دسته‌بندی نشدهسیستان و بلوچستانسیستان و بلوچستان- سردبیرنواحی و شهرک های صنعتی

افزایش ظرفیت تولید و اشتغال در شهرک ها و نواحی صنعتی استان با تربیت نیروی انسانی ماهر

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان گفت: تربیت نیروی انسانی مهارت محور یکی از مولفه های افزایش ظرفیت تولید و اشتغال در شهرک ها و نواحی صنعتی استان است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان گفت: تربیت نیروی انسانی مهارت محور یکی از مولفه های افزایش ظرفیت تولید و اشتغال در شهرک ها و نواحی صنعتی استان است.
به گزارش خبرگزاری شبستان ، نشست مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان با مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با هدف افزایش ظرفیت تولید و اشتغال در شهرک ها و نواحی صنعتی استان با تربیت نیروی انسانی ماهر برگزار شد.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان گفت: تربیت نیروی انسانی ماهر و ارتقاء مهارت های شغلی و فنی شاغلین واحدهای تولیدی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان یکی از مولفه های افزایش ظرفیت تولید و اشتغال است.
وی اظهار داشت : یکی از عمده مشکلات واحدهای تولیدی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان ، عدم دسترسی به نیروی کار ماهر و متخصص است که هزینه های هنگفتی را جهت تامین نیروی کار ماهر و یا تعمیر دستگاه ها و ماشین آلات از خارج استان می کند.
” علیرضا راشکی ” افزود : جهت مرتفع شدن این مشکلات در نشست با مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مقرر شد با بررسی های کارشناسی در زمینه امکان سنجی ، نیاز سنجی ، تقاضا محوری ، اولویت بندی رشته های شغلی و در نهایت تامین نیروی انسانی ماهر واحدهای تولیدی در محیط واقعی کار یعنی بستر کارگاه ها و کارخانه های تولیدی به آموزش و تربیت مهارت محور کارآموزان اقدام شود.
وی گفت : شرکت شهرک های صنعتی استان آمادگی کامل و تنگاتنگ خود را در برگزاری دوره های آموزشی در قالب های مشارکتی ، تفاهم نامه و الزام آور با اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان از طریق تامین و پرداخت منابع اعتباری ، مشوق های مالی و در اختیار قرار دادن فضاهای آموزشی و امکانات موردنیاز را دارد .
ایشان خاطر نشان کرد : ارائه بسته های حمایتی و تشویقی به صاحبان واحدهای تولیدی ، مشاغل و اصناف در صورت اشتغال و به کار گیری کارآموزان آموزش دیده از دیگر مزایای این برنامه می باشد.
رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان افزود : در این نشست مقرر گردید ، برگزاری دوره های آموزشی به صورت نیازسنجی و با هدف تربیت کارآموزان ماهر و ارتقاء مهارت نیروی انسانی شاغل در کارگاه های آموزشی مجاور با واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی زاهدان میرجاوه ، زاهدان کارگاهی ، کنارک و ایرانشهر به عنوان اولین اقدام اجرا و به صورت زمان بندی در سایر شهرک ها و نواحی صنعتی استان گسترش یابد.
راشکی بیان داشت : در اختیار گذاردن و فراهم کردن دفتر اداری و امکانات مربوط به آن جهت استقرار نماینده ای از اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان در شهرک های صنعتی جهت بررسی کارشناسی نیازسنجی های شغلی و مهارتی کارآموزان و کارگران شاغل در واحدهای تولیدی از دیگر تصمیمات این نشست بود.
وی یادآور شد : برگزاری برنامه مشترک فی مابین شرکت شهرک های صنعتی ، پارک علم و فنآوری و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان از طریق معرفی مشاور ذیصلاح و با نظارت پارک علم و فنآوری استان جهت بررسی نیازسنجی های آموزشی و مهارتی کارآموزان و شاغلین واحدهای تولیدی و همچنین تامین منابع مالی مورد نیاز آن توسط شرکت شهرک های صنعتی باتاکید بر کسب نتایج ملموس نیز از دیگر تصمیمات این نشست بود.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان گفت : آموزش نیروی کار ماهر و مجرب یکی ازنیازهای حال حاضر و عامل توسعه اقتصادی و صنعتی استان می باشد و متاسفانه یکی از علل عقب ماندگی استان سیستان و بلوچستان بر اساس میزان اشتغال در صنعت و تولید در مقایسه با استان های همجوار و کشور ، کمبود نیروی انسانی مهارت محور می باشد.
وی اظهار داشت : ساختار کلان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به آموزش در” همه جا و هر زمان ” در کنار فرهنگ سازی و تغییر نگاه ها و نگرش ها به آموزش فنی و حرفه ای می باشد.بر همین اساس شکل آموزش از فضاهای آموزشی رسمی و سنتی به سوی حضور میدانی و عملیاتی در مراکز تولیدی ، صنعتی و اصناف تغییر پیدا کرده است.
” جلیل شهریاری ” خاطر نشان کرد : بایست آموزش هر مهارت و شغلی در اولین گام بر اساس نیازسنجی بازار ، تقاضای واحدهای تولیدی ، نیاز منطقه ای و استانی بررسی کارشناسی و از آن نتایج ملموسی در رفع نیاز واحدهای تولیدی و مشاغل و افزایش اشتغال و کاهش بیکاری به دست آید.
وی بیان داشت : اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان از نگاه و رویکرد شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان در تامین نیروی کار ماهر و افزایش مهارت های شاغلین فعلی جهت واحدهای تولیدی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان استقبال می نماید و از آمادگی ارائه خدمات آموزشی را هم به صورت کلاس و کارگاه در محیط کارگاه ها و کارخانه ها و هم در بستر فضای مجازی را دارد.
ایشان ابراز کرد: کارآموزان می توانند در صورت موفقیت در دوره های آموزشی ، گواهی نامه معتبر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را که دارای تاییدیه استانداردهای کشوری و بین المللی است را اخذ و از امکان اشتغال در حوزه های گسترده تری بهره مند شوند.
پایان پیام/

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا