آموزش عالیاجتماعیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهمنابع علمی

با حضور معاون دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی و معاون اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نخستین نشست از مجموعه نشست‌های علمی-تخصصی زنان برگزار شد

اندیشکده بانوان جهاد دانشگاهی واحد الزهرا (س) نخستین نشست از مجموعه نشست‌های علمی-تخصصی در حوزه زنان را با حضور معاون دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، معاون اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل دفتر امور مجلس جهاد دانشگاهی برگزار کرد.

به گزارش بازار کار به نقل از ایسنا، به مناسبت ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت هفته زن، اندیشکده بانوان جهاد دانشگاهی واحد الزهرا (س) نخستین نشست از مجموعه نشست‌های علمی-تخصصی در حوزه زنان را برگزار کرد.
حسین اکبری، معاون دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در این نشست با تشریح ویژگی‌های مکتب سردار سلیمانی و زن در تمدن اسلامی، بر الگوگیری از بانوان شاخص تاریخ اسلام تاکید و عنوان کرد: نیاز است که مجموعه‌هایی همچون اندیشکده بانوان جهاد دانشگاهی واحد الزهرا (س) بر بعد نظری ترویج مکتب سردار سلیمانی تمرکز نموده و الگوهایی معاصر برای زنان جمهوری اسلامی تبیین کرده و این الگو را به زنان سراسر جهان و به طور خاص کشورهای مسلمان منطقه صادر نمایند.
عاطفه خادمی، معاون اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست در رابطه با امروز، فردا و آینده پیش‌روی زنان سخنرانی کرد. وی تاکید کرد: نکات برجسته‌ای در مکتب سردار سلیمانی درباره زنان وجود دارد که رویکردهای معاصری را در اختیار زنان می‌گذارد که در فضا و گفتمان انقلاب اسلامی هم همین نکات برجسته وجود داشته اند. یکی از ویژگی های این مکتب توجهی بوده است که ایشان به زنان داشته و معتقد بودند که عموم زنان در دایره شمول ارزش قرار می‌گیرند. در مکتب حاج قاسم سلیمانی، زنان باید در سطوح متعالی قرار گرفته و این نمونه را می‌توان از همراهی دختر ایشان دید که مهر تاییدی بر اهمیت کنشگری زنان می زند.
معاون اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در ایران نیاز به طراحی گفتمانی در حوزه زنان وجود دارد. در حال حاضر چند کلید واژه وجود دارد که به اندازه کافی پرداخته نشده است. در مسئله زن تراز اسلامی مفاهیم و عرصه‌هایی تعریف شده‌اند اما در عمل ما هنوز درگیر کلید واژه هایی مثل زن شاغل، زن خانه‌دار و زن کارآفرین هستیم. مزیت گفتمانی ما در این است که بتوانیم کارکردهای زن تراز را در عرصه خانوادگی و اجتماعی بدست آوریم. اما هنوز نتوانسته ایم این کارکردها را شناسایی کرده یا عینیت ببخشیم. به طور مثال ما باید بتوانیم برای دختران متولد دهه ۸۰ و ۹۰ شاخص‌های مورد پذیرشی از الگوی سوم ارائه بدهیم تا مورد قبول همگان باشد.
خادمی تاکید کرد: دغدغه من طراحی زیرساخت ها و ساختار هایی است که بتواند زن تراز را برای امروز و فردا عینیت بخشیده و برای زنان الگوهای عملیاتی متناسب با فرهنگ ایرانی-اسلامی تولید کند. برای این مسئله نیاز است که ایده‌هایی پیشران متناسب با فضای گفتمانی موجود خلق شود تا دختر امروز به آن تعلق خاطر یافته و آن را در عرصه اجتماعی متجلی نماید.
وی گفت: در حوزه زنان بر خلاف بسیاری از حوزه‌های دیگر عقبه و سرمایه عظیمی به نام الگوی سوم وجود دارد که حتی قابل جهانی شدن است. این در حالی است که تنها در سطح همان پارادایم شکل گرفته مانده و عملیاتی نشده است. باید در گام دوم انقلاب اسلامی به گفتمان عملیاتی الگوی سوم پرداخته شود، تولید دانش شده و بر اساس آن سیاست‌گذاری شود.
محمد امین صالحی‌نژاد، مدیرکل دفتر امور مجلس جهاد دانشگاهی نیز در این نشست، ضمن برشمردن دستاوردهای جهاد دانشگاهی و تاکید بر وجود روحیه جهادی در پرسنل و همکاران این سازمان، عنوان کرد که با توجه به ظرفیت‌های خوب اندیشکده بانوان جهاد دانشگاهی واحد الزهرا (س) و همچنین ظرفیت‌های دیگر جهاد دانشگاهی، ایجاد همکاری‌های بین‌سازمانی با سازمان‌هایی همچون مجمع جهانی بیداری اسلامی موجب هم‌افزایی و منشا خیر و برکت برای هر دو مجموعه به طور خاص و ایران اسلامی باشد.
در حاشیه این نشست، تفاهم‌نامه‌ای میان جهاد دانشگاهی واحد الزهرا (س) و مجمع جهانی بیداری اسلامی در جهت گسترش فعالیت‌های مشترک امضا شد و مهمانان از اندیشکده بانوان و نمایشگاه مشاغل خانگی که به همین مناسبت برگزار شده بود، بازدید کردند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا