آموزش عالیپارک های علم و فناوریپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

در گفتگو با مهر مطرح شد؛ آیین نامه «پژوهشگران مستقل» تا اواخر بهمن آماده می شود

معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به طرحی برای به رسمیت شناختن پژوهشگران مستقل گفت: آیین نامه این طرح به زودی نهایی می شود.

به گزارش بازار کار به نقل از مهر ، مهدی پاکزاد درباره طرح به رسمیت شناختن پژوهشگران مستقل که در شورای ععالی علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری می‌شود، گفت: سند تحول، دولت مردمی ما را مکلف کرده که شرایط همکاری پژوهشگران مستقل با دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی را فراهم کنیم و لازم است ضوابط و نظامات رتبه‌بندی و مالی با تأکید بر پرهیز از شرایط محدودکننده برای همکاری‌های فیمابین تدوین و توجه شود که پژوهشگر مستقل به عنوان یک حرفه و شغل، به رسمیت شناخته شود.
معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی عتف افزود: در جلسه اخیر شورای عالی عتف آقای رئیس جمهور این موضوع را مطرح کردند که برای اینکه پژوهش را از انحصار خارج کنیم و از کل ظرفیت علمی و پژوهشی در کشور استفاده کنیم لازم است که آئین نامه‌ای برای پژوهشگران مستقل نوشته شود که در این آئین نامه مراحل همکاری پژوهشگران مستقل و به رسمیت شناختن آنها تبیین شود.
پاکزاد خاطرنشان کرد: آئین نامه این طرح در دست بررسی بوده و هنوز نهایی نشده است؛ البته نسخه اولیه آئین نامه توسط تیمی که در دبیرخانه شورایی تشکیل شده، آماده شد منتها کمیسیون‌های تخصصی شورا نکاتی درباره برخی بندهای آن مطرح کردند و مجدد برگشت خورد تا اصلاح شود. در این آئین نامه آمده است که پژوهشگر مستقل شامل چه افرادی می‌شود؟ آیا حقیقی است یا حقوقی؟ و اینکه چه ملاحظاتی باید در نظر گرفته شود که در ادامه فرایند باعث ایجاد اختلاف و انحراف در کار پژوهشی نشود.
معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: در این آئین نامه جزئیاتی درباره چگونگی همکاری پژوهشگر با دستگاه‌های اجرایی تشریح شده و یا اینکه چگونه ثابت شود که پژوهشگر صلاحیت انجام کار پژوهشی در حوزه‌های مختلف را دارد.
وی افزود: به طور مثال در حال حاضر الزامی برای دستگاه‌های اجرایی وجود دارد که آنها باید پروژه‌های پژوهشی خود را یا به شرکت دانش بنیان بدهند و یا دانشگاه و نمی‌توانند با یک شخص قرار داد منعقد کنند، اما در صورتی که این آئین نامه به تصویب برسد امکان عقد قرارداد برای یک کار پژوهشی بین دستگاه اجرایی و یک پژوهشگر به وجود خواهد آمد.
پاکزاد با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های آئین نامه ساز و کار بیمه پژوهشگران مستقل است، گفت: در حال حاضر این سوال مطرح است که آیا پژوهشگر مستقل در طول سال باید بیمه شود و یا در طول دوره طرح پژوهشی بیمه برای فرد لحاظ شود؟ ما در آئین نامه به دنبال این هستیم که در این خصوص به یک نتیجه واحد برسیم و فکر می‌کنم این گزینه مناسب‌تری باشد که پژوهشگر در طول دوره‌های مختلف که طرح پژوهشی در دست دارد، بیمه شود و سرجمع آن برای سنوات فرد در نظر گرفته شود. در این رابطه با تأمین اجتماعی در حال رایزنی هستیم.
وی با اشاره به اینکه احتمالاً جلسه بعدی شورای عتف اواخر بهمن ماه با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود، گفت: در بهمن ماه این آئین نامه نهایی می‌شود و در جلسه شورای عالی عتف مطرح و تصویب خواهد شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا