اجتماعیدسته‌بندی نشده

افزایش آمار بیکاری البرز در سه ماه آخر سال ۱۴۰۰

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ را ۹.۷ درصد عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالله دارایی در کارگروه اشتغال البرز افزود: امسال مقرر شد دستگاه‌های اجرایی نسبت به ایجاد اشتغال بر اساس ۶۰ هزار شغل اقدام کنند که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و دستور استاندار به ۱۲۰ هزار شغل افزایش یافت.
وی افزود: بر اساس اطلاعات مرکز آمار میانگین کل نرخ بیکاری در پاییز ۸.۳ درصد و در پایان زمستان ۱۰.۷ درصد و میانگین کل سال ۱۴۰۰، ۹.۷ درصد بوده است. نرخ مشارکت نیز ۳۹.۶ درصد بوده است.
وی دلیل عمده افزایش نرخ بیکاری را خروج نیروی کار به دلیل عدم کفایت دستمزد در شش ماه دوم به خصوص با شروع دی ماه دانست و گفت: در بهمن ماه ۳۳۰ هزار بیمه شده اجباری داشتیم که در پایان اسفند به ۳۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است. علاوه بر این برخی مشاغل ناپایدار مانند مشاغل خدماتی و صنوف در انتهای فصول با رکود مواجه می‌شوند.
دارایی ادامه داد: بر اساس تعهد ۶۰ هزار شغل، تقسیمات بین دستگاه‌ها انجام شد. کمیته امداد علاوه بر تعهد اصلی متعهد شد ۱۳ هزار شغل ایجاد کند و برای عمل به آن ملزوماتی چون وام و تسهیلات را درخواست کردند. کمیته امداد از ابتدای سال تاکنون سه هزار و ۴۵۷ شغل را ثبت کرده است.مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز تعهد شغلی دانشگاه علوم پزشکی در سال ۱۴۰۱ را دو هزار شغل عنوان کرد که تا کنون ۲۰۵ شغل آن عملی شده است. همچنین جهاد کشاورزی استان تعهد ۴ هزار شغل را داشته که ۱۲۸ شغل تا کنون ثبت کرده است.
دارایی افزود: تعهد صندوق کار آفرینی امید یک هزار و ۳۵۰ شغل بوده که ۱۱۸ مورد ثبت شده است. تعهد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز ۸۸۰ شغل بوده که ۴۵ شغل ثبت شده است.
وی عمده ایجاد اشتغال را بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت با تعداد ۲۵ هزار شغل دانست و گفت: تاکنون ۵۱ شغل در این سازمان ثبت شده است.این اعداد از سامانه ملی رصد احصا شده است. دارایی نکته حائز اهمیت را ثبت اشتغال انجام شده توسط ارگان ها در سامانه رصد دانست و گفت: این ثبت در نرخ اشتغال استان تاثیر بسزایی دارد و باید توسط دستگاه ها انجام شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا