هرمزگانهرمزگان- سردبیر

ایجاد بیش از ۸۰۰۰ فرصت شغلی جدید در مناطق آزاد کشور

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در راستای تحقق شعار سال از ایجاد بیش از ۸ هزار فرصت شغلی جدید به صورت مستقیم و غیرمستقیم در مناطق آزاد کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور اظهار کرد: افتتاح این طرح‌ها در راستای تحقق شعار سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین سبب ایجاد بیش از ۸ هزار فرصت شغلی جدید به صورت مستقیم و غیرمستقیم در مناطق آزاد کشور می‌شود.
محمد با اشاره به سرمایه گذاری خارجی به مبلغ ۱۶۳ میلیون دلار در مناطق آزاد کشور گفت: تحقق ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی با مشارکت ۹۰ درصدی بخش خصوصی از دستاوردهای مهم مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود.
وی این طرح‌ها را شامل ۳۹ طرح صنعتی، ۳۹ طرح عمرانی و ۴ طرح کشاورزی با سرمایه‌گذاری بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال «بخش دولتی و خصوصی» عنوان کرد.
سعید محمد با اشاره به فعالیت ۸ منطقه آزاد تجاری و صنعتی و اضافه‌شدن ۷ منطقه‌ی دیگر با تصویب دولت و مجلس و تأیید شورای نگهبان در سال گذشته، گفت: تعداد ۳۳ منطقه ویژه اقتصادی در حال فعالیت هستند که ۳۶ منطقه ویژه‌ دیگر نیز در حال پیگیری است.
محمد با بیان این که در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ۶۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه صورت گرفته است، گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی و مناطق آزادا کشور به ترتیب ۱۴۸ و ۱۵ میلیون دلار محقق شده است.
وی با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری ۱۰ درصدی دولت در طرح‌ها و با تاکید بر این‌که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ۹ برابر به‌ازای هر یک درصد سرمایه‌گذاری دولت بوده است، افزود: بیش از ۴۰ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت‌ها و پروژه‌های عمرانی مناطق آزاد توسط خود این مناطق در سال ۱۴۰۰ تخصیص یافته و این مهم سبب تحول در حوزه‌هایی مانند حمل و نقل، عمران، منطقه‌ای، گردشگری و صنعت و معدن شده است.
محمد با اشاره به ۵۳۱ هزار شغل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، گفت: ۲۵۰۰ واحد تولیدی فعال و ۴۷ هزار واحد دیگر و ۲ هزار و۳۰۰ واحد خدمات تخصصی در حوزه‌های مختلف نیز در این مناطق مستقر هستند.
وی ارزش تولیدات مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی را در مجموع ۵۹۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: صادرات از مبدا مناطق آزاد در سال ۱۴۰۰ نیز برابر با مبلغ یک میلیارد و صد میلیون دلار و در مناطق ویژه اقتصادی ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار؛ و در مقابل ارزش واردات به مناطق آزاد در همان زمان برابر با ۱ میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار و به مناطق ویژه ۳ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار بوده است.
محمد، میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در سال ۱۴۰۱ را بیش از سال گذشته پیش‌بینی کرد و ادامه داد: بیش از ۴۴۶ واحد دانش‌بنیان در مناطق آزاد در حال فعالیت هستند.
وی همچنین از بازگشت ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار مربع از اراضی تصرف شده توسط سوداگران به ارزش بیش از ۸۳ میلیارد تومان به بیت‌المال در شش ماهه‌ی دوم سال گذشته خبر داد و افزود: در سال جاری نیز این اقدامات ادامه دارد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور، با تاکید بر رشد ۳۰ درصدی گردشگر به نسبت پیش از کرونا، ادامه داد: تعامل گسترده با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و دیگر نهادهای کشوری نیز از دیگر دستاوردهای ارزشمند این مناطق در سال گذشته بوده که سبب رشد مناطق در حوزه‌های مختلف شده است.
سعید محمد با اشاره به برنامه‌های راهبردی سال‌های ۱۴۰۱، ۱۴۰۳ و ۱۴۰۷، از راه‌اندازی طرح‌های عمرانی در پنج منطقه به ارزش ۶۱ هزار میلیارد دلار خبر داد و تصریح کرد: این طرح‌ها اشتغال ۲۳۰۰ نفر به طور مستقیم و ۵۷۰۰ نفر به طور غیرمستقیم را به دنبال خواهد داشت.
وی در پایان با تاکید بر اهمیت تبیین نقش و جایگاه مناطق آزاد در تصمیم‌گیری‌های کشوری تصریح کرد: لازم است در سیاست‌های اقتصادی کلان دولت سیزدهم و سند تحول نسبت به مناطق آزاد بازنگری شود و ماده ۶۵ و استقرار آن در ماده ۲۷ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در دستور کار قرار گیرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا