بوشهربوشهر- سردبیرپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: صدور مجوز اشتغال خانگی در استان بوشهر ۲ برابر شد

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: طی سال جاری چهار هزار و ۵۰۰ مجوز مشاغل خانگی صادر شده است که افزایش ۱۰۰ درصدی نسبت به سال قبل دارد.


به گزارش بازارکار به نقل از خبرنگار مهر، مصدق کشاورزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تعهد استان بوشهر در ایجاد اشتغال در سال ۱۴۰۱ ایجاد ۲۱ هزار و ۶۷۴ نفر شغل بوده که حسب دستور استاندار محترم تا کنون برنامه ریزی برای ۳۰ هزار نفر انجام شده است.
وی اضافه کرد: تا کنون ۲۲ هزار و ۱۰۱ فقره شغل در سامانه با برنامه ریزی و پیگیری‌های لازم بر اساس برنامه تعهد شده وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۰۲ درصد محقق شده است که تا پایان سال ۱۳۸ درصد خواهد رسید.
کشاورزی ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های خدادادی در حوزه دریا، نفت و گاز و صنایع معدنی، توسعه متوازن مناطق مختلف به ویژه مناطق کمتر برخوردار استان و اشتغال‌زایی گسترده را به دنبال دارد و تحقق این مهم نیز مستلزم ایجاد زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری های بخش دولتی و خصوصی است.
وی افزود: در ارزیابی صورت گرفته توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر در شاخص‌های عملکردی اختصاصی و عمومی با رشد ۱۵ درصدی نسبت به سال قبل رتبه برتر کشوری با اختلاف بسیار زیاد با سایر استان‌ها به خود اختصاص داد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر خاطرنشان کرد: پیشتر استاندار بوشهر به تمامی دستگاه‌های اجرایی اعلام کرده بود که الزاماً بایستی نسبت به سال قبل ارتقا رتبه داشته باشند.
تحقق تعهد اشتغال
وی ادامه داد: استان بوشهر رتبه دوم در صحت سنجی اطلاعات ثبت شده در مرحله پایش در کشور به خود اختصاص داده است.
کشاورزی بیان کرد: بر اساس تعهد اشتغال ایجاد شده رصد مستمر اشتغال ایجاد شده در سامانه رصد اشتغال کشور توسط وزارت متبوع صورت می‌پذیرد که استان بوشهر تا کنون رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است. یکی از ملاک‌های ارزیابی دستگاه‌های اجرایی استان تحقق اشتغال تعهد شده می‌باشد.
رشد ۱۰۰ درصدی مجوز مشاغل خانگی
وی گفت: طی ۹ ماهه اول امسال چهار هزار و ۵۰۰ مجوز مشاغل خانگی توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر به صورت کاملاً الکترونیکی و غیر حضوری صادر شده است که نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۱۰۰ درصدی در این بخش رو به رو بوده ایم.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از دستگاه‌های برتر و پیشتاز در استان بوشهر در خصوص صدور مجوز الکترونیکی می‌باشد.
وی ادامه داد: ۹۵ درصد از مجوزهای صادره به صورت آنی بوده و متقاضیان در کمتر از ۳۰ دقیقه مجوز خود را از سامانه مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت نمایند و این در حالی است که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از دستگاه‌های پیشتاز استان بوشهر در صدور مجوزهای الکترونیکی است.
کشاورزی از ابلاغ هزار و ۴۴۶ میلیارد تومان اعتبار از محل تبصره ۱۶ قانون بودجه به استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: ۱۸ بانک و مؤسسه‌های اعتباری مسئولیت پرداخت این اعتبارات را بر عهده دارند.
وی ادامه داد: این تسهیلات در شهرستان‌ها برای طرح‌های خود اشتغال تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان و برای طرح‌های کارفرمایی ۴ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است و با توجه به مصوبه شورای عالی اشتغال کشور و دستور ریاست جمهور هریک از بانک‌ها و یا مؤسسات اعتباری در استان‌هایی که منابع کافی برای پرداخت این تسهیلات ندارند باید از سایر استان‌ها تأمین شود و کم کاری از سوی بانک‌های تأمین کننده اعتبار پذبرفته نخواهد بود.
بوشهر قطب تعاونی‌های آبزی پروری
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر بیان کرد: بر اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با واگذاری اراضی دولتی برای طرح‌های پرورش میگو صرفاً در قالب تعاونی ظرف یک ماه جاری ۶۱ شرکت تعاونی پرورش میگو در شهرستان بوشهر تأسیس خواهد شد.
وی افزود: با درایت و راهبری مدیریت ارشد استان ۵۶ شرکت تعاونی پرورش میگو شهرستان دیلم در هفته دولت سال جاری تشکیل شد که با تشکیل تعاونی‌های پرورش میگو جزیره شیف، استان بوشهر قطب برتر در تعاونی‌های آبزی پروری کشور خواهد شد.
فعالیت ۲۵۹ تشکل کارگری و کارفرمایی
کشاورزی با اشاره به اینکه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی بنابر فصل ۶ قانون کار باید در واحدهای تولیدی تشکیل شوند تا کارگران با استفاده از این مزیت بتوانند مطالبات به حق خود را پیگیری کنند، گفت: در حال حاظر بالغ بر ۲۵۹ تشکل کارگری و کارفرمایی در استان بوشهر فعال می‌باشند.
وی تاکید کرد: در دولت سیزدهم برای اولین بار با ورود اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر در حوزه منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس جنوبی ۱۴ تشکل کارگری ایجاد شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا