پارک های علم و فناوریپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیان

وزیر بهداشت عنوان کرد: یک چهارم دانش بنیان ها در عرصه سلامت فعالند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه یک چهارم دانش بنیان ها در عرصه سلامت فعال هستند، گفت: با فعالیت دانش بنیان ها حدود ۱.۸ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی اتفاق افتاده است.

به گزارش بازار کار به نقل از وزارت بهداشت، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم افتتاح فن بازار سلامت که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، افزود: در حال حاضر شاهد موفقیت‌های بزرگ در حوزه پژوهشی و تولید داروها و موادی با فناوری بالا در حوزه سلامت هستیم.
وی با اشاره به برپایی هفتمین فن بازار ملی سلامت، تصریح کرد: در این رویداد، از کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواسته شده که جدیدترین محصولات دانش بنیان خود را عرضه کنند.
عین اللهی ادامه داد: در این نمایشگاه، ۷۸ غرفه برپا شده و حدود ۸۴۰ محصول فناورانه به نمایش درآمده است؛ با توجه به اینکه اکثر این محصولات قبلاً وارداتی بودند، تولید و عرضه آنها در داخل کشور، صرفه جویی ارزی مناسبی برایمان به ارمغان خواهد آورد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: این نمایشگاه، اولین نمایشگاه در حوزه فناوری است و زمینه رقابت دانشگاه‌ها را فراهم کرده است. دانشگاه‌ها می‌توانند نتیجه تحقیقات شأن را که منجر به فناوری شده در این گونه فضاها به منصه ظهور بگذارند.
وی افزود: معمولاً بین دانشگاه و تجارت فاصله‌ای وجود دارد تا محصولی که تولید شده بتواند به تجارت برسد، و این فرایند نیازمند سرمایه گذاری است. لذا این نمایشگاه‌ها فرصتی را ایجاد می‌کنند که افرادی که می‌توانند تجاری سازی کنند از این رویدادها بازدید کنند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص روش‌های جدید درمانی خاطرنشان کرد: امروزه، روش‌های جدیدی در علوم پزشکی به وجود آمده است؛ برای مثال، سلول درمانی و ژن تراپی از جمله علوم نوین در حوزه علوم پزشکی به شمار می‌رود.
وی با اشاره به رونمایی روش‌های جدید در زمینه سلول درمانی در مرکز رویان، گفت: در این نمایشگاه از داروهای گیاهی جدیدی که در درمان برخی بیماری‌ها مؤثر است، رونمایی شد.
عین اللهی با بیان اینکه ۲۵ درصد فعالیت دانش بنیان‌ها در حوزه سلامت و وزارت بهداشت است، یادآور شد: با فعالیت دانش بنیان‌ها حدود ۱.۸ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی اتفاق افتاده است.
وی گفت: مجوز تأسیس ۱۴ پارک علم و فناوری در شورای گسترش دانشگاه‌ها صادر شده که هر کدام از این پارک‌ها می‌توانند در زمینه تولیدات سلامت محور کار کنند. قبلاً به مقالات اهمیت زیادی داده می‌شد؛ درحالیکه امروز در معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت مقالات، به کارکرد مقالات و تأثیر آنها در تولید محصول فناورانه نیز توجه شده است.
وزیر بهداشت با اشاره به افتتاح ۷ مرکز نوآوری سلامت در سال ۱۴۰۱، گفت: کاربرد روش‌های درمانی جدید این امکان را می‌دهد تا در آینده برای بیماری‌هایی که درمان دارویی ندارند، با استفاده از روش‌های سلول درمانی و ژن تراپی، درمان امکان پذیر شود.
وی درخصوص نقش زیرساخت‌های الکترونیک و بهبود خدمت رسانی به مردم، اظهار کرد: حوزه سلامت همگام با سایر حوزه‌ها، به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌رود. در شروع کار دولت سیزدهم، نسخه نویسی الکترونیک تا ۱۰ درصد و اکنون تا بیش از ۹۰ درصد، ارتقا یافته است و به دنبال ارتقا و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت هستیم تا اطلاعات بیماران نگهداری شود.
عین اللهی گفت: نگهداری اطلاعات بیماران در بستر الکترونیک، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم در حوزه اپیدمیولوژی و پیشگیری و درمان زودهنگام بیماری‌ها اقدام کنیم و به این ترتیب می‌توانیم آینده نگری خوبی در حوزه سلامت داشته باشیم.
وی درخصوص آخرین وضعیت کرونا در کشورمان، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران، جزو موفق ترین کشورها در زمینه مهار و کنترل بیماری کرونا است و دلیل آن مشارکت مردم در امر واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تلاش شبانه روزی کادر سلامت کشور است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا