اجتماعیاصفهاناصفهان- سردبیرتسهیلات

کشت گیاهان داروئی کم آب بر ، می تواند راه حل مناسبی برای اشتغالزایی باشد

تولید گیاهان دارویی در اصفهان در سال های اخیر با هدف تحقق اصلاح الگوی کشت و توسعه تولید محصولات کم آب بر افزایش یافته و به بیش از ٧٧ هزار تن رسیده است، اما کمبود صنایع تبدیلی به منظور فرآوری و جلوگیری از خام فروشی این محصولات از چالش های ثابت این صنعت به شمار می رود.

گیاهان دارویی از جمله صنایع زیر مجموعه کشاورزی، در کنار مصرف خوراکی و غذایی نقش ویژه‌ای در درمان و کاهش اثرات بیماری‌ها دارد، این گیاهان در سراسر جهان تولید می‌شود و مشتریان فراوانی را به خود اختصاص داده است.

بر اساس گزارش‌های وزارت جهاد کشاورزی حدود ۲۶۱ هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی اعم از گیاهان چند ساله و یک‌ساله در کشور است و پیش بینی می‌شود میزان تولید گیاهان دارویی با افزایش ۴۰ هزار تنی در سال جاری به ۵۰۰ هزار تُن برسد.

بطور کلی بیشترین سطح زیر کشت به گیاهانی چون آنغوزه، باریجه، گل محمدی، شیرین‌بیان، موسیر، زیره سیاه، کور و محصولات کم آب بر دیگر اختصاص دارد، اما در سال گذشته بالاترین میزان تولید مربوط به زیره سبز، گشنیز، رازیانه سیاه دانه، شوید و فلفل بود.

هدف گذاری برای افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور تا ۵۰۰ هزار هکتار

آنطور که مسوولان وزارتخانه می‌گویند بر اساس مصوبه سند توسعه گیاهان دارویی شورای انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۱، با مشارکت مردم و مسوولیت‌پذیری تولیدکنندگان و با داشتن یک برنامه راهبردی باید تا سال ۱۴۰۵ سطح زیر کشت را به ۵۰۰ هزار هکتار برسد.

اما در استان اصفهان که در صنایع مختلف کشاورزی از جمله پیشتازان کشور به شمار می‌رود، در زمینه گیاهان دارویی نیز ظرفیت‌های فراوانی دارد، این خطه با دارا بودن ۵۶۳ هزار هکتار، ۳.۵ درصد از اراضی کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده و با دارا بودن شرایط متنوع آب و هوایی، تولید انواع محصولات کشاورزی در آن میسر است.

بیش از ٣۵ نوع انواع گیاهان دارویی از جمله گل محمدی، زعفران، زیره سبز، زرین گیاه، زرشک، نعناع، مریم گلی، کاسنی، موسیر، رازیانه، آلوئه‌ورا و بیدمشک در این خطه کشت می‌شود و بیش از ۲۴ شرکت تخصصی فرآوری در این زمینه فعالیت می‌کنند و ۱۵ شرکت دارویی معتبر ملی در این استان از جمله مصرف کنندگان گیاهان دارویی محسوب می‌شود.

گیاهان دارویی کم آب‌بَر و مناسب برای اصفهان

از آنجا که بیشتر گیاهان دارویی از جمله محصولات کم آب بر محسوب می‌شود، گسترش کشت آنها در استان اصفهان که همواره با مشکلات آبی و با چالش خشکسالی روز افزون رو به روست، می تواند راه حل مناسبی برای افزایش تولید، بهره وری اشتغال‌زایی و همچنین کسب بازارهای کشورهای دیگر باشد.البته ذکر این نکته ضروری است که خام فروشی به دیگر کشورها یکی از معضلات صنعت گیاهان دارویی در کشورمان به شمار می‌رود که باید جای خود را به فرآوری و ارائه محصولات کامل شده نهایی به دیگر کشورها باشد تا با این اقدام بتوانیم ارزآوری بیشتر را رقم بزنیم و از سوی دیگر اشتغال زایی نیز تحقق یابد.

در همین ارتباط رییس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان نیز گفت: اصلاح الگوی کشت و حرکت به سمت تولید محصولات کشاورزی با مصرف آب کم‌بر از جمله سیاست‌های این نهاد به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر بیش از قبل به آن توجه شده است.

مهرداد مرادمند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صنعت کشت گیاهان دارویی می‌تواند در استان اصفهان با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف به خوبی پیشرفت و زمینه صادرات به کشورهای دیگر و اشتغال زایی روز افزون را فراهم کند.

به گفته وی افزایش واحدهای صنایع تبدیلی در این صنعت از جمله ضروریات آن به شمار می‌رود و حمایت تسهیلاتی از آن‌ها نیز باید بیش از قبل مورد توجه باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا