کسب و کارهای نوپالرستانلرستان- سردبیر

تعیین رشد 8 درصدی در برنامه هفتم توسعه

رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور با اشاره به تعیین رشد 8 درصدی در برنامه هفتم توسعه بر لزوم بهره وری سرمایه، نیروی کار و سایر عوامل تولید تاکید کرد.

به گزارش بازار کار، جلسه بررسی پیشنهادات فعالان حوزه فناوری لرستان پیرامون فصل علم و فناوری برنامه هفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با حضور دکتر محمد خدابخشی؛ نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور، مدیران و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، دانشگاه های استان، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جهاد کشاورزی به صورت مجازی برگزار شد.

خدابخشی؛ رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور با بیان اینکه سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه توسط رهبر معظم انقلاب در شهریور سال گذشته ابلاغ شده، اظهار کرد: پیشنهادات بایستی مبتنی بر سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه باشد و پیشنهادات خارج از این سیاست‌ها نیز قابل ارائه هستند اما احتمال تصویب آنها کمتر است به همین دلیل باید تلاش کنیم احکام پیشنهادی مبتنی بر سیاست های کلی ابلاغ شده باشد.

وی با اشاره به تعیین رشد 8 درصدی در برنامه هفتم توسعه بر لزوم بهره وری سرمایه، نیروی کار و سایر عوامل تولید تاکید کرد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از خلأهای موجود در کشور ما متاسفانه عدم آشنایی کارآفرینان و مردم  با نحوه تهیه طرح های دارای توجیه اقتصادی است و این موضوع یکی از ضعف های نظام آموزشی ماست که در هیچ دانشگاه و مرکز آموزش عالی به طور مشخص و منسجم نگارش طرح های دارای توجیه اقتصادی به افراد آموزش داده نمی شود.

خدابخشی با تاکید بر اصل 48 قانون اساسی مبنی بر فراهم نمودن زمینه رشد برای مناطق مختلف کشور به فراخور استعدادهای موجود در آن مناطق، ابراز امیدواری کرد با بررسی پیشنهادات این جلسه، قانون موثری جهت توسعه متوازن کشور تدوین شود.

لزوم بازنگری در آیین نامه ارتقا اعضای هیات علمی در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان

در ادامه فرهاد نامداری؛ رئیس پارک علم و فناوری لرستان هدف از برگزاری این جلسه را بحث و تبادل نظر درخصوص سیاست‌های کلی برنامه پنج ساله هفتم توسعه برشمرد و به بیان مشکلات، موانع قانونی و اجرایی توسعه واحدهای فناور و دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور به ویژه در استان‌های کمتر برخوردار پرداخت.

وی پیشنهادات پارک علم و فناوری در راستای رفع موانع توسعه شرکت های فناور و دانش بنیان را در 12 بند جهت درج در برنامه هفتم ارائه داد و پیشنهادات مطرح شده مورد بحث و تبادل نظر اعضای حاضر در جلسه قرار گرفت.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان با اشاره به ضرورت کاهش مصرف سوخت های فسیلی و توسعه انرژی های نو و تجدیدپذیر و همچنین اهمیت امنیت غذایی و سلامت جامعه، پیشنهاد حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در این زمینه ها در قالب بودجه سنواتی را مطرح کرد.

نامداری مکلف شدن دولت جهت ایجاد، توسعه و تکمیل زیرساخت های فناوری اطلاعات ازجمله افزایش پهنای باند و کمک به ایجاد مراکز داده(Data Center) در اراضی پارک های علم و فناوری در استانهای کم‌برخوردار را خواستار شد.

وی گفت: وزارت مسکن و شهرسازی و جهاد کشاورزی با اولویت قرار دادن واگذاری اراضی ملی و منابع طبیعی به پارک های علم و فناوری، زمینه توسعه فیزیکی پارک های علم و فناوری را فراهم کنند به نحوی که حداقل زمین قابل واگذاری به واحدهای فناور در پارک علم و فناوری استان‌ها به میزان حداقل 50 هکتار تا پایان برنامه باشد.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان خواستار پیش بینی اعتبار لازم جهت ایجاد، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های اساسی این اراضی در بودجه سنواتی جهت حمایت از تجاری‌سازی محصولات دانش بنیان و فناور و تولید این محصولات در اراضی پارک های علم و فناوری شد و افزود: نیاز است این امر در استان‌های کمتر برخوردار با توجه به ضرورت ایجاد اشتغال در اولویت اعتباری قرار گیرد.

نامداری خواستار همکاری وزارت نیرو، شرکت ملی گاز و شرکت ملی مخابرات در خصوص واگذاری انشعابات مربوط به اراضی پارک های علم و فناوری با احتساب تخفیف 50 درصدی شد.

وی گفت: نیاز است جهت رونق تولید محصولات دانش بنیان و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر برخوردار، شرکت های فناور و دانش بنیانی که در اراضی پارک های علم و فناوری واقع در محدوده شهری اقدام به ساخت و ساز می کنند از پرداخت عوارض معمول شهرداری از قبیل عوارض نوسازی و بهسازی و هزینه‌های مربوط به صدور پروانه ساخت معاف باشند.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان به منظور ایجاد و توسعه شرکت ها و موسسات دانش بنیان و واحدهای فناور در پارک علم و فناوری و مراکز رشد وابسته، پیشنهاد معافیت از پرداخت مالیات، عوارض شهرداری، عوارض و حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی در مدت زمان استقرار در پارک علم و فناوری و مراکز رشد وابسته با تایید و معرفی رئیس پارک علم و فناوری را مطرح کرد.

نامداری ادامه داد: واحد تحقیق و توسعه شرکت ها و موسسات دانش بنیان و واحدهای فناور عضو پارک علم و فناوری در صورتی که کارگاه یا کارخانه تولیدی آنها خارج از محدوده اراضی پارک باشد محصولات منتج از این واحدهای تحقیق و توسعه نیز از مزایای این ماده بهره مند شوند.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان پیشنهاد داد: صندوق نوآوری و شکوفایی کشور مجاز شود از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری و مراکز رشد دارای مجوز از شورای عالی گسترش، حمایت های لازم در سقف آیین نامه و دستورالعمل های مربوطه را با محوریت مناطق کم برخوردار به عمل آورد.

وی بر لزوم بازنگری در آیین نامه ارتقا اعضای هیات علمی در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان و تولید محصولات دانش بنیان و با هدف تبدیل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به دانشگاه کارآفرین تاکید کرد.

در پایان ضمن تایید کلیات طرح های پیشنهادی؛ مقرر شد موارد مطروحه جهت بررسی و تبادل نظر بیشتر به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ارسال شوند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا