آموزش و مهارتاقتصادی و بازار سرمایهشرکتهای دانش بنیان

تلاش برای دو برابرشدن تعداد دانش‌بنیان‌ها محقق نشدن اعتبارات صندوق نوآوری از سال ۹۷ تاکنون

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه از آذرماه سال ۹۷ که بر اساس حکم ریاست جمهوری، هیات عامل این صندوق تغییر یافت، تاکنون یک ریال به اعتباران این صندوق اضافه نشده است، گفت: در زمانی که اعتبارات این صندوق ۳ هزار میلیارد دلار در نظر گرفته شد، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کمتر از ۱۰۰ شرکت بوده، ولی در حال حاضر این تعداد شرکت بالغ بر ۶۷۰۰ شرکت شده‌اند و با فرمان مقام معظم رهبری این تعداد شرکت تا پایان سال دو برابر خواهد شد؛ از این رو نیازمند افزایش سرمایه این صندوق هستیم.

به گزارش ایسنا، سیاوس ملکی‌فر امروز در رویداد خوشامدگویی ویژه شرکت‌های دانش بنیان جدید، صندوق نوآوری و شکوفایی را مولد قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان دانست و گفت: در سال ۱۳۸۷ که مزین به نام سال نوآوری شد، راه اندازی این صندوق در دستور کار مجلس قرار گرفت و پس از دو سال این صندوق به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
وی با بیان اینکه اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان برخاسته از ابلاغ این قانون است، اظهار کرد: سرمایه اولیه این صندوق ۳ هزار میلیارد دلار بوده است که قرار بود ظرف ۳ سال اعتبارات آن تامین شود؛ ضمن آنکه سالی نیم درصد از بودجه‌های عمومی به این صندوق وارد شود.
ملکی‌فر، خاطر نشان کرد: اگر این اعتبارات محقق می‌شد، سرمایه امروز صندوق نوآوری و شکوفایی به ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان بالغ می‌شد، ولی تاکنون ۲۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه این صندوق محقق شده است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق را نهادی سرمایه‌ای دانست که با سرمایه دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند، خاطر نشان کرد: این صندوق به صورت مستقل از معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و زیر نظر ریاست جمهوری فعالیت دارد. صندوق نوآوری و معاونت علمی در برخی از حمایت‌ها همپوشانی دارند و شرکت‌های دانش بنیان باید این دو نهاد را از یکدیگر تفکیک دهند تا موجب نشود که با دریافت حمایت از یکی از این نهادها، از تسهیلات نهاد دیگر جا بمانند.
ملکی‌فر، احراز دانش‌بنیانی شرکت‌ها را ماموریت معاونت علمی دانست و ادامه داد: این صندوق تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان را بر عهده دارد و در حال حاضر ۶۰ خدمت از سوی ما به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود.
اعلام لیست دانش‌بنیان‌ها به صندوق ساعت ۲۴ هر شب
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه لیست شرکت‌های دانش بنیان در ساعت ۲۴ هر شب به ما اعلام می‌شود، گفت: در هر لیست ممکن است تعدادی شرکت به لیست اضافه و تعدادی حذف شود و همچنین به ما اعلام می‌شود که هر شرکت بر اساس کدام یک از محصولات خود دانش‌بنیان شده است و ما بر اساس فعالیت‌های شرکت‌ها دو نوع حمایت به این شرکت‌ها اعطا خواهیم کرد.
ملکی‌فر، خدمات نوع یک این صندوق را تسهیلات شرکت محور عنوان کرد و توضیح داد: در این دسته از حمایت‌ها، تسهیلات ما بر اساس فعالیت‌های شرکت‌ها پرداخت می‌شود و دسته دوم نیز تسهیلاتی است که به محصولات شرکت‌های دانش بنیان اعطا می‌شود.
صندوق‌های پژوهش و فناوری بازوی دوم حمایتی
وی راه‌اندازی صندوق‌های پژوهش و فناوری را زاییده ماده ۱۰۰ قانون سوم توسعه دانست و گفت: این ماده قانونی در اوایل سال ۸۰ یعنی زمانی که دانش بنیان‌ها مطرح نبودند، به تصویب رسید. این صندوق‌ها نهادهای غیر دولتی برای حمایت از پژوهش و فناوری بدون قید “دانش‌بنیان”ها هستند و ماموریت اصلی آنها حمایت از شرکت‌ها از طریق اعطای تسهیلات و VC است.
ملکی‌فر با بیان اینکه در حال حاضر ۶۹ صندوق پژوهش و فناوری در کشور راه اندازی شده است، ادامه داد: از این تعداد ۳۱ صندوق استانی راه اندازی شده است و در هر استان حداقل یک صندوق پژوهش و فناوری ایجاد شد.
وی صندوق‌های تخصصی و دانشگاهی را از دیگر انواع صندوق‌های پژوهش و فناوری نام برد و افزود: این صندوق‌ها در دانشگاه‌های مادر و بزرگ چون شریف، تهران، تربیت مدرس، امیرکبیر، خواجه نصیرالدین و علم و صنعت راه اندازی شده است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، کارمزد تسهیلات صندوق‌های پژوهش و فناوری را ۱۴ تا ۱۸ درصد ذکر کرد.
اعطای وام بدون چک و سفته
ملکی‌فر با تاکید بر اینکه این صندوق نیز همانند سایر کشورها، وام‌هایی بدون چک و سفته به شرکت‌های دانش بنیان اعطا می‌کند، گفت: ما هم همانند سایر کشورها تسهیلات بدون وثیقه اعطا می‌کنیم، مشروط بر آنکه شریک طرح‌ها شویم. این روند در سایر کشورها نیز اعمال می‌شود. این نحوه تامین سرمایه، به عنوان تامین سرمایه مبتنی بر بدهی است و در این روش نهاد مشارکت کننده، در سود و زیان شرکت‌ها مشارکت ندارد.
وی تامین سرمایه بلاعوض را از دیگر روش‌های تامین سرمایه دانست و اضافه کرد: برای ثبت اختراعات خارج از کشور از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌شود. برای دریافت CE مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان، برای دریافت “اَتکس” ۲۰۰ میلیون تومان، برای ثبت اختراع در امریکا ۲۰۰ میلیون تومان و برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ۱۵۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد.
عملکرد صندوق برای حمایت از دانش بنیان‌ها
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به بیان عملکرد این صندوق اشاره کرد و یادآور شد: از آذرماه سال ۹۷ که بر اساس حکم ریاست جمهوری، هیات عامل این صندوق تغییر یافت، تاکنون یک ریال به اعتبارات این صندوق اضافه نشد؛ ولی در سال ۹۶ به میزان ۲۲۵ میلیارد تومان به شرکت‌ها تسهیلات داده شد و این میزان در سال ۹۸ به ۲۸۷۲ میلیارد تومان و در سال ۹۹ به میزان ۵۳۸۸ میلیارد تومان رسید.
وی میزان تسهیلات اعطایی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۴۰۰ را ۴۷۰۹ میلیارد تومان ذکر کرد و ادامه داد: ما برای اعطای این میزان تسهیلات علاوه بر اعتبارات صندوق، اعتبارات بانک‌ها را به میدان آوردیم و در حال حاضر ۱۲ بانک برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با ما همکاری دارند.
ملکی‌فر یادآور شد: از آذرماه سال ۹۷ تا پایان اسفند ۱۴۰۰ تعداد ۳۳۳۴ فقره ضمانت‌نامه به مبلغ ۷۰۹۶ میلیارد تومان از طریق بانک‌های عامل صادر شده است و با دریافت این ضمانت‌نامه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به انعقاد بیش از ۳۵۴۸۰ میلیارد تومان قرارداد با دستگاه‌های اجرایی و کارفرمایان دولتی شدند.
این مقام مسؤول خاطر نشان کرد: در زمانی که اعتبارات این صندوق ۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد، تعداد شرکت‌های دانش بنیان کمتر از ۱۰۰ شرکت بوده؛ ولی در حال حاضر این تعداد شرکت بالغ بر ۶۷۰۰ شرکت شده‌اند و با فرمان مقام معظم رهبری این تعداد شرکت تا پایان سال دو برابر خواهد شد؛ از این رو به افزایش سرمایه این صندوق نیاز داریم.
صدور ضمانت‌نامه
معاون توسعه صندوق نوآوری صدور ضمانت‌نامه را از دیگر خدمات این صندوق به شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: ما در تلاش هستیم که شرکت‌ها بدون اینکه احساس کنند که ما حضور داریم، دریافت پول برای آنها ارزان باشد؛ از این رو با تعاملاتی که با بانک‌ها داشتیم، بانک‌ها برای صدور ضمانت‌نامه برای دانش‌بنیان‌ها با معرفی‌نامه که ما برای این شرکت‌ها صادر می‌کنیم، با بلوکه کردن ۵ درصد سرمایه، ضمانت‌نامه صادر خواهد شد.
وی اضافه کرد: با مذاکراتی که با بانک آینده داشتیم، مقرر شد میزان بلوکه شدن سرمایه شرکت‌ها ۲.۵ درصد باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا