پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیان

تعیین آنتی بیوتیک مناسب برای رفع عفونت‌های بدن با محصول دانش‌بنیان ایرانی

یکی از شرکت های دانش‌بنیان محصولی نانویی را برای سنجش حساسیت دارویی و تعیین آنتی‌بیوتیک مناسب برای درمان عفونت های بدن به تولید رسانده است.

 

به گزارش بازار کار به نقل از ایسنا ، یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به تولید قرص آنتی‌بیوگرام شده است. آنتی‌بیوگرام یا آزمایش‌های حساسیت دارویی به آزمایش‌هایی گفته می‌شود که برای کشف آنتی‌بیوتیک مؤثر بر میکروب‌های مورد نظر صورت می‌گیرد.
دیسک یا قرص آنتی‌بیوگرام تولید شده در این شرکت در تیوپ‌های رنگی بر اساس خانواده آنتی‌بیوتیک‌ها تهیه شده و برای تست آنتی‌بیوگرام یا حساسیت دارویی استفاده می‌شود. کیفیت بالاتر، نتایج سریع‌تر و دقیق‌تر و سهولت استفاده از مزایای این محصول نانویی است.اریترومایسین، پنی‌سیلین، سولفونامید، تتراسایکلین و ونکومایسین جزو دسته‌ای بزرگ از داروها هستند که باعث متوقف کردن رشد باکتری‌ها (باکتریواستاتیک) یا از بین بردن باکتری‌ها (باکتریوسیدال) می‌شوند که به آن آنتی‌بیوتیک می‌گویند.
برای اینکه مشخص شود چه آنتی‌بیوتیکی روی چه باکتری‌هایی مؤثر است، از تست آنتی‌بیوگرام استفاده می‌شود و خون، مدفوع، ادرار و خلط از جمله این نمونه‌ها هستند که معمولاً آنتی‌بیوگرام روی آن‌ها انجام می‌شوند تا با استفاده از نتایج این تست، داروی مؤثر تجویز شود و بهبودی سریع‌تر صورت گیرد.
بعد از کشت نمونه دریافتی در محیط کشت مناسب، اگر شرایط مناسب باشد و باکتری در نمونه باشد، باکتری موجود در نمونه رشد خواهد کرد. بعد از رشد باکتری، رنگ‌آمیزی روی آن صورت گرفته و تست آنتی‌بیوگرام انجام می‌شود.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، برای این کار مقداری از نمونه برداشته شده و در محیط کشت آنتی‌بیوگرام کشت می‌شود، سپس دیسک‌های آنتی‌بیوگرام روی محیط کشت گذاشته شده و جواب بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بررسی می‌شود.
این شرکت دستگاه آنتی‌بیوگراف برای انجام تست‌ها نیز تولید کرده است. این دستگاه مستقل بوده و نیاز به کامپیوتر ندارد.

 

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا