پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

معاونت امور تعاون وزارت کار و بنیاد علوی تفاهم نامه امضاء کردند

در راستای محرومیت زدایی از یکهزار  در سراسر کشور روستا، معاونت امور تعاون وزارت کار و بنیاد علوی تفاهم نامه امضاء کردند.

در راستای محرومیت زدایی از یکهزار  در سراسر کشور روستا، معاونت امور تعاون وزارت کار و بنیاد علوی تفاهم نامه امضاء کردند.

به گزارش خبرنگار بازارکار،  تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل بنیاد علوی در زمینه محرومیت‌زدایی از مناطق روستایی کشور به امضاء رسید.

دکتر مسکنی معاون امور تعاون وزارت تعاون در این مراسم با اشاره به اینکه  بر اساس این تفاهم‌نامه برای محرومیت‌زدایی از هزار روستا در مناطق محروم و اشتغال‌زایی توسط تعاونی‌ها اقدام می‌شود تصریح کرد: امسال ۵۳۵۸ شرکت تعاونی برای دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی در سامانه کارا وزارت تعاون ثبت‌نام کردند و تا کنون ۹۳۸ طرح تعاونی به مبلغ بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند که میانگین تسهیلات برای هر شرکت تعاونی ۱۰۷۵ میلیون تومان بوده است.

سهم تعاون از تولید ناخالص داخلی کشور به ۲۵ درصد برسد

وی با اشاره به اینکه سهم تعاون در اشتغال روستایی کشور در حال حاضر ۷ درصد است اظهار داشت: در حالی که طبق سیاست‌های کلی در برنامه پنجم باید سهم تعاون از تولید ناخالص داخلی کشور به ۲۵ درصد برسد.

مهدی مسکنی با اشاره به اینکه بنیاد علوی جزء دستگاه‌هایی است که در زمینه محرومیت‌زدایی صاحب الگو و حرف است یادآور شد: بنیاد علوی الگوی خود را از قلعه‌گنج با محوریت محرومیت‌زدایی را شروع کرد و در حال حاضر در ۵۲ منطقه کشور اجرای محرومیت‌زدایی را بر عهده دارد. در نوار زاگرس در بخش محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زایی به وسیله تعاونی‌ها ساختار تعاون به عنوان بستر حقوقی ایجاد اشتغال به شمار می‌رود و امروز می‌خواهیم در این مسیر با کمک بنیاد علوی و با بکارگیری گروه‌های جهادی چه آنهایی که با بنیاد علوی کار می‌کنند و یا گروه‌های جهادی خارج از آن بحث محرومیت‌زدایی در هزار روستا را آغاز کنیم و امیدواریم ۳۷ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار را بتوانیم تحت پوشش قرار دهیم.

معاون تعاون گفت:‌ توجه به اقتصاد روستایی گام مهمی برای ماندگاری مردم در روستاها است و هم اکنون آزادسازی یارانه‌ها فضای رقابتی و بدون رانت در روستاها ایجاد کرده است.

مسکنی همچنین گفت: محرومیت‌زدایی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و توانمندسازی محرومین توسط بهزیستی برای توانخواهان اجرا می‌شود اما الگوی ما بر اساس قرارگاه پیشرفت و آبادانی بسیج و سپاه با همکاری بنیاد علوی و بنیاد برکت است و اولین نهادی که در این زمینه الگو ارائه کرد بنیاد علوی در قلعه‌گنج است.

مدل تعاون یک الگوی ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال و محرومیت‌زدایی است

وی همچنین گفت:‌ بانک رسالت و استانداری خراسان رضوی هم به عنوان معین مدلی ایجاد کردند و الگوهای محرومیت‌زدایی در روستاهای خراسان اجرا شد. برخی از گروه‌های جهادی در بخش تسهیل‌گری ضعیف بودند در دوره جدید تلاش می‌کنیم آنها را تقویت کنیم. گروه‌های جهادی در ۱۶ منطقه محروم شکل گرفتند همچنین قرارگاه پیشرفت و آبادانی در بسیج مستضعفین آغاز شده که توجه آنها به سمت دهستان‌ها معطوف است و تنها جایی که در شهرستان‌های محروم کار می‌کند بنیاد علوی است.

معاون تعاون گفت:‌ در راستای مدل گروه‌های مردمی برای محرومیت‌زدایی ساختار تعاونی بستر قانونی برای محرومیت‌زدایی ایجاد کرده است و مدل تعاون یک الگوی ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال و محرومیت‌زدایی است و حتما این مدل مطالعه شده و برنامه‌ریزی شده است.

مسکنی همچنین گفت:‌ پنج الویت علمی،‌ آموزشی، اشتغال، کارهای عمرانی، فرهنگ، بهداشت و آسیب‌های اجتماعی مدنظر قرار می‌گیرند که محور اصلی آن معیشت روستائیان و بیکاری جوانان است.

وی همچنین تأکید کرد: زنجیره ارزش و برند برای الگوی محرومیت‌زدایی در روستاها تعریف می‌شود.

معاون تعاون همچنین با اشاره به شعار سال گفت: استفاده از دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و استفاده از نخبگان مدنظر قرار می‌گیرد.

مسکنی این نکته را هم گفت: در هفته تعاون امسال در شهریور ماه گزارشی از پیشرفت تفاهم‌نامه‌ها و اقدامات انجام شده را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

هدف ما هم‌افزایی برای توسعه اقتصاد در روستاها با همکاری تعاون است

در ادامه این نشست همچنین وحید خاوه‌ای مدیرعامل بنیاد علوی نیز گفت:‌ هدف ما هم‌افزایی برای توسعه اقتصاد در روستاها با همکاری تعاون است و کارگروهی که تشکیل می‌دهیم در واقع حلقه مفقوده بین اشتغال و تعاون بوده است که شکل می‌گیرد.

وی تأکید کرد:‌ اگر محرومیت‌زدایی در جاهایی موفق نبوده یا آموزش وجود نداشته و یا اینکه فضای کار تعاونی و گروهی نیست و زحمات فردی کشیده می‌شود در حالی که اگر کار گروهی و در بستر تعاونی انجام شود مردم روستاها هم به کار گروهی باور پیدا می‌کنند و توان آنها هم‌افزایی پیدا می‌کند.

 

مدیرعامل بنیاد علوی گفت: ۵۰ منطقه در زمینه محرومیت‌زدایی شناسایی شده افرادی آموزش دیده‌اند و اگر ما پلتفرم و ساختار مناسبی در اختیار گروه‌های جهادی قرار دهیم موجب هم‌افزایی می‌شود و ما از ظرفیت حقوقی تعاونی‌ها استفاده می‌کنیم بنیاد علوی هم از نظر مادی و معنوی این گروه‌های جهادی را پشتیبانی می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا زنجیره ارزش برای گروه‌های محرومیت‌زدا تعریف می‌شود گفت:‌برای هر منطقه زنجیره ارزش تعریف می‌کنیم این زنجیره ارزش در مناطق کویری ممکن است خود تولید آب باشد یا احیای قنوات که سرمایه‌ای از سال‌های قبل در آن انجام شده و برای احیای آن در جهت افزایش تولیدات کشاورزی و دامپروری باید اقدام کنیم.

خاوه‌ای بیان کرد: در حال حاضر ۱۵ منطقه برای محرومیت‌زدایی شناسایی شده و به اندازه کافی روستای محروم و فضا برای کار وجود دارد در مناطقی وقتی وارد می‌شدیم کسی با هم کار نمی‌کرد اما بعد از حضور بنیاد علوی فضای کالبدی روستا را تغییر دادیم و کار گروهی به وسیله خود مردم روستا در زمینه‌های صنایع دستی و سایر مشاغل روستایی و همچنین ایجاد تعاونی روستایی اجرا شد.

وی گفت: پشتیبانی مالی از بنیاد علوی است و پشتیبانی حقوقی از طرف معاونت تعاون انجام می‌شود و بانک توسعه تعاون هم می‌تواند در این چرخه قرار گیرد و برای این شرکت‌های تعاونی مانند صنایع دستی یا تولید آب و برق در روستاها تسهیلاتی فراهم کند.

خاوه‌ای اضافه کرد: آماده همکاری خاص با بخش تعاون هستیم هزار روستا در مناطق محروم شناسایی شده‌اند و الگوی ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و محروم را با کمک بخش تعاون و گروه‌های جهادی و مردمی و استفاده از ظرفیت محلی و مردمی دنبال می‌کنیم.

گفتنی است “مراسم امضای تفاهمنامه همکاری مشترک بین معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بنیاد علوی با موضوع :حمایت از مشاغل خرد و خانگی در روستاها( طرح روستا پایه) با حضور مسکنی معاون محترم امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاون و مدیران و دکتر وحید خاوه ای رئیس محترم بنیاد علوی و معاونان و مدیران این بنیاد باهدف تأمین اشتغال پایدار و محرومیت‌زدایی از طریق توسعه کسب‌وکار در مناطق مرزی و کم‌برخوردار منعقد و بین طرفین رد و بدل شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا