و افزایش سطح توانمندی مربیان شاغل در سازمان  آموزش فنی و حرفه ای کشور و افزایش اثربخشی  و کارایی با کیفیت بخشی به آموزش‌های مهارتی و  اعتباربخشی به گواهینامه‌های مهارتی سازمان، طرح ساماندهی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور  ( با صدور کد شناسایی مربیان،ID) ، تهیه و تدوین گردیده است.

به گزارش بازارکار، دکتر غلامحسین حسینی نیا رئیس سازمان فنی و حرفه ای در نشست خبری امروز خود گفت: مربیان به عنوان یکی از ارکان اصلی آموزش، پشتيبان و مجري آموزش‌های مهارتی می باشند و در راستای توانمندسازی مخاطبان نقش کلیدی را ایفا می‌نمایند. توسعه و تحولات فناوری‌ها و مشاغل در عصر حاضر و تنوع نیازهای آموزشی بازارکار، صنایع و بنگاه‌های اقتصادی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را با طیف گسترده‌ای از تقاضاهای جدید مواجه نموده است. تأمین این تقاضاها مستلزم تدوین برنامه آموزشی و تدارک مولفه‌های اصلی برای ارائه خدمات آموزشی است که یکی از مهم‌ترین آنها تامین و تربیت مربیان دارای صلاحیت‌های حرفه‌ای می‌باشند.

وی افزود: بر این اساس سازمان در نظر دارد ضمن شناسایی و هویت‌بخشی به همه مربیان، استادکاران و علاقمندان به حرفه مربیگری مربیان آموزش های مهارتی را سطح بندی نماید. تعیین سطوح مختلف آموزشی برای مربیان به نحوی است که هر مربی متناسب با توانمندی‌های تخصصی، حرفه‌ای و شایستگی‌های فردی و اجتماعی می‌تواند در یکی از سطوح (مربی پایه، مربی سطح 3، ارشد مربی و استاد مربی) قرار گیرد. مبنای سطح‌بندی بر اساس سند حرفه مصوب سازمان می‌باشد. در این سند طبقه‌بندی استانداردهای آموزشی سازمان به ترتیب بر اساس خوشه، گروه، حرفه، شغل و شایستگی  صورت گرفته است. پس از سطح بندی به هر مربی کد شناسایی(ID) اختصاص داده می شود. کدکاربری است که بصورت الکترونیکی و یا کاغذی توسط مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای به منظور شناسایی، سطح‌بندی، بهره‌مندی از خدمات و مزایای مدنظر جهت مربیان در چهار سطح تعیین شده صادر می‌گردد. دارندگان این کد می‌توانند در صورت نیاز در همه واحدهای آموزشی وابسته به سازمان(دولتی و غیردولتی) بر اساس قوانین و مقررات بکارگیری شوند.. با صدور کد شناسایی مربیان (ID) برای آنان، بانک اطلاعاتی منسجم و یکپارچه‌ای را برای درج مشخصات فردی و قابلیت‌های حرفه‌ای مربیان ایجاد نماید تا مجریان آموزش و بنگاه‌های اقتصادی، صنایع و صنوف بتوانند از این اطلاعات برای اجرای مطلوب دوره‌های آموزش مهارتی بهره‌برداری نمایند.

دکتر حسینی نیا افزود: این طرح شامل کلیه مربیان با وضعیت استخدامی رسمی، پیمانی، حق‌التدریس، تابع قانون کار، قراردادی، درون و برون سازمانی و مربیان فعال در آموزشگاه‌های آزاد، استادکاران و کارشناسان و صاحبنظران صنایع و صنوف(مشاغل آزاد) که تمایل دارند صلاحیت‌های آنها برای مربیگری سنجیده شده و کد شناسایی مربی(ID) را دریافت نمایند.

او تصریح کرد: اجرای طرح مذکور منجر به ایجاد وحدت رویه در شناسایی، سطح‌بندی و انتخاب مربیان مراکز دولتی و آموزشگاه‌های آزاد،  ساماندهی مربیان بر اساس قابلیت‌های تخصصی و حرفه‌ای با ایجاد بانک اطلاعات مربیان، پاسخگویی به نیازهای جدید بنگاه‌های اقتصادی با شناسایی و معرفی ظرفیت‌های متنوع مربیگری، زمینه‌سازی اجرای طرح رتبه‌بندی مربیان سازمان از طریق سطح‌بندی مربیان، استقرار و توسعه نظام شایستگی مربیان، آموزش‌پذیری، افزایش انگیزه شرکت در دوره‌های آموزشی و ارتقاء توانمندی‌های علمی و مهارتی مربیان، توسعه مشارکت مربیان در فرایندهای بهسازی برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی سازمان و ساماندهی دوره‌های آموزشی مرکز تربیت مربی متناسب با مسیر ارتقاء حرفه‌ای مربیان، خواهد گردید.

حسینی نیا در پاین خاطرنشان کرد: ثبت نام از طریق سامانه سام که توسط مرکز تربیت مربی و پژوهش های آموزش فنی و حرفه ای طراحی شده است.، انجام می پذیرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا