پارک های علم و فناوریدسته‌بندی نشدهرویدادهاشرکت های خلاق

کرمی: تجاری‌سازی محصولات فناورانه حوزه رباتیک هدفمند می‌شود

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری گفت: هدف و مأموریت اصلی معاونت علمی و فناوری طی چند سال اخیر، استفاده بهینه از توان تخصصی و دانشی متخصصان و نخبگان علمی در بخش‌های مختلف صنعتی و فناوری و ایجاد ارتباطی مستمر و مؤثر میان صنعت، دانشگاه و دولت است.

به گزارش بازارکار به نقل از  آنا، با حضور رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری و معاون اقتصادی استانداری کرمان، «نخستین خانه خلاق و نوآوری فرامهارت» حوزه رباتیک با هدف شکل‌دهی به شرکت‌های خلاق در جنوب شرق کشور آغاز به کار کرد.
این خانه خلاق با هدف تجاری‌سازی ایده‌های خلاق و اشتغال‌زایی برای دانشجویان و مهارت آموختگان حوزه رباتیک در استان کرمان راه‌اندازی شد تا زمینه حمایت و ترویج مهارت‌های حوزه رباتیک و الکترونیک برای فعالان این حوزه فراهم شود.
پرویز کرمی رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری در آیین افتتاح خانه خلاق و نوآوری فرامهارت با اشاره به اینکه ظرفیت و توانمندی جوانان کشورمان در حوزه رباتیک بالا است، گفت: حمایت از این جوانان می‌تواند توسعه علمی و فناوری این حوزه در کشور را در پی داشته باشد. این افراد استعدادها و نیروی انسانی ارزشمندی هستند که می‌توانند به عنوان بازیگران زیست‌بوم فناوری و نوآوری نقشی مؤثر در تحقق شعار سال داشته باشند.
کرمی افزود: در این خانه خلاق و نوآوری حمایت‌هایی چون پذیرش و ارائه فضای فیزیکی، دریافت هدایت و مشاوره‌های فنی و تخصصی، توسعه محصول و بازار و تجاری‌سازی محصولات فناورانه، تجهیزات و تسهیلات مالی به گروه‌های منتخب ارائه می‌شود این کار به نخبه پروری با استفاده از ظرفیت افراد المپیادی و مقام آور سال‌های اخیر مسابقات ملی مهارت کمک خواهد کرد.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همچنین بیان کرد: هدف و مأموریت اصلی معاونت علمی و فناوری طی چند سال اخیر، استفاده بهینه از توان تخصصی و دانشی متخصصان و نخبگان علمی در بخش‌های مختلف صنعتی و فناوری و ایجاد ارتباطی مستمر و مؤثر میان صنعت، دانشگاه و دولت است. ایجاد خانه‌های خلاق و نوآوری در کنار کارخانه‌های نوآوری هم در همین راستا و با هدف اتصال جامعه دانشگاهی و نیروهای مستعد و نخبه علمی به صنایع مختلف کشور و تأمین نیازهای آن‌ها با استفاده از توان بومی و داخلی کشور انجام می‌شود.
رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم در ادامه گفت: در حال حاضر ۷۰ خانه خلاق و نوآوری در سراسر کشور ایجاد شده است که خانه خلاق و نوآوری فرامهارت نیز به این لیست افزوده شد تا گامی مثبت و بزرگ برای توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور برداشته شود.
کرمی همچنین اظهار کرد: تیم‌هایی که در دل خانه‌های خلاق و نوآوری شکل می‌گیرند در نهایت می‌توانند شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایجاد کنند و نقشی اثرگذار در جهش اقتصادی و خودکفایی کشور در رسیدن به اقتصاد خلاق داشته باشند.
رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری در حاشیه این مراسم در محل برگزاری پنجمین مسابقه ملی رباتیک با عنوان نبرد ربات‌ها که در دو لیگ ۳۰ و ۶۰ کیلوگرم برگزار می‌شود و طی آن ربات‌ها، با سلاح‌های مخربی که در اختیار دارند، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند؛ نیز حاضر شد و از نحوه برگزاری این مسابقات بازدید و با شرکت‌کنندگان در این مسابقات گفت‌وگو و از برندگان و دست‌اندرکاران آن با ارائه لوح تقدیر و جوایز نقدی تقدیر کرد.
این مسابقات با حضور ۱۱ تیم در وزن ۶۰ کیلوگرم و ۱۸ تیم در وزن ۳۰کیلوگرم طی ۵ روز برگزار شد. در لیگ ۶۰ کیلوگرم گروه‌های ایداس پلاس از تهران، آیرون ایداس از تهران و استینگر (هایپر اسپین) از تهران مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند و در لیگ ۳۰ کیلوگرم گروه‌های پارسیس از اصفهان، تایسون از شیراز و دانشگاه یادگار امام (کرار) در رتبه‌های اول تا سوم ایستادند.
همچنین قهرمانی گلادیاتور ۳۰ کیلوگرم این دوره به تیم دراگون از کرمان رسید و قهرمان گلادیاتور ۶۰ کیلوگرم نیز تیم ایداس از تهران بود. جوایز این مسابقات از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأمین شده است.
هدف اصلی از برگزاری این مسابقات که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل آموزش فنی حرفه‌ای کرمان از ۳۰ اردیبهشت‌ماه آغاز شد؛ این است که جوانان و نوجوانان با علوم مهارتی و فناوری حوزه رباتیک آشنا شوند تا بتوانند از این علوم برای تولید محصولات فناورانه و صنایع خلاق در نوآوری استفاده کنند.
خانه خلاق و نوآوری فرامهارت
خانه خلاق و نوآوری فرامهارت در استان کرمان با ظرفیت آموزشی ۱۰۰ نفر در طی هر دوره به‌صورت متمرکز و ۳۰۰ نفره به‌صورت غیرمتمرکز ایجاد شده است و برای برگزاری رویداد نیز هرساله طی ۲ مرحله این ظرفیت فراهم و خانه خلاق و نوآوری میزبان ۵۰۰ نفر رقابت کننده و ۵۰۰ نفر تماشاچی از سراسر ایران است.
در این مرکز کلاس‌های آموزشی، فضای کار اشتراکی، فضای بازی تفریح و سرگرمی، فضای برگزاری رویداد، کارگاه‌های عملی ساخت‌وساز، کافه سالن کنفرانس و همایش و حضور منتورها و سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده و در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا